POVAŽSKÁ BYSTRICA. V piatok 12. apríla sa aj v našom regióne uskutočnila zbierka na podporu boja proti rakovine. Zapojili sa do nej viacerí dobrovoľníci. Ľudia ich mohli nájsť na pevných stanoviskách, ale aj prechádzajúcich po meste.
Podpora zbierky zo strany ľudí
Zbierku sa rozhodli podporiť viacerí. Do urien vhadzovali dobrovoľné príspevky žiaci, dospelí aj dôchodcovia. Niektorí nechceli ani kvietok ako dôkaz toho, že prispeli. „Predchádzajúce roky som nemala šťastie na dobrovoľníkov. Dnes som ich však stretla, a neváhala som prispieť na dobrú vec. Treba si pomáhať. Človek nikdy nevie, čo ho v živote postretne. Prispievam len na oficiálne a dôveryhodné akcie, ako je napríklad Liga proti rakovine,“ vysvetlila Eva Kolárová.
Ako nám sprostredkovala Alena Štefeková zo SOŠ v Púchove, ich žiaci sa do Dňa narcisov zapojili už dvanásty raz. „Prevažne sa pohybovali na pešej zónu alebo pred poštou. Reakcie ľudí boli rôzne, niektorí boli aj znechutení, možno preto, že zbierok je veľa a tvrdili, že verejné organizácie nahrádzajú štát. Najviac ich zaujímalo, kam peniaze poputujú,“ prezentovala skúsenosti žiakov pri rozdávaní žltých narcisov.
Napriek tomu predali takmer 1000 narcisov a získali tak príspevok viac ako 764 eur.
Veľký počet dobrovoľníkov
Aj napriek tomu, že ľudia zaznamenávajú vyšší počet zbierok vo svojom okolí, Liga proti rakovine tým netrpí. Helena Machová zo ZŠ v Ilave potvrdila, že vyzbierali viac ako 900 eur. „Zbierky sa škola zúčastňovala už po trinásty raz. Žiaci sa stretli s prevažne s pozitívnou odozvou od ľudí. Pri zbierke pomáhali aj dvaja dospelí. Zohnať dobrovoľníkov nebol problém, deti sa ochotne hlásili. Pravdou je aj to, že v minulých rokoch sme vyzbierali vyššie sumy. Zrejme vplyv na to má, že je viac zbierok,“ vysvetlila.
Žlté pokladničky pomáhali naplniť aj skauti z Považskej Bystrice. Na stálom stanovisku sme ich našli pred obchodným domom Banco. Okrem narcisov mali na stolíku aj brožúrky, ktoré boli plné užitočných informácií. Zistili sme, že zbierku pomáhajú organizovať už piaty rok. Sara Šulavíková zo skupiny skautov Bystersa sa vyjadrila, že ľudia reagujú všelijako. „Niektorí v pohode prispejú, smejú sa. Sú aj takí, ktorí povedali, že keď boli oni chorí, nikto im nepomohol. Tí neprispeli. Niektorí sa nevyjadrujú, odchádzajú,“ povedala o svojich skúsenostiach Sara.
Počas nášho rozhovoru prispela na dobrú vec aj Ľuba Kušíková. Keď sme sa jej spýtali na dôvod, uviedla: „Nikdy neviete, kedy a čo koho postretne. A je to akoby povinnosť človeka prispieť, keď takéto zbierky vidí. A neuvažovať ani či prispeje. A prispejem ešte raz,“ bez váhania prispela opätovne.
Aj v okolí nemocnice
Aj napriek tomu, že dobrovoľníci boli označení špeciálnymi identifikátormi, niektorí ľudia nechceli prispieť. Jednou z reakcií opytovaných bolo, že je to vypytovanie peňazí, hlavne v období, keď je ich málo.
V okolí nemocnice boli umiestnené tri hliadky zo Strednej zdravotníckej školy. Jedna hliadka chodila po oddeleniach, ďalšia vonku pri nemocnici, tretia na prízemí nemocnice. Tam sme stretli Nikolu Šuríkovú a Milana Zelenáka. Nikola potvrdila, že robila dobrovoľníčku už v základnej škole. „Niektorí ľudia za nami pribehnú a radi prispejú,“ ako uviedla budúca zdravotná sestra.
Ľudia podporujú Ligu proti rakovine z prostých dôvodov. „Tejto zbierke dôverujem. Prispievam pravidelne aj napriek tomu, že v rodine nemáme onkologicky chorých pacientov. Známi však také šťastie nemali,“ poznamenala pani Jozefa Nahálková.
Podobný názor mala aj Jozefína Harvancová. „Rada pomôžem, keď môžem. Prispievala som pravidelne aj na deti, ale potom som prestala, pretože toho bolo akosi veľa a nedalo sa zistiť, kam vlastne išli peniaze. Toto je niečo iné. Je to zbierka, o ktorej všetci vedia, dobrovoľníci sú označení, takže určite peniaze poputujú tam, kde ich najviac potrebujú,“ dodala.
Autor: Darina Lacková