Nedeľa, 11. apríl, 2021 | Meniny má JúliusKrížovkyKrížovky

Zastarané zariadenia im predražujú prevádzku a údržbu

Rekonštruovať verejné osvetlenie budú aj v siedmich obciach považskobystrického a púchovského regiónu.

POVAŽSKÁ BYSTRICA/PÚCHOV. Starostovia si od rekonštrukcie sľubujú predovšetkým zlepšenie prevádzky verejného osvetlenia, zvýšenie bezpečnosti, ale aj úsporu v rámci prevádzky a údržby.

Zariadenia skratovali

Rekonštruovať v Púchovskej doline budú v obci Záriečie. „Predmetom projektu je výmena asi štyroch pätín svietidiel v obci, zvyšok plánujeme doplniť z vlastných zdrojov. Chcel by som poznamenať, že mnohé z nich slúžia už skutočne iba „silou vôle“. Dôležitým prvkom bude tiež výmena rozvádzačov, ktoré sú doslova v dezolátnom stave,“ hovorí Jozef Kollár, starosta obce. Dodáva, že mnohé, najmä staršie svietidlá, sú po veku životnosti, zateká do nich, opakovane skratujú, čo predstavuje predraženú údržbu.

V rámci nenávratného finančného príspevku sa spomína čiastka 149 189 eur. „Projekt sme podali už v roku 2008 v programe Nórskeho finančného mechanizmu, kde sme nezískali dostatočný počet bodov, hoci som doteraz presvedčený, že projekt bol dobrý. Následne v roku 2009 sme podali projekt opäť. V tomto prípade sme už získali potrebný počet bodov, avšak nebol dostatok finančných prostriedkov, aby mohli byť podporené všetky projekty. Podali sme odvolanie, žiaľ, bez úspechu. Do tretice sme podali projekt v júni 2010 a uspeli sme,“ hovorí Kollár.

Obec čaká vyhlásenie verejného obstarávania. Od realizácia projektu si sľubujú hlavne zníženie nákladov na údržbu i prevádzku verejného osvetlenia.

Fakty z ministerstva

- Ministerstvo hospodárstva SR ukončilo proces vybavovania žiadostí v rámci výzvy z eurofondov zameranej na podporu obnovy a modernizácie verejného osvetlenia.
- Výsledkom je 201 úspešných projektov za 36,4 mil. Eur. Nové verejné osvetlenie tak bude v 201 mestách a obciach.
- V Trenčianskom kraji bolo schválených 21 žiadostí obcí a miest o nenávratný finančný príspevok.

Pri vetre svietidlá vypadávali, bola tma

V Beluši získali príspevok 225 947 eur. Rekonštrukcia verejného osvetlenia sa bude realizovať len v časti Beluša, tak ako bol podaný aj projekt. „Hloža a Podhorie v projekte nie sú zahrnuté z dôvodu finančného limitu projektu. Svietidlá v Hloži a v Podhorí obec zabezpečuje podľa vlastných možností,“ informoval Ján Prekop, starosta obce.

Doplnil, že v rámci rekonštrukcie sa plánuje vymeniť 387 svietidiel na 11 rozvádzačoch. „Súčasné rozvádzače a svietidlá majú 37 rokov, sú vo veľmi zlom technickom stave, neprešli nikdy väčšou opravou, len sa vždy reparovali podľa potreby. Sú poruchové, často vypadávajú, vyhárajú ističe, nie sú spoľahlivé. Napríklad pri veternom počasí rýchlo vypadnú a na niektorých úsekoch je odrazu tma,“ hovorí o problémoch s osvetlením starosta.

Nové rozvádzače budú podľa starostu regulovateľné. „Počas noci napríklad budeme môcť nastaviť ich svietenie na päťdesiat percent, čím sa dosiahne úspora. Dopad svetla nebude tvoriť tzv. „zebrový“ efekt, teda to, že pod lampou je svetlo, mimo je tma. Svietidlá vytvoria plynulý prechod svetla po celom úseku,“ konkretizoval starosta.

Najproblematickejšie úseky či ulice je podľa Prekopa ťažké vytipovať, lebo výpadky sú po celej obci, častejšie sa vyskytujú na Ulici slatinskej v časti Čerencové. Projekt bol podaný v roku 2010. Realizácia je plánovaná na obdobie 12 mesiacov. „Je to od apríla 2013 do marca 2014. Proces verejného obstarávania, čiže vysúťaženia konečného dodávateľa svietidiel, obec ešte len čaká,“ dodal starosta.

