PÚCHOV. Šéf Historicko-astronomickej spoločnosti Peter Martinisko informoval, že podmienkou na získanie zamestnania na hrade bola evidencia na úrade práce a chuť pracovať. Práce sa začali prvého júna, v týchto dňoch pracujú na záchrane východného paláca, kde sa už podarilo zakonzervovať takmer celý severný múr a postupne sa presunú k zvyšku okenného otvoru, ktorého časť sa v roku 2011 zrútila smerom do obce.
"V júli a auguste budeme pracovať na konzervácií dominanty hradu Lednica obytnej veže, ktorej záchranu podporil aj Nadačný fond Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis v grantovom programe Obce bližšie k vám. Práce plánované na rok 2013 podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky sumou 35.000 eur. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Považská Bystrica prispel na mzdy zamestnancov sumou 56.375 eur," doplnil Martinisko s tým, že obec Lednica, ktorá je 49-percentným vlastníkom hradu, tento rok práce zo svojho rozpočtu nepodporila.
Lednický hrad patril medzi kráľovské hrady. Vznikol v druhej polovici 13. storočia a jeho úlohou bolo chrániť severozápadnú hranicu Uhorska. Tú chránila sústava hradov od Čachtíc až po Strečno v dĺžke asi 130 kilometrov. Zvláštnosťou tejto hradnej sústavy je, že až na pár výnimiek bolo vidieť z hradu na hrad. Lednica patrila medzi tieto výnimky a možno aj preto sa zachovala v lepšom stave ako okolité hrady. Historicko-astronomická spoločnosť začala spolu s obcou s obnovou hradu v roku 2006.