PÚCHOV. Päť najlepších súborov z okresov Považská Bystrica, Púchov a Ilava súťažilo o postup na krajskú súťaž Rozprávkové javisko. Porota nemala ľahkú úlohu, úroveň súťažiacich bola vyrovnaná, rozhodovali len minimálne rozdiely.
Na krajskej súťaži budú mať zastúpenie aj jednotlivci v scénických miniatúrach.
Rozprávkové javisko
Každý rok sa najlepšie detské divadelné súbory a jednotlivci z regiónu stretávajú na súťaži, ktorú pripravuje Považské osvetové stredisko. Cieľom každého z nich je postúpiť do „vyššieho levelu“ – krajskú súťaž Rozprávkového javiska. „Je to zároveň možnosť predstaviť a konfrontovať uplatňovanie rôznych štýlov práce s deťmi, vytvoriť priestor pre vzájomnú inšpiráciu, vzdelávanie a výmenu skúseností vedúcich detských súborov,“ hovorí Mária Martikáňová z Považského osvetového strediska.
S úrovňou účinkujúcich bola spokojná. „Hoci úloha posúdiť úroveň súborov prislúcha odbornej porote, môžem povedať, že z môjho pohľadu bola výborná. Je vidieť, že práca, ktorú vedúci deťom venujú, prináša svoje ovocie,“ doplnila.
Spoločná téma rodina
Hoci každé predstavenie bolo iné, niečo mali spoločné, a to rodina. Poukázala na to aj predsedníčka odbornej poroty Elena Bakošová. „Tento rok rezonovala téma rodiny a návrat ku tradičným hodnotám rodiny. U všetkých súťažiacich bolo evidentné, že vedúci s deťmi pracujú, vysvetľujú im podstatu a deti vedia, čo chcú na javisku povedať. Je mi trocha ľúto, že v hľadisku detského divadla je málo dospelých, ktorí by mohli počuť túžby a volania detí po skutočných hodnotách,“ povedala.
Štuchni ma
Výraz veľmi dobre známy pre častých návštevníkov sociálnej siete. Ako názov svojho predstavenia si ho vybral detský divadelný súbor Ochotníček z Púchova. „Hralo sa nám veľmi dobre, téma nám je blízka, typická pre našu generáciu,“ prezradila po skončení Romana Targošová. Ako ďalej povedala, nie všetko išlo tak, ako by malo. „Vypadlo nám pol strany textu, tak sme museli improvizovať. Ale nebol to veľký problém, pretože nás režisér Peter Hudák pripravoval na improvizáciu počas nácviku.“
Spokojná bola aj Alexandra Jonáková, pre ktorú bolo Rozprávkové javisko premiérou, keďže divadlu sa venuje asi pol roka. „Myslím, že sme to celkom dobre zvládli, na skúškach to bolo horšie. Aj keď režisér si spokojný veľmi nebude, tvrdí, že nedávame do toho všetko. A ruku na srdce, asi má pravdu,“ skonštatovala. Ďalší z hercov Daniel Lečko so smiechom doplnil, že režiséra neraz pri nácviku poriadne vytočili, ale dokázal ich napriek tomu priviesť až do cieľa.
To, že príprava nebola jednoduchá, potvrdil aj režisér Peter Hudák. „Čím ďalej, tým horšie, lebo počítačový svet tak pohltil deti, že nedokážu komunikovať, počúvať, nevnímajú to, čo hovoríte. Ich kreativita klesá úmerne tomu, koľko času strávia pred monitorom. Občas som si veru aj hlavu trieskal o stenu. S ich súťažným vystúpením, vzhľadom na to, že viem, aké to bolo na skúške, som spokojný, aj keď si viem predstaviť, že by to mohlo byť oveľa lepšie,“ zhodnotil svojich zverencov.
Prečo Bebčina?
Medzi popredné súbory v regióne patrí Bebčina, ktorá našla útočisko pri ZUŠ Nová Dubnica. Jeho vedúca Miriam Martináková bola s vystúpeniami súboru i jednotlivcov spokojná. „Samozrejme, že vždy sa nájdu chybičky, ale tomu sa nedá pri deťoch vyhnúť. Deti sú zohraté, majú za sebou už nejedno vystúpenie. Veľkou oporou pre mňa i pre deti je hudobník Ján Kučmín, ktorý napriek svojmu hendikepu spôsobeného stratou zraku, je optimistický a čo je hlavne, dokáže optimizmus preniesť aj na nás. Konkurencia bola na súťaži veľká, aj keď to asi nie je ten správny výraz, pretože máme veľmi dobré vzťahy so všetkými súbormi,“ povedala.
Rozhodnutie poroty
Ako to už na súťažiach býva, neľahkú úlohu majú účinkujúci, ktorí sa snažia podať čo najlepší výkon, ale aj porota, ktorá rozhoduje o postupujúcich. „Nebolo to ľahké. Považskobystrický región so svojimi tromi okresmi patrí k tým, kde má detské divadlo výborné zázemie, čo sa prejavuje aj na kvalitnej príprave. Určite patrí k najlepším na Slovensku. Zásluhu na tom má určite aj Považské osvetové stredisko, ktoré dbá na to, aby vytvorilo zázemie pre odbornú prípravu vedúcich,“ vyjadrila sa predsedníčka poroty Elena Bakošová.
Kladne hodnotila, že na súťaži bolo sedem inscenácií súborov a sedem scénických miniatúr. Porota sa podľa nej zamerala na spontánnosť, hravosť a tvorivosť detí. Napokon rozhodla, že na krajskej súťažnej prehliadke 10. apríla budú náš región zastupovať Ochotníček s inscenáciami Džungľa a Štuchni ma!, ako aj Bebčina s inscenáciami Prečo... Svetlo... a Dokážem to!!!!. V kategórii scénických miniatúr sa predstavia Patrik Čepela, Lucia Valachová, Šimon Pekar a Kamila Kvasnicová.
Porota udelila aj ďalšie ceny, ktoré dostali súboru Domino z Považskej Bystrice, Imro mladší a Imro najmladší taktiež z Považskej Bystrice. V scénických miniatúrach sa cenám určite potešili Petra Špániková, Nataša Findrová, Simona Bočincová a Emília Tršková.