NOVÁ DUBNICA. Obyvatelia sa obávajú, že prídu o jednu z obľúbených rekreačných zón. Za projektom stojí známy podnikateľ a spoluzakladateľ Smeru Bohumil Hanzel.
Petíciou chcú nespokojní Novodubničania dosiahnuť zmenu územného plánu tak, aby lokalita slúžila výhradne na rekreáciu a oddych.
Majú vraj málo informácií
„Momentálne sa snažíme zobudiť obyvateľov, aby sa o to zaujímali a aby sa snažili poslancov primäť k tomu, aby rozmýšľali nad tým, čo schvália,“ povedala členka petičného výboru Jana Šošovičková.
O samotnom projekte majú podľa Šošovičkovej málo informácií. „Keď sa ide stavať 200 domov, očakávam, že mi niekto ukáže presný plán, že presne budeme vedieť koľko domov, aké pozemky, aké sú tam iné obmedzenia, a potom sa môžeme o niečom baviť. Ale nie, že predávajú sa pozemky a ešte stále nevieme, čo tam bude,“ povedala.
Presný termín ukončenia petície ešte nie je jasný, doteraz ju podpísalo asi 200 ľudí.
Oslovila aj poslancov
Šošovičková chcela informácie získať aj od poslancov na aprílovom rokovaní. „Nie som proti výstavbe, avšak je potrebné viac ju približovať k bežným ľuďom, vysvetliť, o akú výstavbu ide, aké je stanovisko mesta,“ oslovila ich.
Tvrdila, že stretnutie síce bolo, ale ako pochopila, išlo skôr o rezervácie na pozemky. Investor Bohuš Hanzel to podľa nej prezentoval veľmi žoviálne. „Myslím si, že by bolo vhodné, keby sa chcelo vychádzať v ústrety občanov, aby sa iniciovalo stretnutie mestského zastupiteľstva, mesta s občanmi, aby sa im vysvetlilo o akú výstavbu ide. Uvedomujem si, že mesto má obmedzené právomoci, lebo ide o súkromný pozemok, ale určite by to občanom pomohlo. Nie každý má čas študovať územný plán, čísla parciel. Ja som technický človek, zaujíma ma, aký veľký zásah to bude do prírody, koľko stromov, kedy boli vydané povolanie, kto to schvaľoval, aké sú dopadové štúdie, aby sme po jednom nemuseli chodiť na mesto a zisťovať to a zbytočne zaťažovať pracovníčky. Zabránilo by sa tým aj rôznym špekuláciám,“ vyzvala poslancov.
Primátor mesta Peter Marušinec prisľúbil, že tejto problematike sa budú venovať v najbližšom vydaní mestských novín, kde to občanom vysvetlia, a tí budú mať možnosť aj posielať svoje otázky a pripomienky na ďalšiu diskusiu. Zároveň podotkol, že ešte nebolo vydané žiadne územné ani stavebné rozhodnutie.
Ako ďalej povedal, výstavba bude pre mesto prínosom. Získa financie, ktoré potrebuje na investovanie do škôlok, detských ihrísk..., a to nielen z podielových daní, ale aj z dane z nehnuteľnosti.
Primátor nesúhlasí
Marušinec ďalej argumentuje, že obyvatelia sa začali aktivizovať neskoro. Informácií bolo podľa neho dostatok. „Neviem, prečo prejavili nesúhlas s touto obytnou zónou až v tomto štádiu, pretože územný plán mesta sa pripravoval tri roky. Trikrát bolo verejné prerokovanie územného plánu mesta, na ktorom sa zúčastnilo mnoho obyvateľov a pripadá mi to tak, ako keby sa až teraz niektorí ľudia zobudili,“ povedal.
Keby mala nastať ďalšia zmena územného plánu, vnímal by to ako nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami mesta.
Výstavba by sa mala začať v jeseni
Pozemky sú v rukách spoločnosti Realitka 4you, za ktorou stojí Bohumil Hanzel. Ten hovorí, že pri takomto veľkom projekte je prirodzené, že sa objavia aj negatívne ohlasy. S výstavbou inžinierskych sietí vo vilovej štvrti by mali začať ešte na jeseň tohto roka, celý projekt by mal byť hotový do piatich rokov.
„Podľa mojich výpočtov by celá táto investícia mala ísť do výšky 40 mil., možno 50 mil. eur. Pravdepodobne by tam na päť rokov bolo zamestnaných viac ako 200 ľudí zo stavebníctva a podľa mojich prepočtov by to na daniach a odvodoch štátu malo vyprodukovať okolo 17 mil. eur. Myslím, že robím normálny verejnoprospešný projekt a snažím sa dať bývanie také, aké je zvykom vonku, pre zhruba 200 rodín, ktoré budú žiť v symbióze s prírodou,“ predstavil Hanzel svoje plány.