Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Myšlienka treťohorného parku ľudí nadchla, o sadenie bol veľký záujem

Pri rieke Domanižanke, neďaleko nákupného centra, vládol v sobotu od desiatej živý pracovný ruch. Stretla sa tu veľká skupina obyvateľov, aby sa zapojila do akcie budovania treťohorného parku, ktorý by sa mal stať oddychovou zónou priamo v centre Považske

Pre rodinky bola brigáda zaujímavým programom na sobotu.Pre rodinky bola brigáda zaujímavým programom na sobotu. (Zdroj: AUTOR)

j Bystrice.

Martina Smatanu zo Združenia lokalpatriotov Považskej Bystrice potešil záujem ľudí o projekt, na ktorý získali financie z grantu jednej nadácie a príspevku súkromnej nadnárodnej spoločnosti.

„Čo sa týka myšlienky malo-plošnej rekonštrukcie treťohorného lesa, tá je síce moja, ale projekt je záležitosťou celého združenia. Jedna súkromná firma z Považskej Bystrice zapožičala náradie, viacerí občania pomohli pri vybavovaní povolení na úradoch, a potom ma tiež prekvapila samotná účasť ľudí na brigáde. Všetci si zaslúžia uznanie a veľkú pochvalu. Zaujala ma aj snaha miestnych bezdomovcov, ktorí prišli na brigádu,“ rozhovoril sa Martin.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa mladých rodín s deťmi

Akcia výsadby parku prilákala hlavne mladé rodiny s deťmi. Spolu s otcom prišiel vysadiť strom aj malý Jakub Šujak. Strážil vodu na polievanie, ktorú mali pripravenú vo velikánskom vedre, lebo ich sadenica bola poriadne veľká. Otec aj s kamarátom Maťom Bačíkom sa však nalopotili ani nie tak preto, že bolo potrebné vykopať veľkú jamu, ale pre „poklady“ ktoré sa objavili pri jej hĺbení. „Pod hlinou je aj veľa stavebného odpadu, narazili sme na asfalt, ktorý tu niekto nahádzal a zahrnul. Takže túto spomienku na staré časy musíme najprv povyberať,“ povedal Jozef Šujak.

„Je to fantastický nápad, budeme môcť povedať, ak to bude úspešne rásť, že sme to sadili my. A ak to niekto nezničí. Ale dúfajme, že nie,“ myslí si o projekte parku pani Mariana, ktorej výdatne pomáhali pri sadení dcérky, trojročná Lucka a poldruharočná Simonka. Mladšia obdivovala aj psíky, s ktorými prišli na podujatie členovia kynologického klubu.

SkryťVypnúť reklamu

Markétka Krabáčová na otázku, čo robí ona, povedala, že treba aj poupratovať, a tak zbierala papiere. „Som tu aj s maminou, tatinom a bratom Maťom,“ poinformovala aj o účasti ostatnej rodiny.

Ani nie dvojročný Alan Lučiviansky oduševnene rozprával, ako bude postupovať pri zasypávaní jamy. Schmatol do ruky aj hrsť hliny, aby nám to názorne predviedol. Veľmi ho zaujalo aj maľovanie na tvár, keď videl skrášlené dievčatká s makeupom mačičiek. „Malo, malo, tam ...“ kričal nadšene.

Páčili sa mu Paulínka a Lucka Krivé, ktoré prišli sadiť stromy s tatinom. „Prišli sme mu pomôcť, ráno sme už skoro boli hore,“ prezradili. Tatino povedal, že zasadili spolu už tri rastlinky. „Teraz čakáme, pokiaľ nám hlavný záhradný architekt určí, kam s ďalšou,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Plán výsadby a sladký strom

Smatana mal na výsadbu rastlín presne zhotovený plánik. „Zohľadňuje jestvujúce porasty, inžinierske siete a ich ochranné pásma, a hlavne nároky jednotlivých druhov na prostredie a ich veľkosť v dospelom veku. Bolo potrebné urobiť inventarizáciu porastu, zamerať v teréne inžinierske siete, a tomu sa plán výsadby prispôsobil,“ vysvetlil.

Jana Veličová zo Združenia lokalpatriotov Považskej Bystrice zase dodala, že chceli, aby bola akcia zaujímavá pre všetky vekové kategórie. Preto zabezpečili aj maľovanie na tvár. „A bude aj iné prekvapenie,“ prezradila ešte.

