Chrípková sezóna sa ešte nekončí

Jarné prázdniny trocha pozastavili nárast chorobnosti, epidemiológovia ešte o jej konci nehovoria. Veľmi podobné príznaky ako chrípka majú akútne respiračné ochorenia. O rozdieloch sme sa porozprávali s epidemiologičkou Martinou Mutalovou z Regionálneho ú

Martina Mutalová hovorí, že sezóna chrípky sa ešte neskončila.Martina Mutalová hovorí, že sezóna chrípky sa ešte neskončila. (Zdroj: VŽ)

radu verejného zdravotníctva.

Je chrípková sezóna, a tak si pomerne veľa ľudí hovorí – mám chrípku. Nie vždy však ide o toto ochorenie...

- Je to pravda. Akútne respiračné ochorenia a chrípke podobné ochorenia majú podobné príznaky. Prechladnutie sa prejavuje výtokom z nosa, celkovou slabosťou, zvýšené teploty pri tomto ochorení väčšinou nie sú. Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom. Začína sa vysokou teplotou, čo je jej základný príznak. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je obvykle náhly z plného zdravia, začína sa bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 až 40 stupňov Celzia, chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý dráždivý kašeľ, nádchu a pocit sucha a škriabania v krku. Ku klinickým príznakom prichádza do jedného až troch dní po infikovaní. Pokiaľ nenastanú komplikácie, zhruba po piatich dňoch odznejú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V súvislosti s chrípkou sú pomenovania prasacia chrípka či SARI. V čom je rozdiel?

- Poznáme tri typy vírusov chrípky – A, B, C. Vírus A a C infikuje okrem človeka aj ďalšie biologické druhy, zatiaľ čo typ B je výrazne ľudský patogén. Ak sa vírus rozšíri medzi ľudí, pretrváva niekoľko rokov. To platí napríklad aj u vírusu chrípky typu A, ktorý bol rozšírený v roku 2009 a označuje sa H1N1. Je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu. V populácii cirkuluje stále, označuje sa aj ako prasacia chrípka alebo pandemický vírus, čo však neznamená, že ide o pandémiu, keď sa o ňom hovorí. Pandémia chrípky je hromadné prepuknutie choroby, ku ktorému dôjde, keď sa nový vírus typu A prejaví v ľudskej populácii, spôsobí vážne ochorenie a šíri sa len z osoby na osobu celosvetovo.

SkryťVypnúť reklamu

Vírusy typu A a C infikujú aj iné biologické druhy, vírus typu B je vyložene ľudský patogén, koluje v populácii. Najnebezpečnejší vírus je typ A, ktorý najviac podlieha antigénnej zmene. V priebehu 20. storočia spôsobil tri pandémie, vírusy sú známe ako španielska chrípka A/H1N1, ázijská A/H2N2, hongkonská chrípka A/H3N2.

Pri SARI je osobitné sledovanie, virologické vyšetrovanie a osobitné hlásenie. Ide o ochorenie a úmrtie na závažné akútne respiračné infekcie, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu z dôvodu respiračných ťažkostí. Je to ochorenie s náhlym vzostupom teploty, kašľu, bolesťou hrdla, sťaženým alebo skráteným dychom, pri ktorom je nutná hospitalizácia z dôvodu respiračných ťažkostí. Vyskytuje sa u pacienta s chrípkou, ktorý má napr. pneumóniu alebo bronchopneumóniu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyskytli sa tieto ochorenia aj v našom regióne?

- Čo sa týka diagnostikovania chrípky, stanovuje sa odoberaním vzoriek – výter z nosa a hrdla, u nás to robia tzv. sentineloví lekári – sú to určení praktickí detskí lekári a lekári pre dospelých. Zatiaľ sme v okrese Považská Bystrica zachytili od praktickej lekárky pre deti a dorast jeden odber, kde bo potvrdený typ chrípky A/H3N2 a od praktickej lekárky pre dospelých, kde sa virologickým vyšetrením potvrdil typ chrípky A/California/7/2009A (H1N1) pdm 09. Taktiež bolo hlásené jedno úmrtie 70-ročného muža na SARI, u ktorého bol Národným referenčným centrom pre chrípku potvrdený vírus A/California/7/2009A(H1N1). U pacienta bolo prítomných viacero rizikových faktorov, bol to pacient s recidivujúcou ischemickou cievnou mozgovou príhodou, nebol očkovaný proti chrípke.

Veľa ľudí ochorenie podceňuje, myslia, že na vyliečenie stačí deň–dva.

