POVAŽSKÁ BYSTRICA. Prešla väčšina pozmeňujúcich návrhov z komisií. Stotožnil sa s nimi aj primátor mesta Karol Janas.
Niektorým poslancom sa zdali podmienky pre investora, ktorý by mal realizovať zámer, príliš tvrdé a chceli úpravu. Tiež sa diskutovalo o predložení všetkých návrhov verejnosti.
Stotožnenie
Primátor Karol Janas povedal, že mu prišli podklady z komisií a s veľkou časťou návrhov, ktoré odtiaľto vzišli, sa stotožnil.
„Bol by som rád, keby ste niektoré veci akceptovali. Myslím, že by nemal byť problém, keby sa posunula uzávierka súťaže o mesiac. Navrhujem ju posunúť z 11. 4 na 11. 5. a oznámenie o výsledku na 18. 5. Ale keďže nemôžeme dostať do časového stresu zhotoviteľa, navrhujem, aby sme posunuli aj termín zhotovenia až na 30. 6. 2015, aby sme mu dali priestor, ak by chcel seriózne niečo urobiť,“ uviedol primátor.
Verejná diskusia
Primátor dodal, že bola aj požiadavka na verejnú diskusiu a vysvetlil, že tá sa konať musí. „Nejaké veľké verejné prerokovávanie nepotrebujeme dávať, aby sme to nekomplikovali. Tento projekt totiž potrebuje veľkú EIA, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie, a pri nej je povinnosť robiť verejné prerokovávanie. Takže toto bude,“ povedal Janas a dodal, že vedeniu záleží na tom, aby sa tam postavilo niečo, čo mesto obohatí.
Bol spokojný, že návrhy zapracovali
V diskusii vystúpil ako prvý Juraj Smatana, ktorý vyjadril spokojnosť, že štyri z piatich návrhov, ktoré dával na dopravnej komisii, boli zapracované.
„V prvom rade bola posilnená právomoc mesta vymáhať, čo bude vysúťažené. Nemusím spomínať, dúfam, prípad Troch veží, keď zastupiteľstvo schválilo na základe pekných obrázkov niečo a zrealizovalo sa iné. Dôležité bolo zapracovať aj to, že môžeme odstúpiť od zmluvy, keby sa začalo realizovať niečo iné,“ uviedol Smatana.
Potešilo ho aj zapracovanie predĺženia termínu ukončenia súťaže, ktoré navrhoval, aj rozhodnutie mestskej rady. „Tá posunula termín dokončenia stavby na december 2014 a primátor navrhol ešte posunutie o ďalšie mesiace. Som rád, že nebudú zaznievať hlasy, že sa to časovo viaže k voľbám,“ povedal Smatana.
Verejné prerokovanie je niečo iné
V súvislosti s oboznámením sa verejnosti s návrhmi Smatana uviedol, že nechce verejné prerokovanie.
„Chcem len to, aby v deň uzávierky predkladania návrhov tieto zaradili nie na verejné prerokovanie, ale predstavili sa verejnosti. Nič viac. Ešte predtým, než zasadne komisia a než zastupiteľstvo definitívne rozhodne, aby bol priestor pre vypočutie si názorov verejnosti. Malo by byť predsa naším cieľom, aby boli ľudia čím viac stotožnení s tým, aké stavby tu budú. Aby mohli dať svoje tipy a návrhy a mohli ovplyvniť poslancov a členov komisie. Nech vyhrá najlepší návrh. Prečo to nie je to isté, ako verejné prerokovanie? Lebo toto sa realizuje v rámci predprojektovej dokumentácie, to znamená, že tu už bude len víťazná firma so svojím návrhom a nebude možnosť výberu z viacerých návrhov. Navrhujem, aby to bolo zaradené do podmienok súťaže,“ uviedol Smatana.
Zverejnenie, pripomienka a hlasovanie
Primátor prisľúbil, že všetky návrhy zverejnia a vystavia na mestskom úrade. „Priebežne, ako príde nejaká ponuka, tak ju zverejníme v Považskobystrických novinkách,“ dodal.