Hlavne pri kostole a cintoríne

V Pružine chcú odstrániť poruchovosť, časté výpadky spôsobené počasím a energetickú náročnosť starého osvetlenia. „Dosiahneme aj vyššiu bezpečnosť cestnej dopravy a osôb, ktoré sa pohybujú po uliciach v obci. V rámci modernizácie by sa malo verejné osvetlenie automaticky zapínať a vypínať podľa denného svetla, osvetlenie cesty tretej triedy, ktorá prechádza obcou, by malo byť v súlade s normami,“ doplnil Michal Ušiak, starosta obce.

Celkové náklady na projekt sú v sume 262 500 eur, nenávratný finančný príspevok je 249 375 eur. „Rozdiel bude spoluúčasť obce v sume 13 125 eur, s ktorou sme počítali v rozpočte obce na rok 2013,“ uviedol starosta.

Projektová dokumentácia bola podľa Ušiaka spracovaná už v januári 2009 a projekt bol podaný na Ministerstvo hospodárstva a výstavby SR v júni 2010, aktualizácia projektu bola vlani v marci. Obec čaká proces verejného obstarávania na výber dodávateľa a po jeho ukončení by chceli začať s realizáciou projektu cez leto tohto roku.

Starosta Ušiak dodáva, že obec podala projekt, ktorý komplexne rieši celú obec, spĺňa všetky technické normy, ktoré platia v SR. „Jeho návratnosť je vypočítaná na 7 rokov a ročná úspora približne 2000 eur,“ uviedol starosta.

Projekt rieši komplexne rekonštrukciu a modernizáciu verejného osvetlenia v obci Pružina. „Ide o časti Priedhorie, Chmelisko, Briestenné, Mlynište. Ďalej rozšírenie do novej lokality Klokočová, kde je sto domov, úplne nové osvetlenie areálu kostola a miestneho cintorína. Tu je osvetlenie v havarijnom stave. V okolí kostola a cintorína sa zhromažďuje asi najviac našich občanov a osvetlenie je nevyhovujúce. Ide o dĺžku približne 7 km vzdušného vedenia vzhľadom na položenie našej obce, výmenu ortuťových výbojok, ktoré sú nebezpečné pre životné prostredie a výmenu rozvádzačov,“ spresnil zámery starosta Pružiny.

Vymenia svietidlá a rozvádzače

V Domanižskej doline budú realizovať rekonštrukciu osvetlenia v Prečíne. „Celkové náklady na projekt sú 78 472, nenávratný finančný príspevok ministerstva je 74 548 a účasť obce je 5 percent, čo je necelých štyritisíc eur,“ hovorí starosta Anton Lagiň.

S rekonštrukciou začnú už tento rok, obec momentálne začala verejné obstarávanie na dodávateľa prác. Stavebný projekt vznikal podľa starostu ešte pre rokom 2010 a riešil výmenu svetelných bodov a rozvádzačov, ktoré sú zastarané. „Veď sú ešte zo 70. rokov minulého storočia, kedy sa nejaké verejné, centrálne osvetlenia v obciach robili. Boli opravované, rekonštruované, ale teraz už sú po dobe svojej reálnej životnosti,“ hovorí Lagiň.

Rekonštrukciu budú robiť priamo v obci, aj miestnej časti Zemianska Závada. Obec sa snaží získať prostriedky na osvetlenie z rôznych zdrojov už niekoľko rokov. „Pokúšali sme sa už pred rokom 2008, keď vyšli výzvy cez nórske fondy, ale neboli sme úspešní, lebo tieto fondy fungovali skôr pre väčšie aglomerácie. Projektovú dokumentáciu sme potom upravovali a a podali v roku 2010. Tu sa vyhodnocovalo v dvoch kolách, náš projekt bol vyhodnotený až v tomto druhom,“ hovorí Lagiň.

Ostatné obce

Rekonštrukciu verejného osvetlenia pripravujú aj v Lednici, Nimnici a Bodinej. Z týchto obcí nám však bližšie informácie neposlali. V Lednici získali nenávratný finančný príspevok niečo cez 88-tisíc eur, v Nimnici viac ako 248-tisíc eur a v Bodinej takmer 134-tisíc eur.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 4. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 679
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 859
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 804
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 900
 5. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 14 061
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 13 734
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 12 731
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 082
 9. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 7 362
 10. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 480
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

V piatok potvrdili PCR testy 1 080 prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 11 753 vzoriek. Pribudlo 76 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19.

15 h

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

20 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

9. apr

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) zasahovala popoludní v Turzovke.

10 h

Obyvatelia obce Brehy podali podnet na kontrolné meranie hluku.

7. apr

Orlia prť. Cesta orlov. Drsná, neúprosná, podmanivá, okúzľujúca. Jej zdolanie vás priťahuje ako droga.

4. apr

Už ste čítali?