ILAVA. Poskytovanie lekárskej služby prvej pomoci (LSPP) je v ilavskej nemocnici v ohrození. Z 22 lekárov, ktorí slúžia pohotovosť, podľa riaditeľa nemocnice Juraja Beďatša oznámilo ukončenie pohotovostných služieb v Ilave dvadsať.
Obyvateľom ani samosprávam sa to nepáči. Obávajú sa, že budú musieť cestovať do Trenčína.
Výhrady lekárov
Poskytovateľom LSPP v Ilave je nemocnica s poliklinikou. Jej riaditeľovi Jurajovi Beďatšovi doručili lekári ukončenie dohôd o vykonaní prác. „Súčasná situácia na LSPP nezodpovedá štandardom. Nie je dostupný chirurg, anesteziológ, intenzivista, možnosti RTG diagnostiky sú limitované, nakoľko nie je dostupný rádiológ. Mnoho rozhodnutí musí obvodný lekár vykonať sám a niesť sám za ne zodpovednosť, bez možnosti odbornej konzultácie, a teda sa ani nedajú využiť všetky dostupné medicínske možnosti a postupy. Môže tak aj pri najlepšej snahe ublížiť svojim chybným rozhodnutím,“ hovorí lekár Viliam Cíbik.
„Na druhej strane je dostupnosť pre pacienta. Ak chceme udržať dostupnosť na súčasnej úrovni, je nutné riešiť predo- všetkým problém absentujúcich odborných konzílií a doplnenie možnosti riešenia vyšetrení v službe. Rovnako je potrebné i riešenie finančného ohodnotenia. Kým v prvom prípade je riešenie len v rukách prevádzkovateľa, v druhom prípade existuje i precedens, keď mestá a obce okresu Púchov dofinancovali LSPP,“ doplnil.
LSPP chcú udržať
Povolenie na poskytovanie LSPP pre dospelých a deti dal ilavskej nemocnici Trenčiansky samosprávny kraj. Podľa hovorkyne kraja Vlasty Henčelovej lekári na pohotovosti pre dospelých avizovali nespokojnosť s podmienkami dlhodobo, preto vypovedali nemocnici dohody a zároveň požiadali o pričlenenie k LSPP pre dospelých v Trenčíne. „Situácia je zatiaľ v štádiu riešenia. Týka sa výlučne LSPP pre dospelých. NsP Ilava, n.o., je ako poskytovateľ povinná zabezpečiť prevádzkovanie v súlade s výnosom ministerstva zdravotníctva, ktorý určuje personálne zabezpečenie a materiálno technické vybavenie LSPP. Pokiaľ sa nepodarí splniť tieto požiadavky, do úvahy prichádza aj pričlenenie k Trenčínu,“ informovala Henčelová.
Riaditeľ nemocnice tvrdí, že pohotovosť pre dospelých chcú udržať. „S lekármi stále rokujeme. Poslali sme im ponuku, majú sa vyjadriť do 22. marca. Urobíme všetko pre to, aby sme sa dohodli a dostupnosť LSPP bola pre obyvateľov regiónu zachovaná naďalej,“ tvrdí.
Obavy obyvateľov
Správa o možnom ukončení pohotovosti pre dospelých a jej presťahovanie do Trenčína obyvateľov zaskočila. „Všetko, čo je po ruke, berú. Namiesto toho, aby zapracovali a robili všetko pre to, aby pohotovosť fungovala, robia opačne. Neviem si predstaviť, keby sa, nedajboh, niečo stalo a musela by som ísť na pohotovosť a nemala by som peniaze, aby som mohla cestovať. Predsa len Ilava je bližšie, prístupnejšia okolitým mestám a dedinám,“ pozastavila sa nad možným zrušením LSPP Ľuba Letková.
Nepáči sa to ani pani Helene. „Je to bezcitnosť voči občanom. Bojím sa, že ľudia by potom nechodili na pohotovosť, ale pre každú maličkosť volali záchranku. Čo keby práve v tom čase bola potrebná pre záchranu ľudského života?“ pýta sa.
Poskytovanie LSPP v Trenčíne je podľa Mariána Kmeca pre ľudí komplikované. „Zostala by pohotovosť v Považskej Bystrici či Púchove alebo v Trenčíne. Všade je to ďaleko, a to nehovorím o prístupe z okolitých dedín. Na druhej strane, počul som, že v Ilave to ide dolu vodou, ako sa z nemocnice stala neziskovka, takže je otázne, či pohotovosť spĺňala svoj účel. Ale to už neviem posúdiť,“ dodal.
Reakcie samospráv
Prípadné zrušenie LSPP sa nepozdáva ani samosprávam. Tvrdia, že pre mestá a okolie je nevyhnutné zachovať ju v doterajšom režime aj s miestom výkonu.
Podobný problém riešili pred časom i v okrese Púchov. Mesto a obce mikroregiónu sa dohodli, že budú poskytovať príspevky zo svojich zdrojov, aby LSPP udržali. Či k podobnému kroku pristúpia aj samosprávy v Ilavskom okrese, zatiaľ nieje jasné.