Incidentom z centra pre obete násilia sa zaoberá aj polícia

V súvislosti s považskobystrickým centrom pre obete domáceho násilia sa hovorí o incidente, ktorý prešetruje polícia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. V krízovom centre, ktorého zriaďovateľom je mesto, malo dôjsť podľa tvrdení klientiek k napadnutiu zo strany zamestnankyne. Tá tvrdí, že bola vraj napadnutá ona.

Obe strany podali aj trestné oznámenie na políciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyjadrenia matiek

Klientky z krízového centra hovoria o napadnutí zo strany pracovníčky, ktorá mala od nich vyžadovať takýmto spôsobom vrátenie listiny, ktorú si chcela jedna z nich nechať. „Mala som podpísať jeden papier. Čo v ňom bolo napísané na moju adresu, však nebola pravda, boli to klamstvá. Nesúhlasila som s tým, preto som dokument nepodpísala. Chcela som si ho však zobrať, aby som mala dôkaz, že ma nútili niečo podobné podpísať. Papier som zobrala a ona ma začala trhať. Povedala som jej, že ho nedám, lebo sú tam veci, ktoré môžu poškodiť mňa aj moje deti,“ tvrdí tridsaťdeväťročná žena, matka piatich detí.

SkryťVypnúť reklamu

Druhá, mladšia dvadsaťpäťročná žena z centra hovorí, že bola svedkom incidentu a opisuje situáciu. „Nechtami jej ryla do ruky, aby jej vybrala z nej papier, aj ruky jej vykrúcala. Upozornila som ju nech prestane a ťahala som ju od nej. Ona mi povedala, že mám ísť preč, lebo sa ma to netýka. Povedala som, že si to nemôže dovoliť ako sociálna pracovníčka a že ak s tým neprestane, tak to začnem nakrúcať, aby bolo jasné, ako sa ku nám správa. Ale neprestala. Máme to nahraté,“ tvrdí druhá obyvateľka centra.

Sťažnosti

Ženy tvrdia, že ostatné sociálne pracovníčky sú veľmi dobré. „Pomáhajú nám,“ konštatujú. Hovoria, že pracovníčka, na ktorú podali oznámenie, a vedúca sa nesprávajú tak, ako by sa patrilo na krízové centrum. „Som už v treťom krízovom centre a viem, ako by sa mali ku nám správať. Nikdy sa takto nikde nesprávali. Aj keď sem možno prídu ženy z ulice, niečo si predsa len prežili, a nie je správne, že sa ku nám takto správajú,“ tvrdí mladšia zo žien.

SkryťVypnúť reklamu

Spoločne dodávajú, že sa údajne stretli s rozličnými opatreniami, ktoré dovtedy inde nepoznali. „Zháňam si byt a chceme normálne žiť, ale nejde to. Berú nás ako handry, že sme neschopné matky, že sa nedokážeme postarať ani o deti, ani o seba. Opakujú nám, že deti by boli v ústave a my na ulici. Sociálna pracovníčka každú chvíľu vstupovala do izby, nemali sme súkromie, bolo to psychické týranie, " hovorí jedna zo žien. Svorne dodávajú, že za predošlého vedenia centra robili aj veľa vecí, ktoré im pomáhali. „Pomáhali nám zháňať ubytovanie, učili nás ako správne hospodáriť v domácnosti a variť, aby to bolo čo najekonomickejšie, aby sme čo najviac ušetrili, radili nám vo všetkom. Bolo to veľmi dobré. Prístup novej vedúcej je iný,“ tvrdia ženy a dodávajú, že si niekto mýli krízové centrum s nápravným ústavom.

SkryťVypnúť reklamu

Protistrana

Priestor na vyjadrenie sme chceli dať aj protistrane. Vedúca nám však opakovane zložila telefón, že s nami momentálne komunikovať nemôže. Pracovníčke centra, ktorej sa incident týkal, sa nám vôbec nepodarilo dovolať. Volali sme na číslo, ktoré sme získali na informačnej linke o telefónnych číslach. Navštívili sme aj krízové centrum. V čase našej návštevy sa v ňom ani jedna zo žien nenachádzala.

Vyjadrenie polície

Pavol Kudlička z krajského policajného riaditeľstva v Trenčíne hovorí, že prípadom z centra v Považskej Bystrici sa zaoberá aj polícia. „Evidujeme vzájomné podania, ktoré sa riešia ako priestupky proti občianskemu spolunažívaniu. Dané veci sú v štádiu šetrenia,“ vyjadril sa Kudlička.

Vyjadrenia zriaďovateľa

Zriaďovateľom krízového centra pre obete domáceho násilia je mesto. Zariadenie funguje asi dva roky, útočisko tu dočasne nachádzajú asi dve desiatky ľudí. Vedúci odboru sociálnych vecí, školstva a kultúry mesta Jozef Bielik hovorí, že v centre bol problém. „V krízovom centre došlo podľa oznámenia vedúcej ku konfliktu medzi klientkou a jednou z pracovníčok pri výmene nejakej listiny, ktorú klientka nechcela dať pracovníčke. Pracovníčka to tvrdo vyžadovala, a pritom došlo k poraneniu klientky,“ hovorí Bielik.

