V Košeci spustili opäť výrobu oxidu zinočnatého

Na koniec uplynulého roka nebudú spomínať bývalí zamestnanci košeckého SlovZinku v dobrom. V decembri výplatu ešte dostali, ale ďalšie už nie.

Fabrika začala opäť vyrábať. Má sa to prejaviť aj na prijatí ďalších ľudí.Fabrika začala opäť vyrábať. Má sa to prejaviť aj na prijatí ďalších ľudí. (Zdroj: AUTOR)

KOŠECA. Vlaňajší konkurz fabriky zrušil ústavný súd, ktorý ju z neho, po sťažnosti veriteľov, a dlžníka, vyňal a vrátil do reštrukturalizácie. Spoločnosť, vyrábajúca oxid zinočnatý, koncom roka prerušila výrobu, a stratila aj odbyt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma sa dostala vlani do konkurzu, ktorý súd pozastavil. Zamestnanci dostali naposledy výplatu v decembri. To netušili, či sa z nej budú radovať aj v januári.

Kde sa stala chyba?

Firme mali pomôcť investície, ktoré boli určené na reštrukturalizáciu výroby. Spoločnosť sa však dostala od 2. októbra minulého roka do konkurzu. Fabriku prevzala správkyňa konkurznej podstaty Janette Adamcová. Robotníci tvrdili, že všetko bolo v poriadku, výroba šliapala, odbyt na zinkovú belobu bol. „Zrazu sme začali vyrábať minimálne desaťkrát menej ako pôvodne,“ opisujú začiatok zlej situácie robotníci.

SkryťVypnúť reklamu

„Chceli sme udržať výrobu, a preto sme správkyni dali návrh, že zabezpečíme prísun materiálu, výrobu každej tony zaplatíme a postaráme sa aj o odbyt. Ponúkli sme platby zálohovo, na dva týždne vopred. Odmietla to,“ hovorí bývalý a súčasný riaditeľ firmy Michal Benák.

„Pred vyhlásením konkurzu som bývalé vedenie spoločnosti vôbec nepoznala, preto mi ani nemohli nič ponúknuť,“ bráni sa správkyňa.

Súd konkurz zrušil

Ústavný súd prijal sťažnosť skupiny veriteľov a dlžníka a rozhodol o odklade konkurzu. „Vrátil ju späť do reštrukturalizácie. Bohužiaľ, nestihli sme obdobie, kedy sa uzatvárajú zmluvy a obchody na budúci rok a ďalšie obdobia. Takto nám zostali, ak to tak môžem povedať, iba omrvinky,“ tvrdí Benák.

Adamcová tvrdí, že to nie je pravda. „Akonáhle bol vyhlásený konkurz na spoločnosť SlovZink, a.s., táto sa stala pre odberateľov aj dodávateľov rizikovým partnerom, čo je dôvod ťažkostí pri uzatváraní dlhodobých kontraktov, a nie chyba správcu. Napriek tejto neľahkej situácii sa nám podarilo získať pre budúce obdobie zopár odberateľov a dodávateľov,“ oponuje Adamcová.

SkryťVypnúť reklamu

Bez výplaty

„Kompetenciu viesť firmu dostalo predchádzajúce vedenie. Mňa správkyňa vyhodila, ostatní dali výpovede. Keď sme prišli v januári, zamestnanci tu ešte boli. Bohužiaľ, nepracovalo sa, správkyňa neurobila opatrenia na zníženie škôd,“ tvrdí staronový riaditeľ. Adamcová tvrdí, že počas jej správcovania zamestnanci pracovali.

„Právne nekonala, neposlala ľudí na šesťdesiat percent domov. Mala na účte peniaze, pretože súd ho dal odblokovať. Banka to potvrdila odborárom, nám i jej,“ hovorí Benák.