Poslanec Juraj Pekár odporučil na podmienky súťaže a upozornil: „Je v nich napísané, že návrhy sa doručia v zalepených obálkach a otvárať sa budú až v určitý deň D. Pokiaľ sa majú dodržať podmienky súťaže, tak zverejňovanie návrhov pred ich otvorením a v začiatkoch vyhodnocovania súťaže asi nebude možné,“ uviedol Pekár.
V súvislosti s predstavením návrhu verejnosti dal poslanec Smatana aj pozmeňujúci návrh, ten však väčšinou hlasov neprešiel. Primátor po hlasovaní uviedol, že nevidí problém so zverejnením návrhu v mestských novinách, ak s tým bude predkladateľ súhlasiť.
Príliš tvrdé podmienky
Poslancovi Matušíkovi sa zdalo, že podmienky súťaže sú postavené tak tvrdo, že asi nebude šanca niečo zrealizovať. „Myslím si, že pôjde o dlhý proces až do vydania stavebného povolenia. Vydávanie stavebného povolenia je v tomto meste totiž ako hľadanie ihly v kôpke sena. A termín ukončenia stavby je 31. 12. 2014. Na mestskej rade som dával podnet, aby sa s týmto dátumom opatrne narábalo. Znevýhodnenie je aj v tom, že v podmienkach nie je možnosť výstavby na etapy. Podmienka preložky sietí je tiež záhadný pojem, lebo sami nevieme, kadiaľ siete idú a či tu vôbec sú,“ povedal František Matušík.
Pripomenul ešte nečakané problémy z minulosti, ktoré boli pri preložkách sietí pri iných stavbách. „Myšlienka je to fantastická, lebo odbudne starostlivosť o parkovisko, pribudnú dane z nehnuteľností a zamestnanecké miesta. Mali by sme preto byť aj v podmienkach voľnejší a nemali by sme mať také prísne kritériá,“ povedal.
Posunutie dokončenia
S posunutím termínu dokončenia súhlasil aj poslanec Roman Jaroš a navrhol koniec roka 2015. Vyslovil pochvalu, že sa konečne mesto rozhýbalo v tomto smere a začalo so zámerom realizovať niečo na pozemku.
Primátor povedal, že s posunutím termínu nemá žiadny problém. „Keď to predĺžime ešte o toho pol roka do 31. 12. 2015, fajn, ale to už je posledný možný termín,“ konštatoval.
Tibor Macháč reagoval, že z pohľadu ľudí, ktorí bývajú v lokalite, kde sa má stavať, sú tvrdšie podmienky dôležité, a tiež zábezpeky. „Nechceli by sme sa totiž dočkať toho, že tam bude jama alebo bude tam päť rokov nejaký plot. Alebo že sa nebude stavať, pozemok bude predaný a bude sa ním nakladať iným spôsobom, ako bol zámer,“ uviedol Macháč.
Ľubomír Kubovič navrhol termín dokončenia na 30. júna 2015. Rozvinula sa aj diskusia o tom, ako je to podľa zákona a rôznych vyhlášok v prípade posúvania termínov dokončenia, ak by bolo potrebné robiť archeologický prieskum.
Strategické rozhodnutie, občan nemohol vystúpiť
Juraj Pekár sa vyjadril, že pri tomto predaji prijíma zastupiteľstvo strategické rozhodnutie. „Plocha pri hoteli Manín je od roku 1977 bez zmeny, čiže 35 rokov od uvedenia do prevádzky hotela. Boli tu pokusy o výmenu tohto pozemku pred piatimi rokmi. Ide však o rodinné striebro mesta a treba s ním aj tak zachádzať. Plocha si pýta lepšie, krajšie a efektívnejšie využitia. Má výrazný potenciál zmeniť mesto po viacerých stránkach. Treba znížiť riziká, aby sa nestalo, že sa nezrealizuje, čo si predstavujeme. Ak by nastali problémy z titulu tvrdosti podmienok, mesto má možnosť ich upraviť,“ uviedol Pekár.
K zámeru sa chcela vyjadriť aj Iva Posluchová, obyvateľka mesta, ktorá prišla na zasadnutie zastupiteľstva. Väčšina poslancov jej však pri hlasovaní neumožnila vystúpiť.