Sobota, 10. apríl, 2021 | Meniny má IgorKrížovkyKrížovky

Myšlienka treťohorného parku ľudí nadchla, o sadenie bol veľký záujem

Pri rieke Domanižanke, neďaleko nákupného centra, vládol v sobotu od desiatej živý pracovný ruch. Stretla sa tu veľká skupina obyvateľov, aby sa zapojila do akcie budovania treťohorného parku, ktorý by sa mal stať oddychovou zónou priamo v centre Považske

Pre rodinky bola brigáda zaujímavým programom na sobotu.Pre rodinky bola brigáda zaujímavým programom na sobotu. (Zdroj: AUTOR)

j Bystrice.

Martina Smatanu zo Združenia lokalpatriotov Považskej Bystrice potešil záujem ľudí o projekt, na ktorý získali financie z grantu jednej nadácie a príspevku súkromnej nadnárodnej spoločnosti.

„Čo sa týka myšlienky malo-plošnej rekonštrukcie treťohorného lesa, tá je síce moja, ale projekt je záležitosťou celého združenia. Jedna súkromná firma z Považskej Bystrice zapožičala náradie, viacerí občania pomohli pri vybavovaní povolení na úradoch, a potom ma tiež prekvapila samotná účasť ľudí na brigáde. Všetci si zaslúžia uznanie a veľkú pochvalu. Zaujala ma aj snaha miestnych bezdomovcov, ktorí prišli na brigádu,“ rozhovoril sa Martin.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľa mladých rodín s deťmi

Akcia výsadby parku prilákala hlavne mladé rodiny s deťmi. Spolu s otcom prišiel vysadiť strom aj malý Jakub Šujak. Strážil vodu na polievanie, ktorú mali pripravenú vo velikánskom vedre, lebo ich sadenica bola poriadne veľká. Otec aj s kamarátom Maťom Bačíkom sa však nalopotili ani nie tak preto, že bolo potrebné vykopať veľkú jamu, ale pre „poklady“ ktoré sa objavili pri jej hĺbení. „Pod hlinou je aj veľa stavebného odpadu, narazili sme na asfalt, ktorý tu niekto nahádzal a zahrnul. Takže túto spomienku na staré časy musíme najprv povyberať,“ povedal Jozef Šujak.

„Je to fantastický nápad, budeme môcť povedať, ak to bude úspešne rásť, že sme to sadili my. A ak to niekto nezničí. Ale dúfajme, že nie,“ myslí si o projekte parku pani Mariana, ktorej výdatne pomáhali pri sadení dcérky, trojročná Lucka a poldruharočná Simonka. Mladšia obdivovala aj psíky, s ktorými prišli na podujatie členovia kynologického klubu.

Skryť Vypnúť reklamu

Markétka Krabáčová na otázku, čo robí ona, povedala, že treba aj poupratovať, a tak zbierala papiere. „Som tu aj s maminou, tatinom a bratom Maťom,“ poinformovala aj o účasti ostatnej rodiny.

Ani nie dvojročný Alan Lučiviansky oduševnene rozprával, ako bude postupovať pri zasypávaní jamy. Schmatol do ruky aj hrsť hliny, aby nám to názorne predviedol. Veľmi ho zaujalo aj maľovanie na tvár, keď videl skrášlené dievčatká s makeupom mačičiek. „Malo, malo, tam ...“ kričal nadšene.

Páčili sa mu Paulínka a Lucka Krivé, ktoré prišli sadiť stromy s tatinom. „Prišli sme mu pomôcť, ráno sme už skoro boli hore,“ prezradili. Tatino povedal, že zasadili spolu už tri rastlinky. „Teraz čakáme, pokiaľ nám hlavný záhradný architekt určí, kam s ďalšou,“ dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Plán výsadby a sladký strom

Smatana mal na výsadbu rastlín presne zhotovený plánik. „Zohľadňuje jestvujúce porasty, inžinierske siete a ich ochranné pásma, a hlavne nároky jednotlivých druhov na prostredie a ich veľkosť v dospelom veku. Bolo potrebné urobiť inventarizáciu porastu, zamerať v teréne inžinierske siete, a tomu sa plán výsadby prispôsobil,“ vysvetlil.

Jana Veličová zo Združenia lokalpatriotov Považskej Bystrice zase dodala, že chceli, aby bola akcia zaujímavá pre všetky vekové kategórie. Preto zabezpečili aj maľovanie na tvár. „A bude aj iné prekvapenie,“ prezradila ešte.

A to aj bolo. Keď sa totiž objavila na chodníku do parku skupinka ľudí, ktorá opatrne niesla model stromu, nikomu veru nenapadlo, že je to exotická torta. „Jej príprava trvala desať hodín. Niečo som si urobila aj skôr, napríklad vtáčikov alebo zvieratká, ktoré sú pod stromom, tu mi pomohla aj dcérka. A výroba listov, ktorých bolo mimochodom dosť, zostala na manžela. Bude sa mu o nich možno aj snívať,“ povedala Katarína Buríšková. Dcéra Barborka ešte vysvetlila, že na torte je jedlé všetko, okrem drôtov, ktorými sú prichytené listy.

„Vyzerá výborne, mňam,“ tešil sa Boris Pavlík.

Drevené sochy zvierat

Oľga Bedeová prišla s vnučkou, ktorá pomáhala vyberať z hliny kamienky. Babina skonštatovala, že sa tu malej páči. „Je to tu fajn a je to zaujímavá myšlienka. Bolo by možno ešte dobré, keby sa do parku doplnili aj nejaké zvieratká. Pre deti by to bolo veľmi lákavé, rady by sem chodili. Ale bolo by fajn, keby boli z dreva, nie z plastu,“ myslí si pani Oľga.

Aj Matúša Svatíka by potešilo, keby boli v parku drevené sochy zvierat. „Najlepšie, keby boli z toho obdobia treťohôr,“ dodal. Pri sadení stromu pomáhal neznámej tete, ktorá prišla na akciu. „Prišla som sama a stretla som Matúša, ktorý je tu s tatinom a so sestrou. Je to perfektný nápad, radi by sme vysadili nejakú rastlinku,“ skonštatovala Mariana Strháková.

Nadšení školáci

Nadšení boli aj štyria školáci, že si môžu zasadiť svoj strom. „Sme kamaráti z Nemocničnej ulice. Najprv sme zbierali smeti a teraz nám dovolili sadiť. Budeme sa chodiť pozerať ako rastie a strážiť, aby ho niekto nezničil, keď je náš,“ prezradil jeden z nich. Všetci svorne tvrdili, že strážiť budú aj ostatné vysadené rastlinky.

Veľkí chlapi, veľký strom a jedno želanie

Ladislav Janech netušil, čo sadí, ale prial si, aby to bol nejaký dávny druh čerešne. „Ide máj, tak sa zíde, aby sa bolo pod čím bozkávať,“ smial sa.

Rado Babušík a Juro Zemančík zase vysvetlili, že dostali presné inštrukcie ako hlboko a kam zasadiť ich strom a čo-to si o ňom naštudujú na informačnej tabuli, ktorá bola pri vchode do parku. Jama, ktorú vykopali, bola však poriadne hlboká, lebo ich rastlinka nebola žiadny drobček, ale poriadny kusisko.

Zámer

Miesto by malo byť oddychovou zónou priamo v centre, kde sa človek bude môcť zastaviť a trochu potešiť, pokochať. Martin Smatana hovorí, že aj väčšina mestských parkov je tak trochu treťohorná.

„Keď ľudia začali dovážať a do parkov sadiť magnólie, pagaštany, tuje, ľaliovníky alebo platany, vôbec netušili, že tak trochu nevedomky rekonštruujú treťohorné rastlinstvo. My však chceme ísť o úroveň vyššie a získať čo najviac druhov, ktorých príbuzní rástli v strednej Európe v treťohorách. Každá vysadená rastlina z nášho dlhého zoznamu je pritom pre kompletnosť parku prínosom, ale ak to berieme esteticky, zaujímavé sú magnólie, ľaliovník tulipánokvetý, ambrovník, cercidiphyllum, ktorý rastie aj v mestskej zeleni, javor červený,“ spresňuje Martin.

Z konárika obor

Niektoré z rastlín, ktoré sa v parku vysadili, sa môžu dožiť úctyhodného veku a majú aj mimoriadne rozmery. „Najmohutnejším druhom z tých, čo sa v sobotu vysadili, je platan východný, momentálne len štvrť metra vysoký prútik. Dožíva sa 1000 rokov a priemer kmeňa veľmi starých stromov môže dosiahnuť až 3 metre,“ hovorí o zelenom rekordmanovi Martin.

Pochúťka pre mastodony

Rastliny, ktorú budú teraz rásť v centre mesta, boli pred dávnymi rokmi aj zdrojom potravy pre dávno vyhynuté tvory. Niektoré aj lahôdkami. „Ako zaujímavosť môžem spomenúť, že 30 cm dlhé struky gledíčie, ktorá sa vysadila na hornú terasu, boli zrejme potravou pre treťohorné chobotnáče - mastodony. Preto majú divé gledíčie na konároch priam neskutočné tŕne. Nám však náš dodávateľ dodal beztŕňovú odrodu," hovorí Smatana.

Rastliny, uhlie a známe kry tiež z treťohôr

V parku sú aj zaujímavé ihličnany. „Na dolnú terasu sa vysadil aj tisovec dvojradový, je to dlhoveký opadavý močiarny ihličnan, v súčasnosti rastúci už len na juhovýchode Severnej Ameriky. A práve z dreva európskych treťohorných tisovcov, ktoré však vyhynuli bez potomkov, vzniklo handlovské hnedé uhlie,“ vysvetľuje.

Spolu sa v parku vysadilo približne 30 druhov drevín, ihličnany, listnaté stromy a kry, ale aj stále zelené druhy z podrastu listnatých lesov. „Pre zaujímavosť cezmína a krušpán, ktoré rástli v strednej Európe v treťohorách, sa na naše územie šírili aj počas teplejších medziľadových dôb, len po tej poslednej dobe ľadovej sa im to už akosi nepodarilo a na sever ich opäť začali šíriť až zámockí záhradníci pred niekoľkými stovkami rokov,“ hovorí o histórii známych krov Martin.

Odkiaľ sú rastliny a prísľub mesta

Na záver Smatana vysvetľuje, že s výsadbou parku sú zatiaľ ešte len na začiatku. „Výsledky sobotňajšej brigády budú naozaj viditeľné až o takých 10 - 15 rokov, keď stromy výrazne podrastú. Rastlinami nám prispeli Arborétum Mlyňany a Arboretum MZLU v Brne, semená jelše srdcovitej mi dovolili nazbierať v Botanickej záhrade SPU v Nitre. Z Botanickej záhrady Masarykovej univerzity v Brne máme prisľúbený ďalší treťohorný relikt - lianu Dioscorea balcanica,“ hovorí Smatana.

Výsadba bude podľa neho pokračovať, len čo rastliny dorastú na vhodnú veľkosť. „Ale už asi len po jednom - dvoch kusoch, takže na brigádu sa to už zrejme nenazbiera. Ale možno sa v parku uvidíme pri polievaní stromov,“ dodal Martin.

Park vznikol aj po dohode s vedením mesta. Združenie zabezpečuje dreviny a ich výsadbu. Mesto bude robiť chodníky, lavičky a plánuje areál doplniť aj o drevené sochy zvierat.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 3. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 4. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 622
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 781
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 383
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 20 046
 5. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 13 935
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 13 400
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 12 971
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 054
 9. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 461
 10. Platí zákaz cestovania. BUBO pozýva do Ománu 6 269
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

4 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

23 h

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr
Testovanie na koronavírus (ilustračné foto)

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je aktuálne hospitalizovaných 103 pacientov s ochorením COVID-19. Za posledné dva týždne ich počet klesol o 30.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Dôvodom je výstavba nového parkoviska pre papierenský závod Mondi SCP.

9. apr

Bobrovecká dolina je poslednou turisticky navštevovanou dolinou v liptovskej časti Tatier, kde sa za parkovanie neplatí.

9. apr

Nariadenie nahradia novým, kedy?

8. apr

Už ste čítali?