A to aj bolo. Keď sa totiž objavila na chodníku do parku skupinka ľudí, ktorá opatrne niesla model stromu, nikomu veru nenapadlo, že je to exotická torta. „Jej príprava trvala desať hodín. Niečo som si urobila aj skôr, napríklad vtáčikov alebo zvieratká, ktoré sú pod stromom, tu mi pomohla aj dcérka. A výroba listov, ktorých bolo mimochodom dosť, zostala na manžela. Bude sa mu o nich možno aj snívať,“ povedala Katarína Buríšková. Dcéra Barborka ešte vysvetlila, že na torte je jedlé všetko, okrem drôtov, ktorými sú prichytené listy.

„Vyzerá výborne, mňam,“ tešil sa Boris Pavlík.

Drevené sochy zvierat

Oľga Bedeová prišla s vnučkou, ktorá pomáhala vyberať z hliny kamienky. Babina skonštatovala, že sa tu malej páči. „Je to tu fajn a je to zaujímavá myšlienka. Bolo by možno ešte dobré, keby sa do parku doplnili aj nejaké zvieratká. Pre deti by to bolo veľmi lákavé, rady by sem chodili. Ale bolo by fajn, keby boli z dreva, nie z plastu,“ myslí si pani Oľga.

Aj Matúša Svatíka by potešilo, keby boli v parku drevené sochy zvierat. „Najlepšie, keby boli z toho obdobia treťohôr,“ dodal. Pri sadení stromu pomáhal neznámej tete, ktorá prišla na akciu. „Prišla som sama a stretla som Matúša, ktorý je tu s tatinom a so sestrou. Je to perfektný nápad, radi by sme vysadili nejakú rastlinku,“ skonštatovala Mariana Strháková.

Nadšení školáci

Nadšení boli aj štyria školáci, že si môžu zasadiť svoj strom. „Sme kamaráti z Nemocničnej ulice. Najprv sme zbierali smeti a teraz nám dovolili sadiť. Budeme sa chodiť pozerať ako rastie a strážiť, aby ho niekto nezničil, keď je náš,“ prezradil jeden z nich. Všetci svorne tvrdili, že strážiť budú aj ostatné vysadené rastlinky.

Veľkí chlapi, veľký strom a jedno želanie

Ladislav Janech netušil, čo sadí, ale prial si, aby to bol nejaký dávny druh čerešne. „Ide máj, tak sa zíde, aby sa bolo pod čím bozkávať,“ smial sa.

Rado Babušík a Juro Zemančík zase vysvetlili, že dostali presné inštrukcie ako hlboko a kam zasadiť ich strom a čo-to si o ňom naštudujú na informačnej tabuli, ktorá bola pri vchode do parku. Jama, ktorú vykopali, bola však poriadne hlboká, lebo ich rastlinka nebola žiadny drobček, ale poriadny kusisko.

Zámer

Miesto by malo byť oddychovou zónou priamo v centre, kde sa človek bude môcť zastaviť a trochu potešiť, pokochať. Martin Smatana hovorí, že aj väčšina mestských parkov je tak trochu treťohorná.

„Keď ľudia začali dovážať a do parkov sadiť magnólie, pagaštany, tuje, ľaliovníky alebo platany, vôbec netušili, že tak trochu nevedomky rekonštruujú treťohorné rastlinstvo. My však chceme ísť o úroveň vyššie a získať čo najviac druhov, ktorých príbuzní rástli v strednej Európe v treťohorách. Každá vysadená rastlina z nášho dlhého zoznamu je pritom pre kompletnosť parku prínosom, ale ak to berieme esteticky, zaujímavé sú magnólie, ľaliovník tulipánokvetý, ambrovník, cercidiphyllum, ktorý rastie aj v mestskej zeleni, javor červený,“ spresňuje Martin.

Z konárika obor

Niektoré z rastlín, ktoré sa v parku vysadili, sa môžu dožiť úctyhodného veku a majú aj mimoriadne rozmery. „Najmohutnejším druhom z tých, čo sa v sobotu vysadili, je platan východný, momentálne len štvrť metra vysoký prútik. Dožíva sa 1000 rokov a priemer kmeňa veľmi starých stromov môže dosiahnuť až 3 metre,“ hovorí o zelenom rekordmanovi Martin.

Pochúťka pre mastodony

Rastliny, ktorú budú teraz rásť v centre mesta, boli pred dávnymi rokmi aj zdrojom potravy pre dávno vyhynuté tvory. Niektoré aj lahôdkami. „Ako zaujímavosť môžem spomenúť, že 30 cm dlhé struky gledíčie, ktorá sa vysadila na hornú terasu, boli zrejme potravou pre treťohorné chobotnáče - mastodony. Preto majú divé gledíčie na konároch priam neskutočné tŕne. Nám však náš dodávateľ dodal beztŕňovú odrodu," hovorí Smatana.

