POVAŽSKÁ BYSTRICA. Pavel Petrík, prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Považskej Bystrici, hovorí, že od roku 2011 platí pre Slovenskú republiku nový vodný plán.
V Považskobystrickom okrese je z obývaného územia až osemdesiat percent v chránenej vodohospodárskej oblasti, obvodný úrad preto stanovil konkrétne podmienky pre vydávanie povolení na čistiarne.
Nový plán, nové podmienky
V novom vodnom pláne je všeobecne zadefinované, kde je možné vypúšťať vyčistené odpadové vody z čistiarní odpadových vôd alebo iných zariadení do podzemia. Podmienky sú stanovené aj pre Považskobystrický okres.
„Vypúšťať sa bude môcť len v tých lokalitách, kde je kvalita podzemnej vody taká, že sa s ňou nedá v budúcnosti počítať ako s možnosťou pre zásobovanie pitnou vodou. Prišlo nám usmernenie z ministerstva životného prostredia, ako máme posudzovať jednotlivé vypúšťania čistiarní odpadových vôd pri malých stavbách, teda pri rodinných domoch, do podzemia. Keďže bolo usmernenie všeobecné, museli sme ho prispôsobiť na stav, aký je u nás v okrese,“ vysvetľuje Petrík. Dodáva, že ide o okres, kde je osemdesiat percent obyvateľstva v chránenej vodohospodárskej oblasti. „Situáciu máme preto zložitejšiu a nechceli sme vystupovať v zmysle, že zakážeme všetky čistiarne odpadových vôd, ktoré nemajú vypúšťanie do potoka. Tak sme prijali v súvislosti s týmto opatrenia,“ hovorí Petrík.
Dodáva, že na každé vypúšťanie bude potrebný hydrogeologický posudok. „Keď hydrogeológ povie, že podložie je takého charakteru, že sa nebude dať využiť, môžeme dať povolenie. Ale aj to len v takom prípade, ak na tomto území nie sú studne, ktoré slúžia na zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou, alebo keď nie je v pásme ochrany, lebo sa tu nachádza zdroj pre verejné zásobovanie pitnou vodou. Tiež, ak je v týchto miestach vybudovaná kanalizácia, je zbytočné, aby sme povoľovali čistiareň odpadových vôd, keď sa na ňu dá napojiť. Koniec-koncov, veď na to sa kanalizácia buduje,“ spresnil podmienky Petrík.
Povolenia spred roka 2011
Povolenia vydané pred rokom 2011 platia. Čistiarne podliehajú pravidelnej kontrole, sprísnenie však je aj v tomto smere. „V rámci pravidelných kontrol na prevádzku týchto čistiarní zvýšime počet povinných odberov vyčistenej vody a vzoriek, aby sme vedeli, či zariadenie čistí správne. Keď sa blíži koniec povolenia a už sa v lokalite vybudovala kanalizácia alebo je tam zdroj pitnej vody, ktorý by mohol byť ohrozený, nepredĺžime užívacie povolenie na čistiareň. Toto bude musieť zaniknúť. Buď sa teda obyvateľ napojí na kanalizáciu alebo si vybuduje žumpu alebo čistiareň zaústi do vodného toku. Mnohé domy sú totiž v jeho blízkosti, ale aj tak to ľudia nerobia,“ konštatuje Petrík. Malé čistiarne odpadových vôd sa povoľujú na desať rokov.