POVAŽSKÁ BYSTRICA. Súťažná prehliadka býva prezentáciou celoročnej činnosti detských divadelných súborov i jednotlivcov. Z regionálnych prehliadok postúpili štyri súbory a štyria jednotlivci so scénickými miniatúrami. Cieľom všetkých bol postup na celoštátnu prehliadku Zlatá priadka.
Dobrá práca s deťmi
Odborná porota, predsedníčkou ktorej bola dlhoročná režisérka Elena Bakošová, mala počas krajskej prehliadky neľahkú úlohu. Vybrať musela najlepších, ktorí budú reprezentovať Trenčiansky kraj na celoštátnej prehliadke. „Najväčšie zastúpenie mal región, ktorý zastrešuje Považské osvetové stredisko. Je vidieť, že súbory majú u neho veľkú podporu, ktorú im ostatní môžu len závidieť. Prehliadky sa zúčastnili súbory z Novej Dubnice, Bánoviec nad Bebravou a Partizánskeho. Ich vystúpenia boli zrkadlom toho, že vedúci súborov sa deťom intenzívne venujú, hľadajú nové formy, sú prístupní odporúčaniam,“ zhodnotila Bakošová, ktorá je dlhoročnou členkou odbornej poroty.
Postup by si zaslúžili viacerí
Zároveň vyzdvihla, že súbory sa z roka na rok zlepšujú. „Sme veľmi radi, že vedúci sú vnímaví a prijímajú všetky odporúčania, ktoré im odborná porota povie. Neberú to ako kritiku, ale veria, že im chceme pomôcť, a to je vzácne,“ skonštatovala.
Postup na celoslovenskú súťaž by si podľa predsedníčky poroty, Eleny Bakošovej, zaslúžili viacerí. „Žiaľ, pravidlá nepustia, museli sme vybrať iba po jednom súbore. Snáď sa pošťastí a na Zlatú priadku sa dostanú aj druhí najlepší,“ doplnila.
S vystúpeniami bola spokojná aj Dana Čižmárová, riaditeľka Považského osvetového strediska, ktoré je hlavným organizátorom Rozprávkového javiska. „Sme veľmi radi, že každoročne má na prehliadke náš región silné zastúpenie. Je poznať, že detské divadlo má u nás silné zázemie. Škoda, že propozície celoštátnej prehliadky hovoria o tom, že postúpiť môže len jeden,“ povedala.
Trenčiansky kraj bude na celoslovenskej súťaži reprezentovať púchovské detské divadelné štúdio Ochotníček s hrou Džungľa, v scénických miniatúrach sa predstaví Patrik Čepela z Novej Dubnice.
Spokojní Púchovčania
Detské divadelné štúdio Ochotníček sa na krajskej prehliadke predstavilo s dvomi hrami – Štuchni ma! a Džungľa. „S výkonmi detí v oboch predstaveniach som bol spokojný,“ usmieval sa po vyhlásení výsledkov spokojný režisér Peter Hudák. „Uvedomujem si, že obidve predstavenia majú ešte nejaké rezervy, teda aj Džungľa. Ale som veľmi rád, že sme postúpili na celoštátnu prehliadku, dúfam, že si to deti užijú.“
Ako však ďalej povedal, oddych ich určite nečaká: „Musíme ešte jednotlivé úlohy dopracovať, vyšperkovať, aby bol výsledný efekt dobrý a možno sa nám aj podarilo získať nejaké umiestnenie.“
Hudák pochválil aj starších hercov, ktorí sa predstavili s hrou Štuchni ma!, veľmi blízkou najmä mladej generácii. Hlavnou témou je totiž surfovanie na internete a sociálnych sieťach.
Nepostúpili, ale boli dobrí
Na celoštátnu prehliadku Zlatá priadka mohli postúpiť iba dvaja – jeden súbor a jeden herec v scénických miniatúrach. Lucka Valachová medzi postupujúcimi nie je. So svojím vystúpením však bola spokojná, i keď z hodnotenia poroty možno trocha sklamaná. „Napriek tomu, že sa jej postup neušiel, som s jej vystúpením spokojná. Robíme spolu len druhý rok, a to už skončila na bronzovom mieste v kraji. Myslím si, že je to pekný úspech,“ zhodnotila vystúpenie režisérka Eva Žibrúnová.
Spokojnosť s druhým miestom Šimona Pekara vyjadrila režisérka Iva Semančíková. Jeho vystúpenie skomplikoval aj výpadok elektrickej energie. „Bol excelentný, vôbec sa nedal zaskočiť. Som na neho hrdá, je to veľký talent, čo potvrdila aj odborná porota,“ ocenila svojho zverenca Semančíková.
Radosť z členov súboru neskrývala Miriam Martináková. Novodubnická Bebčina získala najviac ocenení. „Všetci sa z nich tešíme. Ja som na nich vždy pyšná, nech by dopadli akokoľvek. Divadlo ich baví, čo je vidieť aj na vystúpeniach,“ ocenila mladých divadelníkov Martináková.
Hostia z Báčského Petrovca
Mladých súťažiacich sledovali aj malí herci z Báčského Patrovca v Srbsku. Podujatie sa im veľmi páčilo. Podobné podujatie majú podľa Daniely Legíňovej Sabovej aj u nich.
Prítomnosť detského divadelného súboru Petrovská družina však nespočívala len v sledovaní jednotlivých vystúpení. Aj oni ukázali, i keď nesúťažne, čo sa naučili. Predstavili sa s hrou Tŕnikove nové boty. So slovenčinou nemali problémy. Báčský Petrovec je strediskom Slovákov v Srbsku. „Môžem sa pochváliť, že u nás každé dieťa rozpráva po slovensky, sníva po slovensky. Deti chodia do slovenskej materskej, základnej či strednej školy, máme aj slovenské vysoké školy, na úradoch sa rozpráva po slovensky. V našej obci sa srbský jazyk používa iba ako jazyk prostredia,“ vysvetlila Daniela Legíňová Sabová. So smiechom dodala, že vďaka káblovej televízii môžu sledovať slovenské televízie, ba dokonca vedia aj to, aké sú zľavy v obchodoch.