Obecné zastupiteľstvo by malo definitívne potvrdiť zákaz hazardných hier v obci. Požiadali ho o to občania petíciou, na ktorej je viac ako tisíc podpisov.
BELUŠA. Novela zákona neumožňuje obciam zakázať hazardné hry na svojom území. Urobiť tak môžu len na základe petície, ktorú podpíše minimálne tridsať percent občanov.
V Beluši je to už po druhý raz v rozpätí niekoľkých rokov, čo budú vydávať zákaz. Prvé nariadenie prijali v roku 2011 na základe podnetu obyvateľov.
Prvý zákaz
Zákaz výherných automatov v pohostinstvách alebo reštauráciách, ktoré sú bližšie ako 200 metrov od škôl, školských zariadení, centra voľného času, vydala obec už pred dvomi rokmi. Umožnila jej to vtedy platná novela zákona. Tú využila, pretože po pätnástich rokoch hrozil návrat výherných automatov, ktoré z obce vymizli na základe petície občanov. Obávali sa rozšírenia gamblerstva, ktoré by mohlo niektoré rodiny existenčne ohroziť.
Platnosť nariadenia ukončila ďalšia novela zákona, ktorá platí od januára tohto roka. Podľa nej môže obec zakázať hazardné hry na svojom území len na základe petície, ktorú podpíše viac ako 30 percent oprávnených voličov.
Do konca júna majú samosprávy čas zabrániť návratu hracích automatov a iných hazardných hier na svoje územie.
Podpisovali petíciu
Možnosť, ktorú zákon umožňoval, Belušania využili. V obci začali obyvatelia podpisovať petíciu, v ktorej žiadajú zákaz hazardných hier v Beluši. Bol potrebný súhlas minimálne 1463 oprávnených voličov. „Požiadavka 30 percent podpisov bola splnená. Pod petíciu sa podpísalo 1517 ľudí. Na jej základe sme pripravili návrh všeobecne záväzného nariadenia, ktoré bude predmetom rokovania obecného zastupiteľstva 14. júna, aby sme stihli zákonom stanovené termíny a nariadenie nadobudlo účinnosť k 1. júlu,“ povedal starosta Ján Prekop.
Dane z výherných automatov sú jednou z položiek príjmov viacerých samospráv. Belušania s ním však nepočítali. „V našej obci nemáme vôbec automaty, ani príjem z nich nebol súčasťou rozpočtu. Obec si príjmy dokáže zabezpečiť iným spôsobom,“ dodal.