Medzi vychýrené remeselníčky, ktoré sa venovali zdobeniu veľkonočných vajíčok batikovanou technikou, typickou pre Domanižskú dolinu, patrila aj Štefánia Dudáková. Vychovala si aj svoje nasledovníčky, ktoré remeslo posúvali ďalej, a tak nezaniká ani dnes.
Zdobeniu sa venuje aj Júlia Roncová.
Ako ste sa dostali k maľovaniu kraslíc?
- V Základnej škole v Domaniži, kde som chodila do školy, bol krúžok maľovania kraslíc, ktorý viedla Mária Fiziková. Veľmi sa mi to zapáčilo a chcela som sa to naučiť. Svoju prvú kraslicu som namaľovala ako trinásťročná. Mária Fiziková bola žiačkou majsterky ľudovej umeleckej výroby z Domaniže pani Štefánie Dudákovej, ktorá väčšiu časť života zasvätila „písaniu kraslíc“, výrobe bábik zo šúpolia, drôtených šperkov. Ona je zakladateľkou domanižských kraslíc.
„Písanie kraslíc“, to je zaujímavý pojem. Čo to vlastne znamená?
- Tradičné domanižské kraslice sa nemaľujú, ale „píšu“ zmesou včelieho vosku a parafínu. Zmes zohrievam v kahanci alebo plechovej nádobke nad ohňom a na povrch vajíčka ho nanášam pisárkou. Pisárka je tenká kovová trubička, ktorá je nasadená na drevenej paličke. Táto technika sa volá batikovanie. Na biele vajíčko, na ktorom zalepím dierky, nanášam horúci vosk, potom vajíčko ponorím do farby. Vosk zotriem a na farebnú plochu napíšem ďalšie vzory, ponorím do ďalšej farby, až kým nie je kraslica hotová.
Majú domanižské kraslice nejaké typické farby?
- Farebnosť batikovaných kraslíc dosiahnem použitím anilínových farieb. Základnú paletu farieb tvoria: žltá, oranžová, červená, fialová, modrá, zelená a hnedá. Vždy farbím od najsvetlejšej po najtmavší odtieň.
A čo vzory?
- Používam hlavne geometrické tvary, ako napríklad trojuholníky, štvorce, kosoštvorce, polkruhy alebo špirály. Ale aj rastlinné tvary - lístky, kvietky, čečinky, lupienky, výhonky. A tiež živočíšne - motýle alebo pavúčiky.
Posunieš aj ty túto tradíciu na ďalšiu generáciu, aby sa zachovala?
- Rozhodne áno, u nás doma už píšu kraslice skoro všetci. Naučila som to nielen ich, ale aj dievčatá zo susedstva a kamarátky. Ale rysuje sa už ďalší nástupca tejto tradície. Verím, že aj mojej dcérke sa to zapáči natoľko, aby sa tomu začala venovať a túto tradíciu zachová a aj posunie ďalej.
Autor: Petra Nováková