ILAVA. Z dvadsiatich dvoch obvodných lekárov, ktorí slúžili na pohotovosti, sa v marci dvadsať rozhodlo prejsť do Trenčína. Jej poskytovanie v ilavskej nemocnici tak bolo ohrozené.
Obyvatelia i samosprávy sa obávali, že prídu o lekársku službu prvej pomoci (LSPP) a pacienti budú musieť cestovať do Trenčína alebo Považskej Bystrice. Jasno, či zostane alebo nie, priniesli až posledné týždne.
Dôvody výpovedí
Pri podaní výpovedí lekári argumentovali, že súčasná situácia na LSPP nezodpovedá štandardom. Chýba podľa nich chirurg, anesteziológ, intenzivista, limitované sú aj možnosti RTG diagnostiky, nakoľko nie je dostupný rádiológ. Lekár podľa nich nesie zodpovednosť za pacienta bez možnosti odbornej konzultácie.
Ďalším argumentom podľa riaditeľa nemocnice Juraja Beďatša bolo, že pohotovostná služba je podhodnotená. Lekári pracovali na základe dohody a od januára musia z odmien odvádzať aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Riaditeľ nemocnice po doručení výpovedí tvrdil, že pohotovosť pre dospelých chcú zachovať. Začali s lekármi rokovať, prvý termín na vyjadrenia mali do 22. marca. Nič sa však nezmenilo, existencia pohotovosti bola stále ohrozená, lekári do toho dátumu výpovede nestiahli.
Na zachovaní LSPP pre dospelých i deti v Ilave podľa hovorkyne Trenčianskeho samosprávneho kraja Vlasty Henčelovej trval aj samosprávny kraj.
Rokovania pokračovali ďalej
Stretnutia vedenia nemocnice a lekárov pokračovali ďalej.
Jasno začalo byť až v polovici júna. „Nemocnica i naďalej zostáva poskytovateľom LSPP pre dospelých. Máme povolenie, ktoré nie je v žiadnom prípade limitované. V súčasnosti prebiehajú finálne rokovania so všeobecnými lekármi v našom obvode vo veci zmluvných vzťahov. Zatiaľ sme sa dohodli na spoločnom postupe a forme,“ skonštatoval v polovici júna riaditeľ nemocnice.
„Dôležitá správa pre občanov je, že pohotovosť pre dospelých v rámci regiónu bude pre nich naďalej k dispozícii a nebude ich časovo a finančne zaťažovať vyhľadávanie pohotovostných služieb vo vzdialenejších mestách. Lekári budú naďalej poskytovať pohotovostné služby v obvode, kde majú svoje obvody,“ doplnil.
Zachovanie LSPP v Ilave potvrdili aj lekári. „Dohodli sme sa, že pohotovosť bude pokračovať v takom režime ako doposiaľ. Čakali sme, že sa zlepší materiálno-personálne vybavenie, ale nič sa nezmenilo,“ trocha sklamane hovorí zástupca lekárov Ján Tholt.
Viliam Cíbik, ktorý je lekárom i starostom Pruského, doplnil, že príčinou ukončenia dohôd s ilavskou nemocnicou určite neboli odmeny, ale išlo im o skvalitnenie poskytovanej služby. „Ako starosta som rád, že dostupnosť pre občanov zostáva. Pravdou však je, že celý rezort zdravotníctva sa zo strednodobého i dlhodobého hľadiska ocitá vo veľkej kríze a bude potrebné zásadné riešenie. Trenčiansky samosprávny kraj má na prepočet obyvateľov najnižší počet lôžok, a pritom je jeden z najväčších prispievateľov do zdravotných poisťovní,“ poukázal Cíbik.
Správa ich potešila
Informácia o zachovaní LSPP v Ilave obyvateľov potešila. Obávali sa, že budú musieť cestovať do iných miest, čo by pre niektorých predstavovalo veľký problém. „Určite som rada, že bude pohotovosť fungovať ďalej. Som z Dubnice nad Váhom a do Trenčína je ďalej ako do Ilavy. A potom, nie každý má predsa auto, takže by bol väčší problém s dopravou,“ hovorí Lucia Juráková.
„Zrušenie pohotovosti by bolo zlé riešenie. Je tu veľká spádová oblasť. Kam by potom ľudia chodili? Do Považskej Bystrice? Do Trenčína? Všade by to bolo oveľa ďalej ako do Ilavy. Dobre, že sa dohodli,“ skonštatoval Pavol Petrušek z Pruského.
Spokojná bola aj Helena Pučeková z Hornej Poruby. „Zdravotnú starostlivosť potrebujú najmä starí ľudia, pre ktorých by bol problém s cestovaním. Som rada, že pohotovosť zostáva,“ dodala.