Mesto tvrdí, že na obyvateľov Jelšového sa nezabúda.
Mesto tvrdí, že na obyvateľov Jelšového sa nezabúda.
POVAŽSKÁ BYSTRICA. S prácami na Šoltésovej ulici by chceli začať už tento rok, je to však aj otázka peňazí. Mesto hovorí o čiastke 120-tisíc eur vyčlenených pre mestskú časť Jelšové. S reklamáciou prác na chodníkoch je to však problematické.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Rozpočet a rekonštrukcie
Prednostka považskobystrického megistrátu Tatiana Kozárová hovorí, že v rozpočte mesta sa počíta s investíciou na rekonštrukciu komunikácie v Jelšovom.
„Ide o čiastku 120-tisíc eur. Predtým, ako sa začne s rekonštrukciou, je potrebné preskúmať stav dažďovej kanalizácie, ktorá je vo vlastníctve mesta a podľa jej stavu ju budeme opravovať a následne sa bude robiť aj koberec. Uvidíme, v akom rozsahu to bude potrebné. Preto nevieme, či 120-tisíc eur bude stačiť pre celý úsek komunikácie alebo sa urobí tento rok len časť a v ďalších obdobiach sa vyčlenia ďalšie finančné prostriedky, aby bola komunikácia cez celé Jelšové zrekonštruovaná aj s dažďovou kanalizáciou,“ hovorí Kozárová.
Všetko sa podľa nej bude odvíjať od toho, ako budú prichádzať kapitálové prostriedky do rozpočtu. „Predovšetkým však tých 120-tisíc bude investovaných v mestskej časti Jelšové,“ hovorí Kozárová.
Riešili to
K nekvalitným rekonštrukciám povedala, že sa robili v predchádzajúcom období. „Po mojom nástupe na mesto sme sa vecou zaoberali. Viac to však už bola právna záležitosť ako záležitosť správy a údržby. Postúpili sme preto problém právnemu oddeleniu,“ vysvetľuje Kozárová.
Stanovisko kancelárie primátora
Michal Hamar, vedúci kancelárie primátora, uvádza, že rekonštrukcie chodníkov sa realizovali od septembra 2010.
„Práce boli prevzaté protokolom dňa 15. 11. 2010. Záručná doba bola stanovená na 60 mesiacov. Nové vedenie mesta práce reklamovalo v novembri 2011, pričom dodávateľ na reklamáciu odpovedal tak, že počas výstavby upozorňoval mesto na nevhodnosť použitých postupov, ale mesto napriek tomu na ich realizácii trvalo. V zmysle Obchodného zákonníka v tomto prípade dodávateľ nezodpovedá za chyby vykonaného diela. Spisový materiál bol odstúpený externej advokátskej kancelárii za účelom podania trestného oznámenia, pričom nám v januári 2013 bolo oznámené, že vec je konzultovaná na okresnej prokuratúre a pre ďalší postup bude potrebné vypracovať znalecký posudok,“ vyjadril sa Hamar.
Pokúšali sme sa bližšie zistiť, koľko dalo mesto za rekonštrukciu chodníkov, ktorá nesplnila svoj účel a čo bude s opravou. „Rekonštrukcie boli realizované spoločne ako jedna zákazka a z materiálov, ktoré máme v súčasnosti k dispozícii, nie je možné presne určiť výšku nákladov na jednotlivé etapy rekonštrukčných prác. V rámci predpokladaných kapitálových príjmov mesta by v prípade ich naplnenia bolo možné zabezpečenie nápravy z vlastných prostriedkov mesta,“ uviedol Hamar.