PÚCHOV. Na zasadnutí Mikroregiónu Púchov žiadal primátor mesta Marián Michalec starostov o zaslanie peňazí pre deti, ktoré navštevujú centrá voľného času (CVČ), ktorých zriaďovateľom je mesto. Približne štvrtina detí, ktorá ich v Púchove navštevuje, je z obcí. Tie dostávajú financie od štátu na všetky deti, ktoré majú v obciach trvalý pobyt.
Adriana Michalcová z oddelenia školstva a sociálnych vecí mestského úradu hovorí, že zákonom stanovená suma niečo cez 65 eur pokrýva približne len jednu tretinu nákladov, ktoré potrebujú na zabezpečenie činnosti na jedno dieťa.
Požiadavka a počty detí
Na zasadnutí mikroregiónu požiadal primátor starostov obcí, aby zaslali financie mestu do konca júna. Mesto má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti dve centrá voľného času - CVČ Včielka a CVČ zriadené pri ZŠ Gorazdova Púchov. „V CVČ Včielka je 173 detí z 19 obcí a v CVČ pri ZŠ Gorazdova je 16 detí z 10 obcí. Najviac detí, 31, je z Lednických Rovní, potom z Dohnian, to je 27, z Beluše a Nimnice po 25, z Dolných Kočkoviec 15 a zo Streženíc 14 detí,“ uvádza niektoré konkrétne počty Adriana Michalcová. Dodáva, že celkový počet detí v CVČ Včielka, vrátane detí z iných obcí, je 725, v CVČ pri ZŠ Gorazdova je ich spolu 76. V zariadeniach zameraných na organizovanie na voľnočasových aktivít pre deti, ktorých zriaďovateľom je mesto, je tak približne štvrtina detí, ktoré nemajú trvalý pobyt v meste.
Obce by mali prispievať zriaďovateľovi
Adriana Michalcová vysvetľuje, že v zmysle platnej legislatívy sú obciam poskytované finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie pre všetky deti s trvalým pobytom na území obce od 5 do 15 rokov veku. „Teda finančné prostriedky na záujmové vzdelávanie dostanú v podielových daniach aj obce, ktoré na svojom území nemajú zriadené CVČ. Obce a mestá, ktoré majú zriadené CVČ na svojom území a majú v nich aj deti z iných obcí, musia príslušnú obec požiadať o finančné prostriedky na tieto deti. O tom, či obec poskytne finančný príspevok, rozhodujú poslanci v zastupiteľstve,“ vysvetľuje Michalcová.
Dodala, že mesto žiadalo príspevok od 21 obcí. „Zatiaľ máme kladnú odpoveď z 9 obcí, z 2 obcí máme zamietavé stanovisko a 10 obcí nám zatiaľ neodpovedalo. Finančné prostriedky sme zatiaľ obdržali len z dvoch obcí,“ uviedla Michalcová. Mesto Púchov žiadalo obce o sumu, ktorú má schválenú vo VZN na jedno dieťa v CVČ, teda 65 eur na rok na jedno dieťa. „Nie všetky obce nám schválili plnú sumu. Reálne náklady na jedno dieťa v CVČ predpokladáme približne na 200 eur,“ hovorí Michalcová.
Ako bude postupovať mesto?
Primátor mesta Marián Michalec hovorí, že pokiaľ aspoň tretina výdavkov od obcí príde, nebudú robiť opatrenia. „Nebudeme narúšať kontinuitu kolektívov v CVČ a deti pôjdu v krúžkoch ďalej, tak ako doteraz. V prípade, že by obce peniaze neposlali, museli by sme to nejako riešiť. Predpokladám, že by to musel zaplatiť rodič, a ten by si potom peniaze od obce vymáhal. Obec totiž dostáva peniaze na všetky deti, ktoré majú v nej trvalý pobyt,“ povedal Michalec.