PÚCHOV. Správu o hospodárení mesta predniesla poslankyňa Jarmila Andreánská. Upozornila, že hospodárenie mesta za rok 2012 bolo prebytkové.
Hlavný kontrolór mesta odporučil poslancom po prerokovaní schváliť záverečný účet mesta a jeho celoročné hospodárenie za uplynulý rok.
Zdôvodnenie
Andreánská uviedla, že mesto sa v čase nielen celoslovenskej krízy môže pochváliť. „Hospodárenie bolo veľmi dobré. Záverečný účet mesta je upravený a očistený o nevyčerpané dotácie. Prebytok predstavuje sumu 1 687 128,54 eura,“ skonštatovala poslankyňa. Poslanci upravovali rozpočet v minulom roku trikrát. V máji, septembri a decembri.
„Celkové príjmy boli naplnené vo výške 100,78 percenta, celkové výdavky dosiahli výšku 91,07 percenta. Prebytok sa dosiahol najmä vyšším výberom daní a poplatkov, predajom a zámenou majetkov. Nečerpanie výdavkov je viazané najmä na výstavbu Kultúrno výchovného centra (KVC) a fondy,“ dodala Andreánska.
Vyjadrenie hlavného kontrolóra
V stanovisku Miroslava Jurčiho sa okrem iného uvádza: „Záverečný účet mesta bol sprístupnený verejnosti. Doporučujem poslancom mestského zastupiteľstva v Púchove, aby ho po prerokovaní schválili. Navrhované uznesenie ponecháva čiastku 1 687 128,54 eura v rezervnom fonde. O jeho použití s konečnou platnosťou rozhoduje mestské zastupiteľstvo.“
Jurči uviedol, že aj výsledok rozpočtového hospodárenia za rok 2011 bol ponechaný v rezervnom fonde mesta, v zmysle schváleného uznesenia č.26/2012
Najvýraznejší prebytok
Primátor Marián Michalec zdôraznil, že rozpočet mesta je každoročne stavaný ako prebytkový. „Tento rok je však najvýraznejší, ako sme zatiaľ dosiahli. Dosiahli sme napríklad vyššie ceny za predaj majetku, ako boli znalecké posudky, fungovalo šetrenie v meste i jeho spoločnostiach, vymohli sme dane od Makyty a. s. Sme mesto, ktorému rastie majetok, napriek veľkým a pravidelným výpadkom zo strany štátu,“ povedal Michalec.
Poslankyňa Irena Kováčiková chcela počuť záverečné stanovisko audítora. Ten v závere svojej správy konštatoval, že výsledky hospodárenia mesta sú v súlade so zákonom.
„Tlmočím požiadavku viacerých poslancov, aby bol záverečný účet mesta rozšírený o finančné vysporiadanie sa voči obchodným spoločnostiam i o ďalšie obchodné spoločnosti, v ktorých má mesto majetkovú účasť, ako sa píše v správe hlavného kontrolóra,“ dodala poslankyňa.
Návrh primátora
Marián Michalec predložil poslancom návrh uznesenia. „Prebytok mesta je takmer desať percent z jeho rozpočtu a je skoro rovný výške úveru, ktorý si mesto vzalo vlani. Prebytok nie je vďaka úveru! V minulosti sme sa permanentne stretávali s hlasmi, ktoré hovorili o veľkej úverovej zaťaženosti mesta. Či už rôznymi neprajníkmi alebo aj poslancami. Mesto má na to ekonomiku, aby bežne dokázalo splácať svoje záväzky. Dovoľte mi, aby som navrhol, aby sa celý prebytok použil na zaplatenie úveru,“ navrhol Michalec.
Poslanec Radoslav Varga predniesol návrh do diskusie.
Poslanci nesúhlasili
Po Michalcovom návrhu sa spustila diskusia poslancov, ktorí boli proti. „Neviem, či ste to mysleli vážne, ale podľa mňa to nebude rozumné. V meste treba robiť investičné akcie, ktoré kričia. Treba ich zaradiť do rozpočtu,“ povedala Kováčiková, ktorá spomenula napríklad potrebu vybudovania parkoviska či chodníka k materskej škole vo svojom volebnom obvode. „Je to ohrozenie detí i mamičiek. Jazdia tam autá, keď zaprší, je tam blato. Ak by sme zaplatili úver, nezostali by finančné prostriedky na akcie, ktorých je v rámci mesta a jeho častí viac. S vaším názorom nemôžem súhlasiť,“ povedala poslankyňa.