- Takýto spôsob sa dá nazvať aj zahrávaním sa so zdravím. Deň–dva skutočne nestačí, ochorenie sa musí vyležať, odporúčané sú lieky na tlmenie bolestí hlavy, svalov a zníženie teploty. Podávať antibiotiká na liečbu chrípky je neúčinné, predpisujú sa len v prípadoch bakteriálnych komplikácií. Je potrebný zvýšený príjem tekutín a vitamínov. Liečbu netreba podceňovať. Môžu vzniknúť komplikácie, ktoré zhoršia celkový zdravotný stav. Ak sa chrípka prechodí, hrozí zápal priedušiek, pľúc, srdcového svalu, u detí zápal stredného ucha, mozgových blán. Toto sú ochorenia, ktoré môžu vzniknúť z obyčajnej chrípky alebo respiračného ochorenia. Dôležité je zachytiť chorobu v prvotnom štádiu. Prechodenie ochorenia môže byť spúšťačom iného závažného ochorenia.

V čom spočíva ochrana pred chrípkou?

- Prevencia spočíva v zabránení prenosu vírusov z chorého na zdravého človeka, ako aj posilnení celkovej odolnosti organizmu. Je preto potrebné udržiavať sa v dobrej fyzickej kondícii, mať dostatočnú pohybovú aktivitu, pohyb na čerstvom vzduchu. Ďalej vhodné obliekanie, časté vetranie, keďže sa prenáša vírus vzduchom. V chrípkovom období je vhodné vyhýbať sa podujatiam, kde sa zdržiava veľa ľudí – kiná divadlá, diskotéky. Z hľadiska prevencie je veľmi dôležité obmedzenie kontaktov s inými ľuďmi v čase trvania príznakov ochorenia. Chorý by mal používať papierové vreckovky jednorazovo, po použití ich hneď zahodiť a umyť si ruky. Na to sa dosť zabúda. Vlhké prostredie aj pri izbovej teplote je veľmi vhodné na množenie vírusu. Hygiena je veľmi dôležitá, najmä rúk. Chrípka sa síce šíri kvapôčkovo, vzduchom, ale aj priamym kontaktom, napr. pri podávaní rúk. Na to sa zabúda.

A čo očkovanie? Ešte stále veľa ľudí to odmieta.

- Ľudia sa skutočne obávajú očkovania, čo je veľkou chybou. Zloženie vakcín určujú experti a podľa doterajších skúsenosti pomáha. V tomto období, kedy je chrípka na svojom vrchole, je už neskoro na očkovanie. Očkovať sa musí v čase, keď ešte choroba nevypukla, resp. nie je rozšírená. Najlepšie okolo októbra, novembra alebo v čase, keď ešte nie sú ochorenia epidemického charakteru. Avšak v tom prípade treba počítať s tým, že protilátky sa vytvoria do 14 dní, takže sa môže stať, že ochorenie vypukne skôr, ako sa stihnú u človeka vytvoriť protilátky. V takom prípade očkovanie môže zmierniť priebeh ochorenia. Nevýhodou očkovania proti chrípke, v porovnaní s ostatnými očkovacími látkami, je, že sa musí opakovať každý rok. Zloženie očkovacej látky sa mení každý rok podľa aktuálnych kmeňov vírusu chrípky cirkulujúcich v predchádzajúcom roku, preto je očkovanie potrebné každý rok. Vakcínu proti chrípke je možné podať každému, okrem kontraindikovaných osôb uvedených v letáku pri vakcíne.

Kedy hovoríme o epidémii?

- Rozdeľujú sa podľa počtu pacientov. Epidémia v kolektíve je vtedy, ak ochorenie prepukne u 30 a viac percent členov kolektívu. O lokálnej epidémii hovoríme, ak ide o dvojnásobný vzostup chorobnosti v meste alebo obci v priebehu dvoch po sebe idúcich týždňov, alebo ak sú epidémie v kolektívoch, ktoré navštevuje 50 a viac percent obyvateľov mesta alebo obce. Ak je dvojnásobný vzostup chorobnosti na území v dvoch po sebe nasledujúcich týždňov alebo ak sú lokálne epidémie na území, kde žije 50 a viac percent obyvateľov okresu, hovoríme o okresnej epidémii, ak ide o kraj, je to krajská epidémia. Celoštátna epidémia znamená dvojnásobný vzostup celoslovenskej chorobnosti alebo ak sú krajské epidémie na území, kde žije 50 a viac percent obyvateľov. Pandémia je rozsiahla epidémia, ktorá sa rozširuje na geograficky rozsiahlom území, dokonca medzi kontinentmi a celosvetovo. My v okrese môžeme hovoriť o lokálnych epidémiách v školských a predškolských zariadeniach. Predtým boli aj krajské, teraz sú ľudia viac uvedomelí, aj keď očkovanie ešte nie je na takej úrovni, ako by bolo potrebné. Ľudia majú zdravší životný štýl, je veľmi dobrá spolupráca s riaditeľmi školských a predškolských zariadení. Keď je chorobnosť viac ako 20 percent, odporúčame zariadenie zatvoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 113
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 127
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 651
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 237
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 840
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  2. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  3. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  4. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  5. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  6. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  7. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  8. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 009
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 633
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 46 122
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 37 436
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 041
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 107
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 19 506
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 578
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu