y.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. Na dvojdňovom záverečnom vyhodnotení Štúrovho pera v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene porotcovia (profesionálni novinári a učitelia žurnalistiky) so súťažiacimi analyzujú jednotlivé časopisy a príspevky stredoškolákov aj vysokoškolákov.
Tiež sem pravidelne prichádzajú na „tlačovku“ s cca dvoma stovkami mladých žurnalistov predstavitelia politického života, ako aj z novinárskeho sveta.
Pripojili sa k úspešným
Spomeňme, že v predchádzajúcich osemnástich ročníkoch sme na popredných miestach registrovali stredoškolákov a ich časopisy, najmä z Trnavy, Nitry či Košíc. K ich kvalite prispievalo aj konkurenčné prostredie v jednotlivých veľkých mestách. V ostatných rokoch sa však na špicu dotiahli napríklad gymnáziá vo Vrábľoch, v Kežmarku – a v Považskej Bystrici.
Už vlani bola Považská Bystrica na Štúrovom pere najúspešnejšou stredoškolskou „výpravou“, pretože Lucia Kompaníková bola vyhodnotená ako najlepšia spomedzi jednotlivcov a Rozhľad bol prvý v časopisoch. Tu treba poznamenať, že Zlaté Štúrovo pero je ešte cennejšie ako prvé miesto, pretože ho získava periodikum s dlhodobou vynikajúcou úrovňou.
V čom spočíva úspech
Čím to je, že práve považskobystrické gymnázium je také dobré? Iste, hlavne talentom študentov. No aj kvalitným pedagogickým vedením. Takým, kde profesori nevytvárajú priestor pre seba, ale poskytujú ho pre študentov. Pre ich talent, tvorivosť, akcieschopnosť, intelekt, zmysel pre spravodlivosť a slobodu, pre ich dravosť a vnímavosť. Skrátka - pre ich neopakovateľné študentské videnie sveta.
Potrebujú aj priestor pre svoj názor
Tie najlepšie časopisy majú pritom aj svoj názor. Na porovnanie - ak sa začínajúce periodiká venujú najmä spravodajskému pokrytiu diania v škole či v meste, tie lepšie redakcie už zaznamenávajú udalosti aj reportážne. No a tí najlepší vedia prejaviť aj svoj postoj a udalosti komentujú. Práve to sa však nie všade stretáva s pochopením.
Sú stredné školy, kde sa študenti k vyjadreniu svojich názorov nikdy nedostanú. Prísna kontrola zo strany poverených dozorujúcich profesorov (ktorí niekedy vedú novinárske krúžky) ich k tomu „pre istotu“ nikdy nepripustí. Inde títo profesori, naopak, radšej nastavia voči vedeniu škôl či inak zmýšľajúcim kolegom svoj chrbát. A to v snahe vytvoriť pre študentov čo najtvorivejšie a najslobodnejšie prostredie. Vedia, že len takto sa môže naplno prejaviť ich talent a schopnosti.
Pedagógovia sa im venujú
V Gymnáziu v Považskej Bystrici bola dlhodobo takouto pedagogičkou Mgr. Judita Šujanská, ktorá pomohla svojim študentom a časopisu Rozhľad „okupovať“ popredné miesta v rámci Štúrovho pera už od druhej polovice minulého desaťročia. Spomeňme, že v roku 2008 získala J. Šujanská Cenu Ministerstva školstva SR, ktorú v rámci Štúrovho pera získavajú pedagógovia s najväčším prínosom v oblasti podpory študentskej tlače. Po vlaňajšom úspechu Rozhľadu a jej zverencov sa však J. Šujanská z Pov. Bystrice odsťahovala.
Jej bývalí študenti, vedení v súčasnosti Ivou Semančíkovou Posluchovou, si nateraz svoj priestor na kvalitné prejavenie novinárskeho talentu a názorov udržali. A to aj napriek polemikám s vedením školy, ktoré si porota na stránkach Rozhľadu všimla.
Našťastie, niekedy takáto polemika môže byť aj užitočná. V takýchto situáciách ide zväčša o isté vymedzenie „hracej plochy.“ No stalo sa už aj to, že riaditeľ istej školy dal práve kvôli názorom študentov skartovať celý náklad už vytlačeného časopisu.
Majú priestor aj v regionálnych novinách
Skutočnosť, že redakcia Rozhľadu má dlhodobo každý mesiac k dispozícii jednostranový priestor na stránkach regionálneho týždenníka MY – noviny stredného Považia, hovorí tiež o jej kvalite. Možno porovnať, že takto úspešne sa presadila ako jediná na Slovensku.
Podobných snažení bolo pritom aj v iných regiónoch viac, no čoskoro po začatí sa tieto pokusy skončili. Takže aj preto je gymnaziálny časopis Rozhľad spolu so svojimi redaktormi najlepší na Slovensku.