Hovorili o predaji budovy bývalej vojenskej správy

Na zasadnutí považskobystrického zastupiteľstva otvoril jeden z poslancov otázku predaja budovy. Rysuje sa totiž možnosť presťahovať tam okresný súd. Ten už dlhšie deklaruje, že sídli v nevyhovujúcich priestoroch.

Budova patrí mestu. Na zastupiteľstve sa v súvislosti s rozpočtom zaujímal o odpredaj Pavol Jurčík (vpravo).Budova patrí mestu. Na zastupiteľstve sa v súvislosti s rozpočtom zaujímal o odpredaj Pavol Jurčík (vpravo). (Zdroj: DP)

Na zasadnutí považskobystrického zastupiteľstva otvoril jeden z poslancov otázku predaja budovy bývalej vojenskej správy. Rysuje sa totiž možnosť presťahovať tam okresný súd . Ten už dlhšie deklaruje, že sídli v nevyhovujúcich priestoroch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Otázku predaja budovy bývalej vojenskej správy otvoril na februárovom zasadnutí zastupiteľstva poslanec Pavol Jurčík. Zaujímalo ho, prečo sa príjem za tento majetok neobjavil v rozpočte mesta.

Primátor Karol Janas potvrdil, že mesto uvažuje o predaji, chýba však schválenie zo strany ministerstiev. Súdna rada už stanovisko dala.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomienka a vysvetlenie

Pavol Jurčík na zasadnutí zastupiteľstva pripomenul, že v rámci kapitálových príjmov sa hovorilo o predaji budovy bývalej vojenskej správy. „Inak bude okresný súd presťahovaný do Púchova. Ale v kapitálových príjmoch pri tomto rozpočte sa to vôbec neobjavuje, takže ma zaujíma, čo sa plánuje pre ďalšie obdobie,“ pýtal sa Jurčík.

Primátor Karol Janas nepoprel informácie o tom, že mesto uvažuje o odpredaji. Investíciu však musí podľa primátora schváliť aj ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo financií. „Ak sa dohodnú, tak si myslím, že záchrana okresného súdu v meste Považská Bystrica nám musí stáť za to, aby sme im budovu dali. Neviem si predstaviť, že by naši ľudia chodili do Púchova alebo niekde inde na okresný súd a spolu s ním by to znamenalo presun okresnej prokuratúry a všetkého, čo tu sídli,“ povedal Janas. Dodal, že nemajú ešte informáciu ani od jedného z ministerstiev, nemohli preto dať položku do rozpočtu, ako kapitálový príjem. „Hneď by bol tlak na výdavky. Potom sa to nakoniec nepredá a zostali by nesplnené požiadavky,“ vysvetlil primátor.

SkryťVypnúť reklamu

Mesto získalo budovu do majetku v júli 2007 po tom, čo sa vecou zaoberal aj súd, kde bolo mesto úspešné. Samospráva musela neskôr odkúpiť ešte pozemok od ministerstva obrany, čo si vyžiadalo investíciu 59-tisíc eu.

Iniciatíva z minulosti

Osud budovy zaujímal v marci v roku 2010 Karola Janasa, ešte ako poslanca, inicioval dokonca v budove poslanecký prieskum. „Cieľom prehliadky bolo zistiť, v akom stave je budova. Čoraz častejšie sa objavujú informácie, že mesto uvažuje o potrebe odpredať ju, čo považujem za absolútne neakceptovateľné. Pred poslancami je prezentované, že budova je v zlom stave, nemáme pre ňu využitie a náklady na opravu by boli vysoké. Prehliadka budovy ukázala, že budova je vo veľmi dobrom stave. Časť priestorov prešla dokonca rekonštrukciou,“ tvrdil vtedy Janas.

SkryťVypnúť reklamu

V tom čase ešte povedal, že budovu mesto potrebuje, lebo chýbajú priestory pre desiatky neziskových, kultúrnych a spoločenských organizácií, ktoré nemajú stále sídlo.

Prehodnotenie

Janas tvrdí, že ako primátor mesta neupustil od zámeru nájsť nejaké vhodné priestory pre neziskové organizácie. „Situáciu nám skomplikovali problémy s absolútne nevyhovujúcimi priestormi, v akých sídli okresný súd. Pretože súd prejavil záujem jedine o budovu vojenskej správy, museli sme reagovať a následne prehodnotiť zámer vytvorenia sídla pre neziskové organizácie a umiestnenia múzea v týchto priestoroch. Hrozilo totiž, že by sa sídlo súdu, a s ním následne aj prokuratúry a riadiacich zložiek policajného zboru, presunulo do Púchova,“ vysvetlil Janas.

Dodal, že v záujme ich zachovania začalo mesto rokovať už pred rokom tom, že by budovu prebral súd.

Primátor hovorí aj o riešení pre pôvodné zámery z čias, keď bol ešte poslancom. „Viaceré neziskové zložky v meste potrebujú tiež vyhovujúce priestory, a preto keby došlo k dohode o prechode budovy okresnému súdu, pripravujeme kompletnú rekonštrukciu budovy bývalého Steigra pri futbalovom štadióne tak, aby sa tam dali presťahovať jednotlivé zložky, ktoré fungujú na neziskovej báze v meste a sú ním financované,“ vyjadril sa Janas. Mesto má podľa neho vyriešené aj nejasnosti okolo vlastníckych vzťahov k budove.

