POVAŽSKÁ BYSTRICA. Poslanci mestského zastupiteľstva odobrili na februárovom zasadnutí návrh primátora mesta Karola Janasa, ktorý do funkcie náčelníka mestskej polície navrhol 41-ročného štátneho policajta Juraja Lieskovského.
Doterajší náčelník Jozef Vaneček požiadal ešte koncom novembra minulého roku o ukončenie pracovného pomeru dohodou k 28. februáru 2013. Ako dôvod v písomnej žiadosti uviedol odchod do predčasného starobného dôchodku.
Deň nástupu
Nový náčelník nastupuje k 1. máju a do jeho oficiálneho nástupu bude funkciu náčelníka mestskej polície vykonávať doterajší zástupca Dušan Firit.
„Výpoveď som už dal, musím si dokončiť nejaké veci ohľadom administratívy a mám ešte dovolenku takže sa chcem pripravovať, študovať materiály, stretnúť sa so zástupcom Firitom a riešiť už situácie súvisiace s mestskou políciou, aby sme ku dňu môjho nástupu boli pripravení,“ povedal Lieskovský.
Pripomienka k výberovému konaniu
Na zasadnutí zastupiteľstva sa poslanec Juraj Smatana pýtal, prečo nebolo vypísané na obsadenie tohto dôležitého postu výberové konanie. Primátor Karol Janas sa odvolával na zákon o obecnom zriadení.
„Ten dáva primátorovi mesta právo vybrať si bez výberového konania tri posty. Môže si vybrať viceprimátora, prednostu mestského úradu a náčelníka mestskej polície. Je to logické, lebo v týchto pozíciách musia byť ľudia, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu, rozumejú si a na veci pozerajú rovnakým pohľadom. Tak ako som si vybral zástupcu, prednostku a som rád, že sú tu teraz so mnou, tak dávam teraz aj návrh na náčelníka mestskej polície, presne v zmysle zákona,“ zdôvodnil Janas.
Chce, aby bola videná v uliciach
Nový náčelník by chcel v práci nadviazať na všetko pozitívne, čo v považskobystrickej mestskej polícii je a využiť aj svoje doterajšie pôsobenie v policajnom zbore.
„V štátnej polícii pracujem 22 rokov. Pôsobil som na oddelení poriadkovej polície, na trestnom konaní a momentálne pracujem na odbore kriminálnej polície na závažnej kriminalite, kde mám na starosti lúpeže a inú závažnú kriminalitu, ako aj majetkovú trestnú činnosť,“ spresnil Lieskovský.
Nová pozícia je pre neho výzvou. „Myslím si, že mám dosť skúseností a poznám veľmi dobre toto mesto. Som rodený Považskobystričan a mám veľký záujem pomôcť mestu.“
Lieskovský by chcel zlepšiť efektívnosť práce polície, aby bola videná v uliciach a aby občania cítili podporu. „Tiež sa budem snažiť dosiahnuť, aby sa mohli občania obrátiť na hliadku mestskej polície a aby im vedela poradiť po právnej stránke, ako riešiť určité problémy. Zamerám sa na oblasti, kde dochádza najviac k porušovaniu verejného poriadku – Stred, Kolónia a centrum mesta, pričom by neboli podceňované ani ostatné lokality mesta ani prímestské časti. Som človek z výkonu, ktorý pôsobil dlho v teréne a často sa budem zúčastňovať obchôdzkových služieb a riešiť problémy, aby som vedel čo najlepšie reagovať na podnety občanov,“ uviedol Lieskovský.
Vyjadril sa aj ku kritike činnosti, kde bola polícia označovaná ako vyberačka pokút za dopravné priestupky. „Zákon je potrebné dodržiavať, mestská polícia by však mala pôsobiť aj preventívne.“
Počty treba zachovať
Personálny stav je podľa Lieskovského dobrý a finančný taký, aké možnosti má mesto. „Myslím si, že ak sa naštartujeme dobrým smerom, bude sa to dať zvládnuť.“
Počty policajtov je potrebné podľa nového náčelníka zachovať. „Kriminalita stúpa, dochádza k väčšiemu narušovaniu verejného poriadku a znižovanie počtu pracovníkov mestskej polície by nebolo adekvátne k tomu, aký stav je v meste.“
Lieskovský by tiež chcel zlepšiť spoluprácu mestskej a štátnej polície, vykonávať stretnutia s poslancami príslušných výborov mestských častí, kde by získaval podnety z oblasti poriadkovej služby. Načrtol aj snahu o internú zmenu organizačnej činnosti polície s vytvorením optimálnych pracovných podmienok pre výkon služby.