LÚKY. Podujatie sa konalo pri príležitosti Mesiaca knihy. Pripravili ho Mária Rouyerová v spolupráci s Annou Húževkovou a Lenkou Húževkovou.
Exponáty zapožičali nielen organizátorky, ale aj ďalších desať občanov, ktorí ich už roky opatrujú, buď z úcty k svojim predkom, či tlačenému slovu, alebo k histórii a kráse na nich zachytenej.
Zaujímavé exponáty
Zberateľskú vášeň v sebe nezaprel hneď prvý návštevník Ján Vrábel zo Záriečia, ktorý si výstavu najprv dôkladne prezrel, potom sa vrátil domov pre niekoľko albumov zo svojej zbierky a po krátkej štvrťhodinke už návštevníkom ukazoval a zaujímavo komentoval pohľadnice z Púchovskej doliny, z čias rakúskeho cisárstva a mnoho iných pozoruhodností.
Medzi zaujímavé exponáty patrili aj pohľadnice Lúk a Púchova z roku 1905, zo stavby Priehrady mládeže, ďalej pozdrav z prvej svetovej vojny z roku 1915, fotografia Lúk so židovskou synagógou a školou, ba i samotná synagóga v plnej kráse na veľkej fotografii. Z novín a časopisov boli viaceré z vojnovej Slovenskej republiky, Verejnosť proti násiliu z roku 1989, jedna strana z Vojaka s fotografiami z československého cvičenia civilnej obrany na družstevnej farme Lúky, ako aj rozhovorom s vtedajšou predsedkyňou MNV A. Repatou, Štart s Alexandrom Dubčekom na titulnej strane a veľa iných zaujímavých výtlačkov.
Prišli aj deti
Výstavku si prišli pozrieť aj žiaci zo základných škôl Záriečie a Lazy pod Makytou. Mnohí z detských návštevníkov si prekvapene prezerali napríklad časopis Slovenka, kde ich zaskočil jeho veľký formát. Na výstavu sa tešili aj žiaci z Lysej pod Makytou, avšak veľmi nepriaznivé počasie im to neumožnilo. Do obecnej knižnice zavítali tiež škôlkari z Lúk. Bola radosť sa na nich pozerať, ako sa premŕvali nielen v detských knižkách, ale aj v encyklopédiách.
Každý návštevník si na výstavke našiel niečo, čo bolo jeho srdcu milé. Najpriliehavejšie to vystihla jedna staršia pani, ktorá zrazu vyhlásila: ,,Ale veď na toto by som potrebovala aspoň týždeň!“
Vďaka za to, že sa podarilo zorganizovať takúto peknú akciu, patrí nielen iniciátorkam výstavy, ale aj občanom, ktorí knihy požičali – Pavlovi Madalovi, Jozefovi Ráčekovi, Daniele Repatej, Anastázii Repatej, Anne Húževkovej, Márii Rouyerovej, Oľge Lepulicovej, Margite Počarovskej a Marte Veselej. Aj vďaka nim sa podarilo obnoviť v mnohých spomienky napríklad na udalosti, ktoré už upadli pomaly do zabudnutia, či povzbudiť deti, aby si našli cestu ku knihe.
Autor: Mária Rouyerová