POVAŽSKÁ BYSTRICA. O zmenách, ktoré sa uskutočnia do 1. januára budúceho roka, sme sa porozprávali s prednostom považskobystrického obvodného úradu Jozefom Smatanom.
O zjednodušení prístupu občanov sa hovorí už dlhšie. V čom konkrétne bude spočívať?
- Spoluprácu na komunálnej úrovni napĺňa vládny program ESO, čiže efektívne, spoľahlivo, otvorene. Cieľom je zjednodušiť prístup k štátnemu výkonu na komunálnej úrovni, teda vybaviť čo najviac na jednom mieste. Týka sa to okrem odborov, ktoré sú v súčasnej kompetencii obvodného úradu, aj štatistiky, katastra, hygieny.
Program je rozdelený do troch etáp...
- Prvou bolo zrušenie krajských úradov a prevzatie ich kompetencií obvodným úradom v sídle kraja. Zároveň z obvodných úradov prešli do centra podpory prierezové činnosti - starostlivosť o majetok, budovy, údržba personálne veci, ekonomika, rozpočet, obstarávanie, prednosta úradu sa venuje už len odborným činnostiam, ktoré poskytujú odbory. Momentálne máme štyri – živnostenský, civilnú ochranu, organizačný a všeobecnú vnútornú správu. Od 1. októbra 2013 sa začne druhá etapa. Obvodný úrad sa premenuje na okresný úrad druhého stupňa, pričom prvého stupňa, čiže odvolací orgán, bude v sídle kraja a v Púchove bude okresný úrad tretieho stupňa a bude poskytovať výkon štátnej správy v oblasti úradu práce sociálnych vecí a rodiny, katastra, životného prostredia a civilnej ochrany. V Púchove ešte musíme vyriešiť živnostenský odbor, ktorý tam bol zrušený. Cieľom je vytvoriť v tomto okresnom meste taký úrad, aby občania svoj problém vyriešili na jednom mieste a nemuseli cestovať. Od októbra prejde pod Okresný úrad Považská Bystrica cestná doprava a komunikácie, životné prostredie, lesy, pozemky a kataster, metodicky ich bude riadiť ministerstvo. Vedúci týchto odborov budú menovaní prednostom okresného úradu na základe návrhu príslušného ministerstva. Tretia etapa bude od 1. januára 2014, kedy budú integrovaní pod okresný úrad veterinári, hygiena a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
To znamená, že tieto úrady sa budú sťahovať do budovy okresného úradu?
- Určite nie všetky. Ku každej inštitúcii musíme pristupovať individuálne. To však neznamená, že občan bude musieť cestovať. Všetko by mal vybaviť v kontaktnom administratívnom mieste (KAMO) v sídle okresného úradu, čiže v našom prípade v Považskej Bystrici a Púchove, ktoré bude zriadené od 1. 1. 2014. Úrady, ktoré sa nebudú sťahovať, budú mať v kontaktom mieste vytvorené miesto pre svojho pracovníka, aby občan svoju agendu vybavil bez cestovania. Predpokladáme, že budeme tam poskytovať aj dokladové služby, čiže tie, ktoré sú na polícii a riešia ich civilní zamestnanci – vybavovanie občianskych preukazov, vodičských, pasov, v budúcnosti možno pribudne aj služba daňového úradu, kde budú môcť občania podávať daňové priznania. Teda ide skutočne o kumuláciu takmer celej štátnej správy na jednom mieste. Výhodou pre občanov bude napríklad aj to, že za výpis z registra trestov bude platiť iba raz, pri prvom podaní žiadosti. Pri opätovnom si úradník overí, či sa niečo zmenilo, keďže už bude v občan zaradený v systéme a vydá mu nový výpis hneď, nebude žiadna čakacia lehota ako doposiaľ. Výhodou kontaktného miesta bude aj prepojenie v rámci Slovenska, takže občan si bude môcť vyriešiť svoj problém alebo požiadavku na ktoromkoľvek mieste, nebude musieť cestovať do miesta svojho bydliska. Ľudia tak ušetria nielen peniaze, ale aj čas. Len pre zaujímavosť. Počas svojho života strávia vybavovaním po rôznych úradoch dva roky.
Hovorili ste o sťahovaní do budovy okresného úradu. Bude kapacitne postačovať?
- Nie všetky úrady sa budú sťahovať do budovy okresného úradu, takže to až taký veľký nápor nebude. Samozrejme, že sťahovanie si svoju daň vyžiada, ale zamestnanci sa budú musieť na chvíľu uskromniť, sme tu na to, aby boli občania spokojní. KAMO bude vytvorené na prízemí okresného úradu (budova ABŠO). V Púchove sme zatiaľ v priestoroch úradu práce, ale keďže ten má perspektívne prejsť pod okresný úrad, tak by to malo vyriešiť aj tento problém. V budove by malo byť aj KAMO.
V Považskej Bystrici sa dlhšie hovorí o rekonštrukcii budovy ABŠO. Bude vyhovovať novým priestorovým požiadavkám?
- Je to dlhodobý problém, ktorý sa nepodarilo dodnes vyriešiť, i keď snahy boli. Po rokoch už skutočne potrebuje rekonštrukciu, štát však nemá na to zdroje. Chceli by sme ju zrekonštruovať z eurofondov, projekt je hotový. Veríme, že bude úspešný, keďže Európska únia nebude poskytovať zdroje na nové budovy, len na rekonštrukciu starých. Trocha nám komplikuje rekonštrukciu to, že budova je architektonické špecifikum, má štatút výnimočnosti, preto si bude vyžadovať aj výnimočnú pozornosť.
Bude integrácia znamenať aj úsporu pracovných síl?
- Na to nie je zameraná. K radikálnym zníženia došlo už v minulosti. Pokiaľ zostanú výkony, musia ostať aj ľudia, takže nepredpokladám, že by sa počty mali radikálne znižovať. Náročnejšie to bude pre zamestnancov, pretože sa budú musieť zorientovať vo viacerých oblastiach, aby občan mohol dostať čo najviac informácií na jednom mieste.