„Bol som to ja, kto vás minulý rok poprosil, aby sa po prioritných akciách v meste investovalo aj do prímestských častí. Je to lákavé, splatiť úver, ale ak má byť Púchov naozaj pekným mestom, nesmie to byť iba v jeho centre, ale aj okrajových častiach. Nespravme chybný krok, ktorý by bol krokom späť,“ tvrdil Milan Trník.
„Nadviažem na svojich predrečníkov. Bol by to krok v ústrety tým, ktorí mestu neprajú. Nielen chodníky a parkoviská, ale mnoho ďalších vecí v obvodoch mesta. Treba brať ohľad na Kolonku, Viesku, Hrabovku, Nosice či Horné Kočkovce. Ak má mesto napredovať, musíme brať ohľad na občanov, i na to, čo všetko sme urobili pre to, aby sme odhlasovali a vzali úver,“ skonštatoval poslanec Jaroslav Hupka.
„Obchôdzka po obvodoch, kde si písala vedúca oddelenia dopravy a služieb Mária Fedorová všetky nedostatky, ktorých je dosť, nás stálo veľa času i síl. Veľa vecí by tak padlo, a ľudia by boli nespokojní. Ja to vidím ako nezmysel,“ povedala svoj názor Hedviga Šulcová.
Proti návrhu primátora bola aj jej kolegyňa Anna Janíková. „Aj na Sedlišti treba opraviť veľa vecí, ľudia nás prosia napríklad o chodníky. Som proti tomuto návrhu,“ povedala Janíková.
Rozhodli hneď
Cyril Crkoň skonštatoval, že je nemilo prekvapený. „V priebehu niekoľkých mesiacov dáte návrh na úver a teraz ho chcete splatiť? Ťažko mi je hlasovať za, alebo sa zdržať či byť proti. Nechal by som to otvorené do budúcna a nerozhodoval by som o tom dnes. Zmenila by sa tým celá vízia investičných akcií,“ povedal poslanec.
Rudolfovi Marmanovi sa kolegov návrh nepozdával. „Všetko bolo povedané, svoje hovorí aj finančná analýza, nezdieľam názor, že rozhodovať treba potom. Diery na cestách, lavičky a všeličo iné nepočkajú. Nie som za vyplatenie úveru kvôli nejakým neprajníkom. Nemusíme predsa nikomu nič dokazovať, keď je podľa hlavného kontrolóra celkový dlh mesta v povolenej hranici (59,24 percenta).
Poslankyňa Andránská navrhla diskusiu ukončiť. „Môžeme pokračovať polhodinu alebo aj šesť hodín. Stále to bude problém. Som proti návrhu. O úvere sme hovorili a rokovali veľmi dlho. Máme vytvorené veľmi dobré podmienky. Netajíme, čo taja iné mestá a subjekty, počnúc Bratislavou, ktoré by mali seba uviesť do nútenej správy. Púchov sa nedostal a ani nedostane do takejto situácie,“ povedal Radoslav Varga.
Čakal na reakcie poslancov
Primátor mesta po diskusii iba skonštatoval, že čakal na reakcie poslancov.
„Neželám si, aby sme vrátili peniaze banke, keď máme nastavený úver za veľmi dobrých podmienok. Mesto sa rozrastá a my máme objem reálnych peňazí, s ktorými môžeme disponovať. Som presvedčený, že nastavenie je správne. Zníženie úveru by malo reálny vplyv na realizáciu akcií, ktoré potrebujeme. Všetko splácame načas, preto nevidí reálny dôvod, vyplatiť úver. Všetci poslanci mohli vyjadriť svoj legitímny postoj, bola možnosť vyplatiť úver a povedať ľuďom, že robiť sa na potrebných akciách nebude,“ povedal Michalec.
Poslanci schválili uznesenie, aby sa prebytok dal do rezervného fondu.