Mestu Považská Bystrica ako zriaďovateľovi centra voľného času neplatia všetky obce. Rôzna je aj výška poplatkov. Tento rok ešte dotiahnu činnosť bez opatrení. Ak sa systém nezmení, pre budúci školský rok ich budú musieť sprísniť.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. V meste navštevuje CVČ 149 detí z 37 obcí. Detí z mesta je 1430. Systém je nastavený tak, že obec dostane peniaze na záujmové vzdelávanie a ak nemá na takúto činnosť zariadenie, má ich poslať tam, kde takéto zariadenie majú a dieťa ho navštevuje. Viaceré obce to však chápu ako dotačný systém, peniaze neposielajú, nereagujú na žiadosti alebo zaplatenie príspevku podmieňujú rôznymi požiadavkami.
Zriaďovateľom centier budú peniaze chýbať, ohrozené je po Čaplovičovej novele finacovania centier organizovanie súťaží.
Konkrétne čísla
Mesto oslovilo obce listom, kde im aj vypísalo, koľko detí chodí do centra v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. „Vysvetlili sme im, aká je situácia. Keď zareagujú, podpisujeme dohody na poskytnutie príspevku. Máme zatiaľ uzatvorené dohody s dvanástimi obcami. Dve sú v riešení, pripravené sú dohody na podpis. Sedem odmietlo zaplatiť úplne a ostatné sa neozvali,“ hovorí o konkrétnych číslach Jozef Bielik z mestského úradu.
Päť obcí už dohodnuté prostriedky vo výške 450 eur poslalo na účet mesta.
Nejde o dotáciu
Bielik ďalej hovorí, že niektoré obce nepochopili celkom, že ide príspevok na činnosť detí v CVČ, nie o dotácie. „Správajú sa, akoby sme žiadali o dotáciu z ich vlastných zdrojov. Oni nám ju potom za splnenia rôznych podmienok, ktoré si stanovia, poskytnú,“ hovorí Bielik a cituje z listu, ktorý zaslala úradu jedna z obcí. Na celú stranu tu uvádza množstvo požiadaviek, ktorými podmieňuje zaplatenie príspevku. „Dali si napríklad podmienku, že musíme dávať štvrťročne dochádzku a podľa toho dajú alebo nedajú príspevok, žiadajú kópiu o pridelení IČO, štatút organizácie, podmienok je však oveľa viac,“ uviedol vedúci
Bielik však hovorí, že nemôže ísť o dotáciu, lebo obce si v podstate objednávajú službu. „V našom CVČ chcú, aby dieťa z ich obce, na ktoré dostali peniaze, chodilo do krúžku. Obce dostávajú peniaze od štátu na záujmové vzdelávanie, takže je to vlastne viazaná investícia. Nie je to ale jednoznačne legislatívne nastavené. Nečudujem sa preto, že vedenia obcí takto reagujú. Môžu v podstate s peniazmi urobiť, čo chcú,“ hovorí Bielik.
Problém so súťažami
Zriaďovatelia centier sú nútení správať sa ekonomicky. Zle nastavený systém financovania centier ohrozuje niektoré ich činnosti. Akoby sa pozabudlo na to, čo zabezpečujú. „Centrám voľného času chýbajú peniaze pri takomto systéme financovania. Prečo by sme mali brať peniaze z iných zdrojov mestského rozpočtu a dávať ich na činnosť detí z cudzích obcí a zabezpečovať aj akcie ako sú okresné a krajské súťaže na naše náklady? Keď fungoval starý systém, na všetko sme dostali financie, išlo to. Teraz je situácia iná, a ak sa to nezmení, budeme musieť zrušiť organizovanie týchto činností v CVČ. A to bude veľká škoda, lebo ak sa systém okresných súťaží so všetkými porotami a učiteľmi, čo sú do toho zahrnutí, rozbije, kto ho vybuduje opätovne? Obávam sa, že sa ho už nepodarí dať dohromady. Zákonodarca jednoducho pri nastavovaní systému nedomyslel, že CVČ nezabezpečuje len samotnú záujmovú činnosť deťom, ale súvisia s tým aj iné veci, na ktoré sa zabudlo,“ vysvetľuje Bielik.
Prísnejší postup
V Považskej Bystrici nie je, našťastie, počet detí z obcí až taký vysoký. Tento rok preto ešte nezavedú sprísnenie pravidiel. Ak sa však systém financovania CVČ nezmení, budúci rok to budú musieť urobiť. „Ak od všetkých obcí nevyberieme peniaze, nezlikviduje to činnosť krúžkov. Dokončíme školský rok tak ako bežne, bez ohľadu na to, či obec zaplatí alebo nezaplatí. V ďalšom školskom roku deti, na ktoré obec dala príspevok, príjmeme bez problémov, a tam, kde nereagovali alebo neodpísali, tak navrhneme, aby dali záruku o zaplatení. Vo všeobecne záväznom nariadení máme, že ak nezaplatí obec, musíme žiadať od rodiča. Ak ani on nezaplatí, deti nebudú prijaté,“ vysvetlil Bielik.