POVAŽSKÁ BYSTRICA. Ako aj počas predchádzajúcich ročníkov, aj teraz mal ekologický jarmok pozitívny ohlas zo strany verejnosti. „Ľudia sa vypytujú, berú si brožúry, deti sa prezentujú rozličnými výrobkami z odpadov, svojimi ekologickými aktivitami, a my ako organizátori podujatia sa tešíme z toho, že ekológia sa takto prezentuje,“ informovala pracovníčka obvodného úradu životného prostredia (OÚ ŽP) Jana Hasprová. Zároveň dodala, že na jarmoku poskytovali občanom poradenskú službu.
Program ekologického jarmoku zahŕňal aj premietanie filmov z minuloročného Envirofilmu. Marián Mnerka zo Slovenskej agentúry ŽP informoval, že aj touto formou sa snažia ľudí upozorniť, aby si vážili životné prostredie.
Základná myšlienka jarmoku
„Myšlienka vznikla pred piatimi rokmi. Bolo to najmä preto, že projekty, ktoré boli spracované v rámci cyklickej ekologickej súťaže Ekopyramída, sa prezentovali len v uzavretých priestoroch v základných škôl alebo kultúrnych domoch. Chceli sme, aby ich mohli prezentovať aj širokej verejnosti. Ekologický jarmok sa nám zdal najlepší,“ povedal prednosta OÚ ŽP v Považskej Bystrici Pavel Petrík.
Deň Zeme si vybrali ako možnosť, aby mohli prezentovať snahu detí a ich zameranie sa na to, čo treba urobiť na ochranu životného prostredia.
Prišli školy i ekológovia
Petrík povedal, že na podujatí bolo 25 stánkov. Okrem základných škôl z regiónu sa ho zúčastnili aj organizácie, zaoberajúce sa životným prostredím – Organizátor podujatia, Slovenská agentúra ŽP, Lesy Slovenskej republiky, Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy, Považská vodárenská spoločnosť, CVČ Včielka Púchov a mnohé iné. „Ukazujú, čo za rok dokázali, čomu sa chcú venovať, aké projekty plánujú do budúcnosti a čo by chceli pre životné prostredie urobiť.“
Ocenil kreatívnosť detí. „My im dáme holý šedý škaredý stánok, a oni z neho spravia nádherný kútik, kde prezentujú ochranu životného prostredia,“ dodal.
Autor: Darina Lacková