Do konca septembra tohto roka by sa mali všetci majitelia psov, mačiek a fretiek bez výnimky postarať o očipovanie zvierat.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Povinnosť očipovať zvieratá ukladá majiteľom zákon o veterinárnej starostlivosti.
Majiteľovi zvieraťa, ktorý nedodrží zákon, môže byť uložená pokuta až do výšky 300 eur. U podnikateľov a právnických osôb sú postihy oveľa vyššie.
Lehoty a výnimka
Pre niektorých táto povinnosť platí už dlhšie, iní mali výnimku. „Od 1. novembra 2011 musí vlastník zvieraťa na svoje náklady zabezpečiť identifikáciu a registráciu každého psa, mačky alebo fretky. To znamená, že zviera musí byť nezameniteľne označené transpondérom – mikročipom spĺňajúcim normu alebo čitateľným tetovaním. Tetovanie je platné iba v tom prípade, že je dokázateľné, že bolo vykonané pred 3. júlom 2011 a je riadne čitateľné. Psi, ktorí sú tetovaní po 3. júli 2011, musia byť dodatočne označení mikročipom. Na zvieratá, ktoré sa narodili pred účinnosťou zákona, teda pred 1. 11. 2011, sa vzťahuje dvojročné prechodné obdobie, ktoré končí dňa 30. septembra 2013,“ informovala Zuzana Gulová, hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Dodala, že po tomto termíne už musia byť psy, mačky alebo fretky označené transpondérom – mikročipom alebo tetovaním.
Na zvieratá, ktoré sa uvádzajú na trh, prevádzajú do vlastníctva alebo držby inej osoby, sa toto prechodné obdobie nevzťahuje.
Kto môže vykonávať označenie?
Aplikáciu mikročipu môže podľa hovorkyne vykonávať len veterinárny lekár, ktorý je aj zodpovedný za prevedenú aplikáciu.
„Zodpovednosťou veterinárneho lekára je aj overiť si funkčnosť transpondéru - mikročipu pred aplikáciou a po aplikácii na zvierati,“ dodala Gulová.
Pri ceste do zahraničia
Osobitné pravidlá platia pre majiteľov psov, mačiek a fretiek, ak s nimi majiteľ napríklad cestuje do zahraničia. V tomto prípade platia nariadenia Európskeho parlamentu a rady.
„Všetky spoločenské zvieratá, ktoré sú predmetom premiestňovania a obchodovania v rámci Európskej únie a tretích krajín, musia byť od 3. júla 2011 označené transpondérom a sprevádzané pasom, ktorý vydá veterinárny lekár poverený na vydávanie pasov spoločenských zvierat,“ vysvetľuje Gulová.
Dodáva, že poverený veterinárny lekár na základe požiadavky klienta vystaví pas spoločenského zvieraťa pre psa, mačku alebo fretku, ak dokáže zreteľne prečítať tetovanie, ktoré je vykonané pred 3. júlom 2011 alebo ak je zviera označené transpondérom – mikročipom. „V prípade, že zviera nie je označené žiadnym z uvedených spôsobov transpondérom - mikročipom, tetovanie nie je čitateľné, resp. bolo vykonané po 3. 7. 2011, musí poverený veterinárny lekár pred vystavením pasu zviera najskôr označiť elektronickým identifikačným systémom, teda transpondérom – mikročipom,“ spresnila Gulová.
Kontrola a postihy
Kontrolu identifikácie a registrácie zvierat vykonáva prostredníctvom veterinárnych inšpektorov a iných úradných veterinárnych lekárov regionálna veterinárna a potravinová správa. Súčasne kontrolu vykonávajú aj súkromní veterinárni lekári pri vakcinácii a ambulantnom ošetrení.
„Ak fyzická osoba nezabezpečí identifikáciu zvierat, orgán veterinárnej správy uloží pokutu do 300 eur. Ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, pokuta môže byť uložená vo výške od 400 eur do 3500 eur. Ak fyzická osoba nezabezpečí na svoje náklady identifikáciu a registráciu spoločenských zvierat, pre ktoré bol vydaný pas spoločenského zvieraťa, orgán veterinárnej správy uloží pokutu od 300 do 800 eur. Ak ide o fyzickú osobu – podnikateľa alebo právnickú osobu, pokuta môže byť uložená vo výške od 2500 do 40-tisíc eur,“ hovorí o postihoch Gulová.
Význam
Označenie transpondérom – mikročipom slúži na zabezpečenie identifikácie a registrácie spoločenského zvieraťa.
„Identifikáciu a registráciu zvierat bolo potrebné zaviesť pre vykonávanie a kontrolu veterinárnych požiadaviek v záujme ochrany zdravia ľudí, zvierat a ochranu zvierat. Je ďalej potrebná pri nekomerčnom premiestňovaní zvierat. Identifikácia a registrácia je taktiež dôležitá aj pri odstraňovaní prekážok pri obchode, turistike, pri znižovaní počtu túlavých a nechcených zvierat,“ vysvetlila hovorkyňa.