Milada Belásová z oddelenia starostlivosti občana doplnila, že klientky podali trestné oznámenie na sociálnu pracovníčku krízového centra. „Informáciu mám aj takú, že na polícii, kde boli klientky vypovedať, sa údajne objavilo natočené video cez telefón. Malo dôjsť k poťahovaniu zo strany sociálnej pracovníčky za ruku klientky. Incident som však nevidela, ani video, išlo to mimo úradu a rieši sa to v rámci trestného oznámenia,“ hovorí Belásová.

Trestné oznámenie však podala aj protistrana. „Zo strany sociálnej pracovníčky bolo tiež podané trestné oznámenie, že klientky mali napadnúť ju,“ dodáva Belásová.

Belásová tiež hovorí, že urobili určité opatrenia po incidente. „Existuje predsa len prezumpcia neviny, takže zatiaľ sme odporučili pracovníčke, aby si zobrala dovolenku. Návrh akceptovala,“ hovorí Belásová. Jozef Bielik dodal, že závery vyvodia po obržaní výsledkov policajného vyšetrovania.

Požiadavky na zamestnanca a sťažnosti

K incidentu ešte Belásová povedala, že sociálny pracovník musí mať podľa nej primerané vzdelanie, a to je vzdelanie sociálneho zamerania, musí byť aj psychológ a zvládať stresové situácie. „Je to súčasť ich pracovných povinností. Neviem povedať, prečo došlo nakoniec k niečomu takémuto,“ hovorí Belásová.

V súvislosti so sťažnosťou, či sťažnosťami, ktoré mali zaslať klientky na úrad, Belásová hovorí, že aj toto prešetrovali. „Prijali sa aj opatrenia. Na body, ktoré boli opodstatnené, sme prijali opatrenia a ich dodržiavanie sme kontrolovali. Nikto nečakal, že by mohlo dôjsť k fyzickému ataku. Sťažnosť sa týkala pracovníčky, aj vedúcej. Smerovala k tomu, že klientky mali pocit, že sa im príliš venuje pozornosť v tom zmysle, že ich v centre vodia pomaly za ručičku, že sa im dávajú určité nariadenia, ale oni sú svojprávne a majú určité svoje práva. Mali pocit, že sa porušuje vo vzťahu k nim domáci a prevádzkový poriadok. Vyšetrenie dospelo do takého štádia, že niektoré body bolo ťažké dokazovať, lebo išlo o tvrdenia proti tvrdeniam. K tým bodom, ktoré boli relevantné, sme opatrenia urobili,“ tvrdí Belásová.

Jozef Bielik ešte v súvislosti s incidentom dodáva, že centrum je zariadenie, do ktorého prichádzajú ženy v stave, kedy nie sú v bežnom živote ich potreby a potreby ich detí celkom uspokojené, takže svoju úlohu zohráva pri týchto prípadoch aj stres, nervozita. „Toto by si mal zamestnanec uvedomiť a mal by s týmito stavmi počítať a reagovať primerane,“ zhodnotil Bielik.

Očami psychiatra

Psychiater Jozef Hašto si vo všeobecnosti myslí, že nie je prípustné, aby pracovník v krízovom centre používal násilie. „Sú síce niektoré extrémne situácie, ale u psychicky chorých ľudí, kde je v ich záujme a potrebné použiť násilie. Ale to sú situácie, keď zasiahneme, aby sme zachránili takýchto ľudí pred nimi samými. Ale toto neviem posúdiť, nakoľko bola situácia z centra taká, že by si to vyžadovala. Vyzerá to skôr tak, že pracovníčka nezvládla svoj afekt v konflikte. Ak ju mala navyše nútiť podpísať niečo, s čím klientka nesúhlasila, tak sa to malo stať predmetom pokojnej diskusie. Zistiť, v čom je problém a nájsť konštruktívne riešenie pre obe strany. To by bol správny postup,“ konštatuje Hašto.

Dodáva však, že je ťažké vyjadrovať sa ku konkrétnym veciam, ak nevie presne, v akom stave bola momentálne jedna aj druhá žena a ako sa vec odohrala.

O zariadení

Centrum obetí domáceho násilia funguje asi dva roky, bolo vybudované z nórskeho fondu a financií mesta. Kapacita je 20 miest. „Klienti v ňom sa striedajú, niektorí sú tam tri mesiace a niektorí šesť mesiacov až deväť,“ hovorí Bielik.

Dočasné útočisko v ňom nachádzajú nielen ľudia z Považskej Bystrice, ale z celého Slovenska. Dve klientky, ktoré sa nám vyjadrili, nie sú z Považskej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 211
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 229
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 046
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 065
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 761
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 174
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 633
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu