Osemsto ľudí z Jelšového spísalo petíciu

Ľudia z mestskej časti Jelšové sa rozhodli, že vyjadria svoju nespokojnosť so zlým stavom ciest a chodníkov aj petíciou. V niektorých častiach síce boli rekonštrukcie, práce sú však urobené zle, peniaze sa použili zbytočne. Petíciu podpísalo 800 ľudí.

Autá sa vyhýbajú jamám, po ceste neustále kľučkujú. Chodníky sú úzke a v zlom stave. Situácia tu nie je bezpečná hlavne pre chodcov.Autá sa vyhýbajú jamám, po ceste neustále kľučkujú. Chodníky sú úzke a v zlom stave. Situácia tu nie je bezpečná hlavne pre chodcov. (Zdroj: DP)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Jelšovčania, ale aj ľudia, ktorí prechádzajú cez túto mestskú časť k cintorínu, chodia už roky po rozbitej ceste. Vo veľmi zlom stave sú aj chodníky popri komunikácii, na mnohým miestach sú nepoužiteľné, prepadnuté, s množstvom nerovností. Na ceste sa tak stretávajú chodci, vodiči, ktorí sa vyhýbajú jamám, a tiež ľudia odkázaní na vozík, ktorí bývajú v tejto časti mesta. Situácia býva nebezpečná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niečo sa v minulosti rekonštruovalo, práce však vykazujú nedostatky. Ľudia sa čudujú, ako mohol niekto takto zle vykonanú prácu prebrať. Peniaze z mestskej kasy sa tak minuli zbytočne.

SkryťVypnúť reklamu

Samá jama, každé dva metre

Hlavná ulica do Jelšového, aj chodníky popri nej, nie sú v dobrom stave. „Bolo by načase, aby sa tu konečne niečo urobilo. Je to strašné. Autá máme rozmlátené, neustále ich musíme opravovať. Nedávno som si kúpil nový prívesný vozík, aj ten už som dával dohromady. Keď s ním idem po ceste, skáče pomaly meter, lebo veľké jamy a hrbole sú v niektorých častiach každé dva metre,“ posťažoval sa Dušan Šadlák.

Dodal, že sa u nich poriadne neinvestovalo už roky. „Treba s tým niečo robiť. Máme nového primátora, sľubuje všeličo, len sa akosi veľa nerobí. Aj sa tu v minulosti niečo opravovalo, napríklad chodníky, ale to bola tiež taká bieda, odfláknutá robota. Aj kanály sa nám tu prepadávajú, lebo to poriadne nespevnili, nezabetónovali,“ opisuje situáciu pán Šadlák.

SkryťVypnúť reklamu

Škoda o tom hovoriť

Viera Fapšová si tiež myslí, že cesta je strašne rozbitá, s množstvom jám a nerovností. „Zle sa chodí aj na bicykli. Ani si nepamätám, že by sa tu dával nový povrch a už tu bývame tridsaťtri rokov. Je umenie prejsť aj po páse cesty, kde robili kanalizáciu a dávali tam nový asfalt. Aj pre deti je to nebezpečné. A ony jazdia na bicykloch. Na spodnej ulici sa niečo aj robilo, ale tu hore veru už dlho nič. Akosi sa na nás zabúda,“ hovorí pani Viera.

Miroslav Imrišík sa čuduje, načo od neho chceme, aby povedal ako to vyzerá. „Je to tu v katastrofálnom stave, však to vidíte sami. Všetko je to rozbité. Ako to spravili, tak to je. Je to rozbité na franforce, je škoda o tom vyprávať. A opravovať? To nemá význam, treba tu dať nový koberec. Spisujú sa aj petície. Ale to musia riešiť aj na úradoch,“ hodnotí stav Imrišík.

SkryťVypnúť reklamu

Otázne je, ako ďalej povedal, či sa na novú cestu nájdu peniaze. Investícia je však podľa neho nevyhnutná. „Keď ide okolo nás trochu väčšie auto, tak mi hrkocú poháre v obývačke. Tak si tu žijeme,“ dopĺňa.

Nepoužiteľné chodníky a kľučkovanie na ceste

Mladá mamička Andrea Kupčíková opisuje, že s kočiarom musí chodiť len po ceste, lebo to inak nejde. „Keď vyjdem na chodník, musím ísť hneď dole, lebo sa po ňom nedá ísť dlho. Na ceste sú zase diery, a tak zavadziame autám, ktoré sa im vyhýbajú. Človek si nevyberie,“ sťažuje sa mladá žena. Hovorí, že v Jelšovom žije od narodenia a nič sa nemení. „Cestu aj chodníky zalátajú, minú na to kopec peňazí a na ďalší rok to musia robiť znova. Fakt. Náš chodník nikdy nebol pekný, stále je tu diera na celú šírku. Dúfajme, že to raz urobia, lebo toto je šialené,“ konštatuje.

Za pravdu jej dáva aj Adela Skorková. „Keď sa mi nedá prejsť po chodníku, musím ísť na rozbitú cestu. Je to zlé a nebezpečné chodiť takto domov,“ tvrdí.

Peter Šadlák opisuje, že musí jazdiť ako vodič po oboch stranách cesty, lebo jamám sa niekde nedá vyhnúť. Tak kľučkuje. Alebo jedno auto zastaví a počká, pokiaľ prejde druhé. „Cesta je úzka a na nej strašné jamy, takže inak sa nedá. Nie je to bezpečné, a to už nehovorím o tom, že stále opravujem autá, trpia hlavne tlmiče,“ hovorí mladý muž.

Nebezpečné aj pre vozíčkarov

Mareka Senéšiho sme stretli na vozíku, tiež na ceste. „Keby bolo jám menej, určite by sa išlo lepšie a bolo by to aj bezpečnejšie. Na chodník sa nedostanem, lebo zjazdy nie sú dobré, takže neviem ako naň vyjsť, a potom sa dostať zase dolu. Tak radšej chodím po ceste. Bývam tu už sedem rokov, niekde cesty opravili, ale inde ich rozbili,“ posťažoval sa.

Zle urobená práca

Stanislav Šadlák sa pri hodnotení situácie vracia do minulosti. „Zabúdalo sa na túto obec. A to sme len kúsok od centra mesta. Žijem tu 54 rokov. Bola tu síce vybudovaná kanalizácia, nová prípojka vody. Ale myslím si, že všetko bolo robené horúcou ihlou. Keď sa spravila kanalizácia, čo bolo to z eurofondov, rýchlo sa potom položil koberec, pod ktorým nebol poriadny podklad, len nejaké piesky. A teraz vidíte výsledok. Asfalt je dolámaný, sú tu jamy, veľké nerovnosti. Na aute sa tu ide človek zabiť. Dokonca sa zopárkrát stalo, keď sa vodič vyhýbal výtlkom a nedával pozor, že ohrozil deti. Bývajú tu navyše väčšinou starší ľudia a je len otázkou času, kedy niekto príde k úrazu. Obmedzenú rýchlosť mnohí vodiči nerešpektujú. Po chodníkoch sa nedá chodiť, sú rozbité a úzke, po ceste chodiť je nebezpečné. Ako majú ľudia chodiť?“ hovorí Šadlák.

