POVAŽSKÁ BYSTRICA. V nemocnici skúšali nový druh jednorazovej kanyly, ktorá dokáže nahradiť videoendoskop. Lekár môže presnejšie prístroj zavádzať a lepšie vidí aj chorobné zmeny.
V súvislosti s použitím novej techniky usporiadala aj odborný seminár.
Výhoda novej techniky pre pacienta
Lekár oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny Ján Kozánek, ktorý na seminári ukázal použitie novej kanyly, vysvetlil, že má viacero výhod pri intubácii, teda pri zavádzaní trubice do dýchacích ciest pacientov. „Jednoznačne je to pre pacienta šetrnejší postup a hlavne kratší. Keď je zavádzanie trubky komplikované, je totiž aj väčšia možnosť poranenia miest pred vstupom do hlasiviek. Použitie tejto kanyly riziko redukuje na minimum a výkon zavádzania je aj kratší,“ vysvetlil Kozánek s tým, že pri akýchkoľvek výkonoch treba myslieť na to, že ľudský život nie je ničím nahraditeľný, a že komplikácie vedú k zbytočnému traumatizovaniu pacienta a aj k nákladnej liečbe, ktorá ďaleko prekračuje v tomto prípade cenu špeciálnej kanyly s videom.
Kozánek ešte dodáva, že videolaringoskop je drahá záležitosť, intubačná kanyla s kamerou na konci je lacnejšia. „Obtiažne intubácie s nutnosťou použitia videolaringoskopu sa nevyskytujú počas roka až tak často, a keď si teda predstavíme, koľkokrát do roka budeme intubačnú kanylu potrebovať a dáme k tomu cenu videolaringoskopu, rozhodne sa nová kanyla oplatí aj po stránke finančnej,“ vysvetlil lekár.
Pomoc pre lekárov
Kanyla je podľa lekára vlastne predĺženou rukou videolaringoskopu a pracuje sa s ňou komfortnejšie.
„Môžeme vďaka nej vidieť miesta, ktoré videolaringoskopom vidieť nemôžeme. Môžem vidieť v podstate aj to, čo je možné vidieť bronchoskopom. Kanyla je navyše z materiálu, ktorý zabraňuje zaroseniu a následnému zahmlievaniu obrazu na monitore, ktorý je kvalitnejší a aj práca lekára je jednoduchšia, s lepšími výsledkami. Monitor, na ktorý sa zábery z tela prenášajú, je v rozlíšení 3D, takže zobrazenie je naozaj kvalitné,“ vysvetlil Kozánek.
Kanyly sa používajú individuálne na jedného pacienta. V považskobystrickej nemocnici ich predviedli ako prví a prví začali aj s používaním.
Nová technika je navyhnutná
Pavol Sedláček, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom považskobystrickej nemocnice, hovorí, že sa pokúšajú v poslednom období dostať do nemocnice viac výkonnej techniky. Nový druh intubačnej kanyly je jednou z nich.
„V nemocnici je ročne 17-tisíc hospitalizácií. Snaha je dostať sem výkonnú aj diagnostickú techniku. Ku koncu minulého roka to bolo takmer pol milióna eur. Bola to endoskopická zostava, nový mamograf, dva dýchacie prístroje, pojazdný rőntgen, centrálna sterilizácia, predtým bola ukončená digitalizácia a rekonštrukcia RTG oddelenia. Sťahovali sme kožné oddelenie, takmer za milión eur bol dokončený nový pavilón. Staré priestory sa využijú na dotvorenie centrálneho a urgentného príjmu, aby sme spĺňali určité požadované kritériá,“ vyjadril sa o niektorých veciach Sedláček.