POVAŽSKÁ BYSTRICA. Aj vďaka súťaži sa v prácach žiakov objavujú moderné metódy tvorby a nové médiá. Výstavu si môžu ľudia v škole pozrieť do polovice mája.
Súťažný
Do súťaže sa zapojili takmer štyri desiatky škôl, účasť bola medzinárodná. „Tento ročník bol súťažný, zapojili sa hlavne základné umelecké školy, kde učitelia posielajú práce svojich žiakov. Boli to nielen práce zo Slovenska ale napríklad aj z Poľska, Bulharska, Čiernej Hory, čo sú vlastne stálice, čo sa týka účasti,“ spresňuje Zuzana Pekarová, zástupkyňa zo ZUŠ I. W. Kráľa. Dodáva, že súťažný je každý druhý ročník. „Na ďalší vystavujú výhercovia a školy, ktoré získali ceny,“ hovorí Pekárová.
Ocenenie predsedu poroty
Porota udelila 3 hlavné ceny výtvarných alternatív, 10 cien výtvarných alternatív a zvláštne ocenenia vo viacerých kategóriách. Dve zo spomínaných ocenení získala aj považskobystrická ZUŠ.
„Predseda poroty ocenil, že výtvarná výchova u nás sa posúva a vzniká nový pohľad na jej výučbu. Vyzdvihol, že práce sú už koncipované ako projekty alebo výtvarné rady. Nejde už len o samostatné výtvarné diela, ale o tvorbu na ktorej sa podieľa skupina detí s použitím rôznych výtvarných techník, napríklad maľby, grafiky, prípadne animácie a podobne. Do výtvarnej tvorby sa dostávajú teda aj nové médiá,“ vysvetľuje Pekárová.
Seminár a výstava
Pre učiteľov sa v rámci súťaže organizuje tiež dvojdňový seminár. „Na ňom sa preberajú nové metódy tvorby. Je to dôležité. Lebo všetko nové, čo prinášajú lektori sa potom s odstupom objavuje v prácach, ktoré dostávame do súťaže,“ hovorí Pekárová.
Na výstave Výtvarných alternatív 2013 v ZUŠ I.W. Kráľa majú možnosť pozrieť si ľudia aj to nové, a síce, čo to znamená práca na výtvarnom cykle. Podujatie potrvá do 17. mája.