„Účet spoločnosti SlovZink, a.s. vedený v Tatra banke bol zablokovaný, až pokiaľ mi telefonicky z Tatra banky dňa 28. januára 2013 po 16. hodine neoznámili, že pristúpili k odblokovaniu účtu. Uznesenie ústav-ného súdu mi bolo doručené formou e-mailu z Okresného súdu Trenčín o deň neskôr. Na pokyn sudkyne som okamžite vyhotovila úradný záznam o doručení predmetného uznesenia a o tom, že z pozície správcu vo veci konkurzu SlovZink, a.s. nebudem ďalej vykonávať žiadne právne úkony, ku ktorým som bola ako správca oprávnená a povinná. Od toho momentu malo dispozičné právo k účtu vedenie spoločnosti SlovZink, a.s. a na účtoch v deň ukončenia môjho pôsobenia bol dostatok finančných prostriedkov na vyplatenie miezd. Z uvedeného vyplýva, že po doručení uznesenia ústavného súdu a po odblokovaní účtu som ja už s finančnými prostriedkami spoločnosti nebola oprávnená nakladať," tvrdí Adamcová.

SkryťVypnúť reklamu

Dlhy narastali

Správkyňa stratila kompetencie, ale pôvodným majiteľom chvíľu trvalo, pokiaľ firmu opäť prevzali. „Vznikli dve vlny záväzkov. Prvá za nášho vedenia, a druhá počas správcovania fabriky. Správkyňa vykazovala k 15. po uzávierke 250-tisíc eur nových pohľadávok, vznikali ďalšie. V nových nie sú zarátané odstupné zamestnancov, platenie Sociálnej poisťovni... Ľudia, keďže nedostali výplaty, mali nárok na odstupné a odísť, čo urobili k 1. februáru. K dokladom sme sa dostali až v apríli, čiže bývalí zamestnanci, ktorí nemali potrebné doklady, sa nemohli zaregistrovať ani na úrade práce,“ dodal riaditeľ.

Podľa správkyne boli potrebné podklady k dispozícii priamo v spoločnosti SlovZink, a.s. a príslušní zamestnanci ich teda mohli využiť a spracovať na potrebné účely. Podklady pre úrad práce potrebovali zamestnanci po skončení pracovného pomeru, avšak pracovný pomer s nimi už neukončovala ona, ale bývalé, resp. súčasné vedenie spoločnosti.

Nová spoločnosť

Benák tvrdí, že vedenie rýchlo pochopilo, že daný stav je pre ďalšiu výrobu a predaj veľkou prekážkou. „Predstavenstvo sa rozhodlo, že areál dá do prenájmu. Vypísali sme verejnú obchodnú súťaž, do ktorej sa prihlásila jediná firma. Je to logické, pretože táto brandža je veľmi špecifická. Spoločnosť tvoria zamestnanci bývalého obchodného oddelenia, ktoré to tvorilo srdce firmy. Spoločnosť Zencor, a. s. však musí počkať na vybavenie všetkých náležitostí, a preto bude zatiaľ v areáli pôsobiť firma Adamar, s. r. o., z ktorej všetko prejde do spomenutej spoločnosti,“ hovorí o posledných krokoch Benák.

Odbory zatiaľ nefungujú

„Odbory po zrušení Slovzinku zatiaľ nefungujú. Viac vám k tomu nepoviem, pretože sme podpísali v zmluve klauzulu, že bez súhlasu vedenia sa k situácii vo firme vyjadrovať nebudeme,“ povedal bývalý predseda odborov Peter Kapuš.

„Na naliehanie vedenia spoločnosti som udržiavala podnik v prevádzke, hoci to nie je povinnosťou správcu. Rozhodne nebolo mojou úlohou rozvíjať obchodné kontakty, snažila som sa o to, aby prevádzka nemusela byť zastavená a ľudia prepustení, čo sa mi aj počas konkurzu podarilo,“ dodáva Adamcová.

Riaditeľ hovorí o prijatí ďalších ľudí. „Táto profesia je špecifická, trvá roky, pokiaľ sa ľudia vo výrobe naučia pracovať v danom režime a s technológiou. Preto by bolo nerozumné nechať rozpŕchnuť sa všetkých odborníkov. V marci sme začali výrobu, začíname sa posúvať ďalej. Predložili sme veriteľskému výboru nový reštrukturalizačný plán. S ďalšou výrobou chceme naberať ľudí," doplnil Benák.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Považská

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 229
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 259
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 081
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 129
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 791
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 241
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 544
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Dekan farnosti v Považskej Bystrici Pavol Mazúch.

Na cirkevné stavby sa nevzťahujú dotácie či eurofondy.


1
Skončili v sebe tri autá.

K nehode došlo v piatok ráno.


Žilinské Sladkosti pre hostí o tom presviedčajú už 10 rokov.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu