PLEVNÍK DRIENOVÉ. Tento rok vyhlásili organizátori súťaž v marci tohto roku pri príležitosti 100. výročia narodenia spisovateľa. Počas jedenástich ročníkov sa do nej zapojili súťažiaci s viac ako osemsto prácami.
Súťaž je celoslovenská, no viacerí ocenení autori sa, bohužiaľ, kvôli diaľke na jej vyhodnotení nezúčastnili. Podujatie spestril kultúrny program.
Škola, park a známka
Po spisovateľovi nenesie názov iba súťaž. „Pomenovali sme po ňom park, základnú školu a nedávno bola v našej obci inaugurácia príležitostnej poštovej známky,“ povedal starosta Ján Michalec.
S výsledkami súťaže oboznámila všetkých riaditeľka základnej školy Dagmar Smataníková. „Je nám ľúto, že mnohí ocenení autori sa ospravedlnili, a na vyhodnotenie nemohli prísť. Prvá kategória bola do pätnásť rokov, žáner prózy nerozhodoval. Z celého Slovenska sme dostali tridsaťtri prác od tridsiatich dvoch autorov,“ povedala riaditeľka.
Prvá kategória
Cenu riaditeľky Základnej školy D.Tatarku v Plevníku-Drienovom získala Žaneta Pavlíková z Domaniže za prózu Tanec, hudba. Cena MO Matice slovenskej Považská Bystrica „putovala“ vďaka Andrejke Čajkovej do ZŠ v Ľubotici. Po Cenu riaditeľky POS v Považskej Bystrici si, bohužiaľ, neprišiel Samuel Ondrija z Prešova.
Tretie miesto získala Michaela Jursová zo Skalice, druhé Veronika Kováčová zo ZŠ Slov. partizánov Považská Bystrica za Svet za obrazom.
Víťazkou je Paulína Kleinová z Kláštora pod Znievom za prózu Bez názvu.
Čestné uznania
Porota udelila aj päť čestných uznaní pre Simonu Tichú z Martina, Žofiu Andiľovú z Ľubotice, Ferdinanda Jagelku z Oravského Veselého, Veroniku Poloncovú z Bratislavy a Zuzanu Mahútovú zo ZŠ Slov. partizánov Pov. Bystrica za Račí potok.
„Teším sa vždy na jar, pretože zimu naozaj nemusím. Ale nielen preto. S jarou je spojený Dominik Tatarka a jeho úžasná súťaž. Desiaty rok som čítala s kolegyňami práce a vytešovala som sa, čo tie deti napíšu. Názvy ich prác som poskladala do miniprózy. Nebudem sa tváriť, že všetky boli hodnotné. Mnohé boli s gramatickými chybami. My sme ich ale nevnímali. Rozhodovala chuť písať,“ povedala predsedníčka poroty prvej kategórie Eva Žibrunová.
Druhá kategória
Tú zhodnotil slovom spisovateľ Rudolf Dobiáš. „Práce boli najmä o vzťahoch v rodinách, vyskytovali sa aj pokusy aj o esej. Pozoruhodné sú práce z fantasy literatúry. Viac ako desať autorov poslalo vyše ako jeden príspevok, spolu ich bolo vyše sedemdesiat. Je obdivuhodné, že impulz na celoslovenskú súťaž vyšiel zo základnej školy takejto malej obce,“ povedal spisovateľ.
Cenu riaditeľky Základnej školy D.Tatarku v Plevníku-Drienovom získal Seničan Richard Keračík. Cena MO Matice slovenskej v Považskej Bystrici patrí Emílii Molčaniovej z Predajnej a Cena riaditeľky Považskej knižnice v Považskej Bystrici šla vďaka Kataríne Želinskej do Sabinova. Cenu riaditeľky Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici získala Jana Jágriková z Považskej Bystrice. Cena poroty bola udelená Jozefovi Páleníkovi zo Svinnej.
Z tretej priečky sa tešila Veronika Pilátová z Podvažia, z druhej Pavlína Prašilová zo Skalitého a najviac sa porote páčili Naše hriechy na panvici Dominiky Moravčíkovej zo Strečna.
Porota udelila čestné uznania Dušane Dingovej zo Žiliny, Alexandrovi Valachovi zo Spišskej Novej Vsi a Jaroslave Bologovej z Beluše.
Organizátori odmenili víťazov diplomami, finančnými a knižnými odmenami. Prítomných prekvapila Janka Veličová, ktorá pripravila na vyhodnotenie tortu v tvare Tatarkovej knihy Prútené kreslá. Ocenenia a pamätné listy organizátor oceneným posielať nebude. Budú archivované jeden školský rok v riaditeľstve Základnej školy Dominika Tatarku. Vyzdvihnúť si ich môžu súťažiaci, alebo členovia rodiny a priatelia.