Rastliny, uhlie a známe kry tiež z treťohôr

V parku sú aj zaujímavé ihličnany. „Na dolnú terasu sa vysadil aj tisovec dvojradový, je to dlhoveký opadavý močiarny ihličnan, v súčasnosti rastúci už len na juhovýchode Severnej Ameriky. A práve z dreva európskych treťohorných tisovcov, ktoré však vyhynuli bez potomkov, vzniklo handlovské hnedé uhlie,“ vysvetľuje.

Spolu sa v parku vysadilo približne 30 druhov drevín, ihličnany, listnaté stromy a kry, ale aj stále zelené druhy z podrastu listnatých lesov. „Pre zaujímavosť cezmína a krušpán, ktoré rástli v strednej Európe v treťohorách, sa na naše územie šírili aj počas teplejších medziľadových dôb, len po tej poslednej dobe ľadovej sa im to už akosi nepodarilo a na sever ich opäť začali šíriť až zámockí záhradníci pred niekoľkými stovkami rokov,“ hovorí o histórii známych krov Martin.

Odkiaľ sú rastliny a prísľub mesta

Na záver Smatana vysvetľuje, že s výsadbou parku sú zatiaľ ešte len na začiatku. „Výsledky sobotňajšej brigády budú naozaj viditeľné až o takých 10 - 15 rokov, keď stromy výrazne podrastú. Rastlinami nám prispeli Arborétum Mlyňany a Arboretum MZLU v Brne, semená jelše srdcovitej mi dovolili nazbierať v Botanickej záhrade SPU v Nitre. Z Botanickej záhrady Masarykovej univerzity v Brne máme prisľúbený ďalší treťohorný relikt - lianu Dioscorea balcanica,“ hovorí Smatana.

Výsadba bude podľa neho pokračovať, len čo rastliny dorastú na vhodnú veľkosť. „Ale už asi len po jednom - dvoch kusoch, takže na brigádu sa to už zrejme nenazbiera. Ale možno sa v parku uvidíme pri polievaní stromov,“ dodal Martin.

Park vznikol aj po dohode s vedením mesta. Združenie zabezpečuje dreviny a ich výsadbu. Mesto bude robiť chodníky, lavičky a plánuje areál doplniť aj o drevené sochy zvierat.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny
 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 1. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 12 543
 2. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 11 727
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 291
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 021
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 408
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 581
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 021
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 527

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 2. Lórant Kulík: Auto-Moto: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 6. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 7. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 8. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 767
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 713
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 253
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 661
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 081
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 3 988
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 344
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 933
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dnes už asi nenájdeme na Slovensku študenta, ktorý by nepoznal alebo aspoň nepočul, o tomto európskom vzdelávacom programe. O jeho minulosti, ale hlavne budúcnosti, budeme diskutovať už v stredu 18. mája o 13:00 hod.


15 h
Ilustračná foto

Partia mladých mužov z Považia vyhľadáva medvede, aby sa s nimi natočili.


12 h

Štvrtú živú diskusiu zo štúdia denníka SME v rámci projektu Závislosti inak bude moderovať Šarkan – Peter Novák.


15 h
Oftalmológovia Zuzana Hrbeková a Konštantín Peško z IVIO Clinic.

Časy modernej techniky so sebou priniesli problém krátkozrakosti. Oftalmológovia Konštantín Peško a Zuzana Hrbeková hovoria, že čoraz viac ľudí bude potrebovať okuliare na videnie do blízka.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj

Cestári začínajú s opravou najzaťaženejšieho úseku na Liptove.


13 h

Na mieste zasahovali aj hasiči.


11 h

Klientom poskytlo mesto náhradné ubytovanie. Niektorí odišli k príbuzným.


18 h

Blogy SME

 1. Martin Šuraba: Šimonka (1092) a gaslighting
 2. Lórant Kulík: Auto-Moto: Veterány potešili Košičanov, dobrú náladu rozdávali muzikanti a maturanti
 3. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 4. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 6.časť
 5. Dana Janebová: Kráľ je nahý...
 6. Tupou Ceruzou: Pôjdeš do basy, ty hajzel!
 7. Martina Kotúčová: Proč dcera nehraje
 8. Soňa Bulbeck: Letná pohoda na jazere Draždiak...
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 20 767
 2. Miroslav Kocúr: Pápež sa pomýlil 8 713
 3. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 8 253
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 661
 5. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil. Základné informácie a grafika 5 081
 6. Věra Tepličková: Príde aj Mr. Bean? 3 988
 7. EQUUS: Prvý 6-kolesový lesný traktor EQUUS. Čo všetko dokáže? 3 344
 8. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 2 933
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 2. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 7. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
 8. Jiří Ščobák: Čo robiť, aby sme sa nezbláznili z inflácie? Máme infláciu riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu