Na zasadnutí považskobystrického zastupiteľstva otvoril jeden z poslancov otázku predaja budovy bývalej vojenskej správy. Rysuje sa totiž možnosť presťahovať tam okresný súd . Ten už dlhšie deklaruje, že sídli v nevyhovujúcich priestoroch.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Otázku predaja budovy bývalej vojenskej správy otvoril na februárovom zasadnutí zastupiteľstva poslanec Pavol Jurčík. Zaujímalo ho, prečo sa príjem za tento majetok neobjavil v rozpočte mesta.
Primátor Karol Janas potvrdil, že mesto uvažuje o predaji, chýba však schválenie zo strany ministerstiev. Súdna rada už stanovisko dala.
Pripomienka a vysvetlenie
Pavol Jurčík na zasadnutí zastupiteľstva pripomenul, že v rámci kapitálových príjmov sa hovorilo o predaji budovy bývalej vojenskej správy. „Inak bude okresný súd presťahovaný do Púchova. Ale v kapitálových príjmoch pri tomto rozpočte sa to vôbec neobjavuje, takže ma zaujíma, čo sa plánuje pre ďalšie obdobie,“ pýtal sa Jurčík.
Primátor Karol Janas nepoprel informácie o tom, že mesto uvažuje o odpredaji. Investíciu však musí podľa primátora schváliť aj ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo financií. „Ak sa dohodnú, tak si myslím, že záchrana okresného súdu v meste Považská Bystrica nám musí stáť za to, aby sme im budovu dali. Neviem si predstaviť, že by naši ľudia chodili do Púchova alebo niekde inde na okresný súd a spolu s ním by to znamenalo presun okresnej prokuratúry a všetkého, čo tu sídli,“ povedal Janas. Dodal, že nemajú ešte informáciu ani od jedného z ministerstiev, nemohli preto dať položku do rozpočtu, ako kapitálový príjem. „Hneď by bol tlak na výdavky. Potom sa to nakoniec nepredá a zostali by nesplnené požiadavky,“ vysvetlil primátor.
Mesto získalo budovu do majetku v júli 2007 po tom, čo sa vecou zaoberal aj súd, kde bolo mesto úspešné. Samospráva musela neskôr odkúpiť ešte pozemok od ministerstva obrany, čo si vyžiadalo investíciu 59-tisíc eu.
Iniciatíva z minulosti
Osud budovy zaujímal v marci v roku 2010 Karola Janasa, ešte ako poslanca, inicioval dokonca v budove poslanecký prieskum. „Cieľom prehliadky bolo zistiť, v akom stave je budova. Čoraz častejšie sa objavujú informácie, že mesto uvažuje o potrebe odpredať ju, čo považujem za absolútne neakceptovateľné. Pred poslancami je prezentované, že budova je v zlom stave, nemáme pre ňu využitie a náklady na opravu by boli vysoké. Prehliadka budovy ukázala, že budova je vo veľmi dobrom stave. Časť priestorov prešla dokonca rekonštrukciou,“ tvrdil vtedy Janas.
V tom čase ešte povedal, že budovu mesto potrebuje, lebo chýbajú priestory pre desiatky neziskových, kultúrnych a spoločenských organizácií, ktoré nemajú stále sídlo.
Prehodnotenie
Janas tvrdí, že ako primátor mesta neupustil od zámeru nájsť nejaké vhodné priestory pre neziskové organizácie. „Situáciu nám skomplikovali problémy s absolútne nevyhovujúcimi priestormi, v akých sídli okresný súd. Pretože súd prejavil záujem jedine o budovu vojenskej správy, museli sme reagovať a následne prehodnotiť zámer vytvorenia sídla pre neziskové organizácie a umiestnenia múzea v týchto priestoroch. Hrozilo totiž, že by sa sídlo súdu, a s ním následne aj prokuratúry a riadiacich zložiek policajného zboru, presunulo do Púchova,“ vysvetlil Janas.
Dodal, že v záujme ich zachovania začalo mesto rokovať už pred rokom tom, že by budovu prebral súd.
Primátor hovorí aj o riešení pre pôvodné zámery z čias, keď bol ešte poslancom. „Viaceré neziskové zložky v meste potrebujú tiež vyhovujúce priestory, a preto keby došlo k dohode o prechode budovy okresnému súdu, pripravujeme kompletnú rekonštrukciu budovy bývalého Steigra pri futbalovom štadióne tak, aby sa tam dali presťahovať jednotlivé zložky, ktoré fungujú na neziskovej báze v meste a sú ním financované,“ vyjadril sa Janas. Mesto má podľa neho vyriešené aj nejasnosti okolo vlastníckych vzťahov k budove.
Vyjadrenia zo súdu
Okresný súd tiež dlhodobo poukazuje na to, že priestory, v ktorých sa nachádza, sú nevyhovujúce. V budove obvodného úradu sídli dlhšie ako tri desaťročia, takmer vôbec nič sa tu za tie roky nezmenilo. „O problémoch, ktoré sú s tým, že súd funguje v týchto priestoroch, hovorí rozsiahla správa. Ide o právne problémy a tiež technické. Súčasné priestory sú v dezolátnom stave, čo sa prejavuje aj na zdravotnom stave zamestnancov. Navyš, na výstavbu boli použité materiály, o ktorých sa po určitom čase zistilo, že môžu byť karcinogénne. Denne musíme používať umelé osvetlenie, problémy sú s vykurovaním, lebo cez okná prefukuje, počas dažďa nám niekde aj zateká,“ hovorí Helena Loduhová, predsedníčka Okresného súdu v Považskej Bystrici.
Nemenej dôležitá je podľa Loduhovej aj bezpečnosť. „Nemáme tu žiadne bezpečnostné prvky, teda budova nie je zabezpečená a máme len to najnevyhnutnejšie, čo sa týka justičnej stráže. Nemáme ani archívy a desaťtisíce spisov nemáme kam ukladať. Je to proste absolútne provizórium,“ tvrdí Loduhová.
O nevhodné pracovné podmienky sa zaujímal aj krajský súd. Jeho hovorca Roman Tarabus uviedol v lete roku 2009, že do návrhu priorít pre budúci rok je zaradená aj požiadavka na novú budovu považskobystrického okresného súdu v hodnote 1,66 mil. eur. Je totiž v kraji jediný, ktorý sídli v prenajatých priestoroch. Už vtedy sa hovorilo aj o tom, že alternatívnym riešením pre okresný súd je susedný Púchov.
Reakcia ministerstiev
Ministerstvo spravodlivosti SR potvrdilo záujem riešiť situáciu s okresným súdom.
„Súčasné sídlo Okresného súdu v Považskej Bystrici sa nachádza v nevyhovujúcich podmienkach. Ministerstvo spravodlivosti má záujem riešiť túto situáciu. Limitujúcim faktorom sú však jeho finančné možnosti, preto víta každú iniciatívu mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktorá napomôže k riešeniu súčasného stavu. Jednou z možností je aj presťahovanie súdu do iných priestorov, napríklad aj do už spomínanej bývalej budovy vojenskej správy. Ak sa mestu podarí budovu odpredať a súčasne vytvoriť priestor pre umiestenie súdu v tejto budove, je ministerstvo prístupné osvojiť si takéto riešenie, samozrejme, pri zohľadnení ekonomických možností rezortu,“ informovala Jana Zlatohlávková, hovorkyňa ministerstva.
Predsedníčka súdu Helena Loduhová dodáva, že sa musí vyriešiť investovanie. „Je predpoklad, že by sa to malo v priebehu dvoch mesiacov vyriešiť. Potom už bude jasné aj to, ako sa bude postupovať, kedy by sa začalo s rekonštrukciou a hlavne by to malo byť pretavené do zmluvných vzťahov. Ak by to išlo do nájmu, tak nájomnú zmluvu bude uzatvárať súd,“ povedala Loduhová.
S otázkami sme sa obrátili aj na ministerstvo financií, odpoveď nám však z tohto ministerstva neprišla.