POVAŽSKÁ BYSTRICA. S čistením komunikácií po zime začnú pre zmeny počasia v meste neskôr, ako plánovali.
Viac práce bude aj s výtlkmi. Mimo ciest, ktoré sa budovali alebo opravovali počas výstavby diaľnice, sú ostatné v horšom stave ako po minulé roky. Je aj veľa hlbokých výtlkov, na opravu ktorých je potrebné použiť finančne náročnejšiu technológiu.
Posun čistenia miestnych komunikácií
Zmena počasia a pokles teplôt spôsobili, že čistenie komunikácií po zime sa o niekoľko dní posúva. „Chceli sme začať už skôr, bolo aj rokovanie s firmou Megawaste, ktorá nám zmluvne zabezpečuje tieto služby. Dohodli sme sa, že s čistením začneme, až keď sa skončia dni, keď má ešte snežiť a mrznúť, najskôr teda 20. marca. Aj to len za predpokladu, že už bude počasie ustálené,“ informovala Jana Mičková, vedúca odboru prevádzky, údržby a služieb mesta mestského úradu.
Hlavné ťahy by chceli vyčistiť do Veľkej noci. „Keďže sme nútení začať neskôr, nedostaneme sa do všetkých častí, ktoré sme pôvodne plánovali vyčistiť. Po rokovaniach s Megawaste vznikol predbežný časový rozpis, kde by sa malo začínať a v akom poradí pokračovať, aj koľko by v ktorej časti malo čistenie trvať,“ vysvetlila Mičková.
Ostatné cesty
Čo sa týka ciest prvej, druhej a tretej triedy, ktoré sú na území mesta, tie nepatria do starostlivosti samosprávy. Prednostka Tatiana Kozárová hovorí, že už rokovali so Slovenskou správou ciest a IVSC Žilina, ktoré majú na starosti tieto cesty. „Objednávky na správu a údržbu v Považskom Podhradí už išli. Žiadali sme, aby sa štátne cesty pozametali v tom čase, keď budeme čistiť naše komunikácie,“ spresnila Kozárová.
Do Veľkej noci všetko nebude
Miroslav Joppek, riaditeľ spoločnosti Megawaste, ktorá zmluvne zabezpečuje čistenie ciest pre mesto, hovorí, že tento rok do Veľkej noci všetko pozametané nebude. „Po tri roky sa nám to podarilo, ale kalendár hovorí to, čo hovorí a počasie nám nepraje. Ak začneme 20. marca, budeme radi. Podľa predpovede počasia to však vyzerá, že ani toto nie je celkom isté. Budeme sa snažiť do sviatkov urobiť hlavné mestské trasy a čistenie nahrubo. S detailnejším čistením, do ktorého patrí aj čistenie parkovísk, začneme určite až po sviatkoch,“ povedal Joppek s tým, že čistenie sa robí vodou, a nie je možné ho vykonať, keď sú mrazy.
Výpomoc
Do prác na upratovaní po zime sú zahrnutí aj ľudia vykonávajúci aktivačné práce. „Na základe požiadaviek z jednotlivých výborov mestských častí máme zazmluvnených cez úrad práce 24 pracovníkov a ďalších osem ľudí, ktorí zabezpečujú menšie obecné služby,“ hovorí Mičková z mestského úradu.
Doplnila, že niektoré mestské časti sa na mesto obrátili s požiadavkou posilniť tento stav. „Môžeme však zvýšiť len stav pracovníkov, ktorý je zmluvne zabezpečený s mestom. To v prípade takejto výpomoci nedostane žiadny príspevok na náradie a pomôcky, pracovník dostáva len aktivačný príspevok. Budeme sa však snažiť vyhovieť, lebo s počtami ľudí, ktoré máme momentálne, nemôžeme uspokojiť všetky požiadavky. V niektorých mestských častiach nám takáto výpomoc veľmi dobre funguje. Máme tam ľudí z výboru, ktorí spolupracujú pri zadávaní i kontrole vykonaných prác a na mestských častiach to aj vidieť,“ skonštatovala Mičková.
Opravy
Keď sa urobí čistenie a teplota vozovky stúpne na požadovanú teplotu 6 stupňov Celzia, začne podľa Mičkovej mesto aj so základnými opravami výtlkov na komunikáciách. Tie sa dajú rozdeliť do dvoch kategórií. „Prvá kategória sú tie, ktoré sa dajú opraviť tryskovou technológiou turbo. Jej harmonogram už dostali minulý týždeň vedúci výborov mestských častí. Začne sa základným okruhom mesta, pokračovať sa bude sídliskami Rozkvet, Lánska, Stred a podobne až do prímestských častí. Potom budeme pokračovať druhou kategóriou výtlkov, ktorá vyžaduje takzvanú výrezovú technológiu. Takýchto opráv je po zime podstatne viac ako po iné obdobia. Je však drahšia. Zisťujeme metre štvorcové, ktoré by sme potrebovali urobiť touto druhou technológiou a aj stav našich finančných prostriedkov. Potrebujeme zistiť, či bude objem peňazí vyčlenený v rámci bežných výdavkov z rozpočtu stačiť,“ povedala Mičková.
Ak by financie nepostačovali, mesto by muselo zvážiť aj možnosť použitia financií z úveru.
Peniaze z vlády
Od predsedov výborov mestských častí zaznela na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v súvislosti s prípravou opravy a čistenia ciest, pripomienka, že na opravu komunikácií by mal vyčleniť nejaké financie aj štát. Podľa medializovaných informácií by financie samosprávnym krajom, mestám a obciam mala vyčleniť vláda, a to z úsporných opatrení, ktoré predstavil minister financií Peter Kažimír. Ide o 16 miliónov eur. Polovičku by mali dostať vyššie územné celky, ktoré spravujú cesty 2. a 3. triedy a druhú polovicu by mali dostať obce a mestá, ktoré sa musia starať o miestne komunikácie.
Primátor Karol Janas hovorí, že rozdeľovací mechanizmus ešte nie je stanovený a je tak predčasné hovoriť o tom, ako to bude s Považskou Bystricou.