Vyjadrenia zo súdu

Okresný súd tiež dlhodobo poukazuje na to, že priestory, v ktorých sa nachádza, sú nevyhovujúce. V budove obvodného úradu sídli dlhšie ako tri desaťročia, takmer vôbec nič sa tu za tie roky nezmenilo. „O problémoch, ktoré sú s tým, že súd funguje v týchto priestoroch, hovorí rozsiahla správa. Ide o právne problémy a tiež technické. Súčasné priestory sú v dezolátnom stave, čo sa prejavuje aj na zdravotnom stave zamestnancov. Navyš, na výstavbu boli použité materiály, o ktorých sa po určitom čase zistilo, že môžu byť karcinogénne. Denne musíme používať umelé osvetlenie, problémy sú s vykurovaním, lebo cez okná prefukuje, počas dažďa nám niekde aj zateká,“ hovorí Helena Loduhová, predsedníčka Okresného súdu v Považskej Bystrici.

Nemenej dôležitá je podľa Loduhovej aj bezpečnosť. „Nemáme tu žiadne bezpečnostné prvky, teda budova nie je zabezpečená a máme len to najnevyhnutnejšie, čo sa týka justičnej stráže. Nemáme ani archívy a desaťtisíce spisov nemáme kam ukladať. Je to proste absolútne provizórium,“ tvrdí Loduhová.

O nevhodné pracovné podmienky sa zaujímal aj krajský súd. Jeho hovorca Roman Tarabus uviedol v lete roku 2009, že do návrhu priorít pre budúci rok je zaradená aj požiadavka na novú budovu považskobystrického okresného súdu v hodnote 1,66 mil. eur. Je totiž v kraji jediný, ktorý sídli v prenajatých priestoroch. Už vtedy sa hovorilo aj o tom, že alternatívnym riešením pre okresný súd je susedný Púchov.

Reakcia ministerstiev

Ministerstvo spravodlivosti SR potvrdilo záujem riešiť situáciu s okresným súdom.

„Súčasné sídlo Okresného súdu v Považskej Bystrici sa nachádza v nevyhovujúcich podmienkach. Ministerstvo spravodlivosti má záujem riešiť túto situáciu. Limitujúcim faktorom sú však jeho finančné možnosti, preto víta každú iniciatívu mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktorá napomôže k riešeniu súčasného stavu. Jednou z možností je aj presťahovanie súdu do iných priestorov, napríklad aj do už spomínanej bývalej budovy vojenskej správy. Ak sa mestu podarí budovu odpredať a súčasne vytvoriť priestor pre umiestenie súdu v tejto budove, je ministerstvo prístupné osvojiť si takéto riešenie, samozrejme, pri zohľadnení ekonomických možností rezortu,“ informovala Jana Zlatohlávková, hovorkyňa ministerstva.

Predsedníčka súdu Helena Loduhová dodáva, že sa musí vyriešiť investovanie. „Je predpoklad, že by sa to malo v priebehu dvoch mesiacov vyriešiť. Potom už bude jasné aj to, ako sa bude postupovať, kedy by sa začalo s rekonštrukciou a hlavne by to malo byť pretavené do zmluvných vzťahov. Ak by to išlo do nájmu, tak nájomnú zmluvu bude uzatvárať súd,“ povedala Loduhová.

S otázkami sme sa obrátili aj na ministerstvo financií, odpoveď nám však z tohto ministerstva neprišla.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre. Chcú pravdu
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  2. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  3. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  4. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  5. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 171
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 120
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 5 723
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 714
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 633
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 406
  7. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 252
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 248
Inzercia
  1. Irena Šimuneková: Slnečnice
  2. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  3. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  4. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  5. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  6. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  7. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  8. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 436
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 286
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 650
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 548
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 383
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 667
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 484
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 081
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Spoločné rodinné výlety, detská fantázia rozbehnutá na plné obrátky a zážitky, na ktoré sa nezabúda.


Nosická priehrada sa dočká rekonštrukcie.

Prví návštevníci by sa po nej mohli prejsť už o pár mesiacov.


Dostanete štyri vydania za rok a ďalšie výhody.


Dubnica rekonštruuje chodníky.

Nadväzuje na projekt z minulého roka.


1
  1. Irena Šimuneková: Slnečnice
  2. Dagmar Olajošová: Realita dneška- nechceme spaľovňu
  3. Veronika Pirošík Mešková: O slovenskej Mejkpísovej (Alebo od vyšetrovateľky ku lektorke mindfulness)
  4. Viktor Pamula: Stali sme sa definitívne ruskou guberniou
  5. Jozef Huljak: Kremeľ zneužíva medzery v sankciách
  6. Štefan Šturdzík: Himaláje , drsné no zároveň dychberúce. No plné tiel obetí , ktorí podcenili silu hôr.
  7. Miroslav Ferkl: Nezávislý súddd
  8. Ján Raclavský: Imitácia práce s dátumom expirácie
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 436
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 286
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 650
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 548
  5. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 383
  6. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 667
  7. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 6 484
  8. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 081
  1. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  2. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  3. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  4. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  5. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
  6. Marcel Rebro: Ruský oligarcha: Keď máš všetko, len nie istotu, že sa dožiješ večere
  7. Marian Nanias: Pokus odvolať predsedníčku Európskej komisie (EK) Ursulu von der Leyen.
  8. Radko Mačuha: Pozor ! Cyril a Metod. Vstup len na povolenie.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu