POVAŽSKÁ BYSTRICA. Aktivity Európskeho imunizačného týždňa (EIW) sú zamerané na nárast zaočkovanosti, elimináciu tzv. vakcinačných dier, zlepšenie informovanosti o očkovaní proti nákazám, ktorým sa dá vďaka očkovaniu úspešne predchádzať. Sú taktiež odpoveďou na antivakcinačné aktivity, ktoré sú problémom všetkých krajín európskeho regiónu SZO.
Témou tohto ročníka EIW je spomienka na ľudí, ktorí sú postihnutí ochoreniami, ktorým sa dá predchádzať očkovaním. Je to dôkaz pretrvávajúcej hrozby týchto ochorení vplyvom neočkovania.
Dalo sa tomu predísť
Na svete zomiera ročne 2,5 milióna z 10 miliónov detí na choroby, ktorým sa dalo predísť očkovaním – v Európe je ich 30-tisíc. Slovensko patrí medzi krajiny s jedným z najlepších imunizačných programov. Celoslovenské výsledky zaočkovanosti v tomto roku boli priaznivé. Zaočkovanosť prekročila u všetkých druhov povinného očkovania detí hranicu 95 percent, pohybovala sa na úrovni 97,8 až 99,3 perc., s výnimkou zaočkovanosti novorodencov proti tuberkulóze.
Pravidelné očkovanie
„V minulom roku pracovníci oddelenia epidemiológie kontrolou stavu zaočkovanosti detskej populácie zistili veľmi dobre zaočkovanú detskú populáciu okresov Považská Bystrica, Ilava aj Púchov. Zaočkovanosť dosahovala v priemere 99,5 percenta. Vďaka takýmto výsledkom dosahujeme dostatočnú kolektívnu imunitu proti ochoreniam preventabilným očkovaním,“ hovorí Martina Mutalová z považskobystrického úradu verejného zdravotníctva.
Doplnila, že očkovanie sa realizuje v súlade so zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a v súlade s vyhláškou, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.
Do Národného imunizačného programu je zaradené pravidelné povinné očkovanie detí proti detskej obrne, záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, infekčnej žltačke typu B, hemofilovým invazívnym infekciám, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, osýpkam, ružienke, mumpsu a povinné preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu, ako i očkovanie osôb vo vysokom riziku nákazy proti infekčnej žltačke typu B, besnote, kliešťovej encefalitíde (zápal mozgu), chrípke a pneumokokovým infekciám. Očkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu sa vykonáva kombinovanou očkovacou látkou každých 15 rokov.
Očkovanie pomáha
V posledných rokoch dochádza vo svete i na Slovensku k antivakcinačným aktivitám.
„Dochádza k odmietaniu povinného očkovania rodičmi detí, ktorí preceňujú reakcie po očkovaní a spochybňujú význam očkovania. Realizácia očkovania v SR sa prejavila a prejavuje vo výraznom poklese chorobnosti a úmrtnosti detskej populácie. Vzhľadom na súčasný intenzívny pohyb obyvateľstva vo svete nie je zavlečenie akejkoľvek infekčnej choroby do ktorejkoľvek krajiny, vrátane SR, vylúčené. Preto sa k očkovaniu treba postaviť zodpovedne. Všetky deti na svete si zaslúžia ochranu spoľahlivými a bezpečnými očkovacími látkami proti ochoreniam, ktorým možno predchádzať očkovaním,“ dodala Mutalová.