Mali by to dať do poriadku

Šadlák dodáva, že sa robili síce v niektorých častiach aj opravy, či ciest alebo chodníkov, zámer sa však minul účinku. „Myslím si, že to mesto zanedbalo. Ako mohol niekto prebrať takúto prácu?“ pýta sa. Dodáva, že na chodníkoch nemajú obrubníky, položenie asfaltu bolo nekvalitné. „Rozprával som sa aj s konateľom. Ten mi povedal, že mesto akceptuje, aby to firma urobila tak, aby to bolo urobené. Nerovnosti zatreli, ale nevyrovnali nič. V spodnej časti sa navyše namiesto obrubníkov dali železné vinkle, čo je nebezpečné. Aj cesta je urobená zle. Ak tu firmy niečo robili, mali by si to dať do poriadku. Ten, kto cestu preberal, si to mal s konateľom prejsť a v rámci záruky dať všetko odstrániť. Nekvalita sa prejavuje napríklad aj na chodníku ku cintorínu. Asfalt sa tu pokladal na blato, na štrky. Aj pri tom som bol. Nespĺňalo to normu. Mala tam ísť geotextília, to sa neurobilo, a tak prerastá cez asfalt tráva,“ opisuje stav Šadlák.

Oprava cesty sa mala podľa neho urobiť aj po výstavbe diaľnice, k čomu tiež nedošlo. „Keď sa stavala diaľnica, jazdili tadiaľto ťažké autá. Už vtedy sa malo tlačiť na to, aby sa dala cesta do poriadku. Mesto by to nestálo ani korunu. Nestalo sa,“ dodáva.

Kde je zodpovednosť?

Iný obyvateľ hovorí, že v zlom stave je aj cesta, ktorá sa robila na konci Jelšového. Tú robila zase iná firma ako cestu v dolnej časti. Aká, sa nám zistiť nepodarilo ani na mestskom úrade, ani od poslanca Ľubomíra Kuboviča. „Je štrukturálne poddimenzovaná, materiál, ktorý bol použitý, je nevyhovujúci, a nie je materiálom podľa noriem. Nezodpovedá ani štandardom, ktoré sú pre verejnú komunikáciu, čo sa týka šírky, prevýšenia, sklonu, odvodnenia. Na všetky práce musia byť nejaké zmluvy, mesto musí mať páky na to, aby to mohlo reklamovať. Ak sa to nerobí, tak prečo? Treba to riešiť. Sú tu predsa úrady a oddelenia, ktoré by mali za to niesť zodpovednosť. A ak to firmy urobili zle, zodpovednosť musí byť prevedená aj na tieto firmy,“ myslí si pán Miroslav, ktorý si neželal uvádzať jeho priezvisko.

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 827
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 153
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 521
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 110
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 743
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 648
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 426
  8. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 355
  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 410
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 65 487
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 184
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 664
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 371
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 499
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 17 852
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 13 528
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Štvrťfinálová postupová radosť hokejistov Považskej Bystrice.

Hráči si za celú sezónu zaslúžili, aby ich povzbudil plný štadión.


LUNA, n.o. radí, čo robiť, ak poznáte niekoho, kto zažíva domáce násilie


Ilustračné foto.

V štatistike dominovali technické zásahy, ktorých bolo 87.


SITA
Vyšetrovateľ z Považskej Bystrice vzniesol obvinenie 30-ročnému mužovi.

K útoku došlo v Horných Kočkovciach.


  1. Eva Chocholáčková: Vypočuli želanie čitateľov. A vyplatilo sa
  2. Julius Kravjar: Umelá inteligencia v prostredí vysokoškolského vzdelávania a s tým súvisiace etické aspekty
  3. Lucia Nicholsonová: List ministerke s hollywoodskym úsmevom
  4. Ivan Mlynár: Dnes o tých, ktorí sa nebudú mať kam vrátiť.
  5. Irena Šimuneková: Solka v zeleni ukrytá.
  6. Kristína Jakubičková: Pirane v topánkach: Čo sa stalo s lodičkami z Deichmannu po jedinom obutí
  7. Robert Štepaník: diel 105 - rubrika: moje najhranejšie (vo februári 2024)
  8. Radko Mačuha: Potkania osada, Ratzenstadl.
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 112 410
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 65 487
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 184
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 664
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 371
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 499
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 17 852
  8. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 13 528
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu