POVAŽSKÁ BYSTRICA. Lektor výstavy Milan Šurman hovorí, že vznik slovenského projektu Biblia na cestách, bol inšpirovaný výstavou v Českej republike. Hľadanie a mapovanie zdrojov a informácií, ktoré mali pomôcť pri získaní starých výtlačkov, zvitkov a dokumentov prinieslo výsledok v podobe zbierky asi 40 kusov starých výtlačkov knihy, spevníkov, modlitebných kníh, kancionálov a katechizmov v časovom rozmedzí rokov 1750-1890. Ďaľšia časť sú knihy zaradené ako mladšie a posledná časť nové súčasné knihy, ktoré predstavujú Bibliu v jej mnohojazyčných úpravách vrátane detských ilustrovaných kníh.
Zaujímavé kusy
Z najstarších kníh menuje Šurman Žaltár z roku 1744, Písmo Svaté či Biblia Sacra, z roku 1776.
„V kópii je možné sa zoznámiť s prekladom Nového zákona od Jána Blahoslava z roku 1568. Veľmi starý a vzácny je pergamenový zvitok TORY, zachránený z budovy synagógy, určenej komunistickým režimom k demolácii, na ktorom je v hebrejskom jazyku opísaná časť knihy Deuteronomium, 5. Kniha Mojžišova a to od kapitoly 22 do 27,“ vysvetlil Šurman.
Z nových kníh sú veľmi zaujímavé Biblie zo vzdialeného Tichomoria, ako napríklad Biblia z malého ostrova Samoa, či Nový zákon v jazyku Maorov, pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. „Skutočným unikátom je „Biblia“ vo forme MP3, ktorý obsahuje nahrávku celej Biblie v jazyku pidgin-english, ktorým hovoria domorodci na ostrove Papua Nová Guinea. Tento prístroj je napájaný solárnou energiou. Zvláštnosťou je tzv. Biblia do nepohody, vystavená v akváriu, ktorá je vodeodolná a nehorľavá. Tajomstvo „papiera“, z ktorého je vyrobená, je chránené patentovým úradom USA,“ spomenul lektor.
Prečo práve Biblia?
Lektor výstavy Milan Šurman povedal, že je veľa kníh, ktoré by si určite zaslúžili samostatnú výstavu. Na to, aby si zvolil práve Bibliu, mal však špeciálny dôvod. Vrátil sa v spomienkach do minulosti, keď pracoval v ústave na výkon trestu v Čechách.
„Bola tam knižnica, a v nej aj Biblia. Z päťsto ľudí malo o čítanie biblie záujem asi desať a z nich len polovica úprimný, ostatní si mysleli skôr, že z toho budú mať nejaké výhody. Za tie štyri roky pôsobenia však môžem povedať, že Biblia v prípade troch ľudí celkom zmenila ich život, nabrali v ňom celkom iný smer,“ uviedol Šurman. Uviedol, že toto bol jeden z dôvodov, prečo si za objekt výstavy zvolil Bibliu. Vysvetlil ešte, že dnes už ju nie je problém kúpiť, ale čítať a výstava bude možno jedným zo spôsobov, ako doviesť ľudí k jej obsahu.
Motto výstavy
Marián Sopčák viceprimátor mesta naviazal, že výstava osloví určite široké spektrum ľudí.
„Verím, že každý návštevník tu nájde inšpiráciu. Niekto v obaloch, niekto v rozsahu zbierky, v ktorej sú Biblie rôznych tvarov i typov a niekto ju určite aj prelistuje,“ povedal Sopčák a dodal, že keby sa podľa nej ľudia snažili žiť, bol by okolo nás pokoj.
Niečo o odbyte, čítanosti, prekladoch a špecifikách
Jozef Kučera, ktorý uvádzal otvorenie výstavy, priblížil zase iné zaujímavosti súvisiace s Bibliou.
„Je najviac predávanou knihou na svete, ale aj najmenej čítanou. Neviem, či je to pravda, ale tak je to prezentované. Faktom však je, že zo všetkých svetových jazykov je len desať percent, do ktorých nebola táto kniha preložená,“ povedal Kučera.
Spomenul tiež, že aj keď sa zdá, že Biblia je na preklad ľahká, nie je to pravda. Prekladatelia sa totiž stretávali s rôznymi peripetiami, ktoré súviseli s ich činnosťou v najrôznejších kútoch sveta. „Niektoré národy, kam misionári chodili, majú napríklad slovesá, ktoré dávajú do tvarov pre vystihnutie tridsiatich dvoch časov. Alebo v severských krajinách, kde je večný sneh a ľad, museli zvládnuť preklad slova baránok boží, pričom ľudia tu žijúci baránka ako zviera nikdy nevideli,“ uviedol Kučera na otvorení výstavy.
Dodal, že už podmienky jej vzniku sú jedinečné. „Tvorilo ju štyridsať ľudí 1500 rokov a napriek tomu si dielo v jednotlivých častiach neprotirečí, všetky na seba nadväzujú a časti tvoria jednotu, ktorá má v konečnom dôsledku mimoriadne silnú výpovednú hodnotu o Bohu,“ povedal Jozef Kučera.
Aj ona prispela
Ľudí z Považskej Bystrice potešilo, že výstava je aj v ich meste. „Veľmi ma to zaujíma, celý život. Bola som na výstave v Bytči aj Púchove. Výber je veľmi dobrý. Mala som tajné prianie, aby sa to uskutočnilo aj v Považskej Bystrici, ale povedali nám, že to bude asi až na budúci rok, lebo nie je priestor. Som veľmi rada, že sa to podarilo zorganizovať inak a je to teraz,“ prezradila na výstave Eliška Bieliková z Orlového.
Vyznala sa ešte, že ide o knihu, ktorá nás všetkých môže osloviť, v každej oblasti a pri rôznych životných situáciách. Prispela aj ona sama. „Čo som mala doma som poskytla aj ja, ešte keď bola zbierka na výstavu asi pred dvomi rokmi, dala som im staršie vydania,“ uviedla.
Otvorené
Výstava Biblia na cestách bude do 24. mája aj v galérii ZUŠ IWK v Považskej Bystrici. Otvorená by mala byť denne od 9. do 16. 30 hodiny.