POVAŽSKÁ TEPLÁ. Hlavným dôvodom rekonštrukcie školy bolo znížiť náklady na vykurovanie objektu. Učitelia aj deti oceňujú vyšší komfort, prostredie je oveľa estetickejšie.
Školu v prímestskej časti Považskej Bystrice, ktorá je plno organizovaná, navštevuje 132 detí.
Nenarušila vyučovanie
Rekonštrukcia nenarušila ani prevádzku v škole a priebeh vyučovania. „Mali sme vypracovaný harmonogram postupnej výmeny okien a presunu tried. Do toho prišli chrípkové a po nich aj jarné prázdniny, takže firma mala dva týždne k dispozícii takmer prázdnu školu, čo padlo vhod zhotoviteľovi a vlastne aj nám,“ hovorí riaditeľka školy Jana Vavreková.
Investícia bola podľa nej nevyhnutná. „Stav školy bol havarijný. Sklá nám už vypadávali z rámov, tesnenia boli uvoľnené. Medzi výplňami a sklom boli veľké medzery, takže bolo ťažké priestory aj vykúriť, mali sme veľké úniky tepla. Veríme, že po rekonštrukcii ušetríme peniaze,“ vysvetľuje.
Školu v Považskej Teplej navštevuje 132 detí, je tu prvý aj druhý stupeň, je teda plnoorganizovaná. V každom ročníku majú po jednej triede.
Ocenili to
Riaditeľka školy tvrdí, že aj deti sú rady. „Je to aj esteticky celkom iné, oveľa krajšie. Komfort na vyučovaní je neporovnateľný, aj mikroklíma v triedach a na chodbách. Teraz napríklad vonku veľmi fúka. Keď sme mali staré okná, tak to bolo veľmi cítiť, teraz už nie,“ opisuje situáciu Vavreková.
Dôvody mesta a financie
Základom, pre ktorý sa rekonštrukcia spúšťala, bolo podľa primátora Karola Janasa znížiť tepelné náklady na vykurovanie. Vymenili preto okná na celej budove a odstránili nefunkčné radiátory a nahradili ich novými. Došlo aj k poškodeniu podlahovej krytiny, takže jej výmena je tiež súčasťou rekonštrukcie.
Mesto získalo na rekonštrukciu grant z ministerstva. „Realizoval sa cez ministerstvo školstva a mesto malo len malú spoluúčasť. Celkovo sa preinvestovalo 35-tisíc eur,“ konkretizuje Janas.