PÚCHOV. Folklórny festival začal písať štvrtú desiatku svojej histórie. Už tridsiaty prvý ročník sa mal pôvodne konať pod holým nebom, na pešej zóne, ale počasie bolo proti.
Deň pred vystúpením dospelých sa prezentovali detské súbory, ktoré zastupoval v športovej hale iba Hájiček z Mestečka.
Tradičná šablóna
Podľa riaditeľky domu kultúry Miki Vargovej ponúkla prehliadka nielen to najlepšie v regióne. „Súbory z Púchovskej doliny prezentujú to najlepšie, čo sa v nej urodilo. Prehliadka má tradičnú šablónu, keď dopĺňame domáce súbory telesami zvučnejšieho mena. Dá sa povedať, že tento ročník je priateľskejší. Spriatelili sme sa so súborom z Valaška. Deti z Moravy a našich súborov absolvujú spoločný letný folklórny tábor. FS Váh pripravil spoločné pásmo s FS Záriečanka,“ povedala Vargová.
Folklóru sa v Púchove darí. Vlani oslávil festival tridsiatku, FS Váh oslávil štyridsiatku a dom kultúry vydal s folkloristami CD. Podľa Vargovej vznikne vždy vekový problém, keď sa „objaví diera“, ktorú sa snažia márne zaceliť. „Ide o kategóriu štrnásť až šestnásťročných chlapcov, ktorí prepadnú hip hopu. Vrátia sa až k dospelým,“ skonštatovala riaditeľka domu kultúry.
Vystúpenia sa páčili
Anna Kmošenová spieva v Záriečanke jedenásty rok. „Pásmo, ktoré sme pripravili s Váhom, sa vám bude určite páčiť,“ povedala Anna a šla hľadať vedúcu, ktorá nám povie určite viac. „My zaspievame po úvode, keď začnú trombitáši z Javorníka, hymnu Záriečské zvony, a potom sa predstavíme s Váhom v choreografii Richarda Benecha,“ povedala Anna Beňová.
Udržať malé deti na uzde, a dokázať, aby sa sústredili, vyžaduje množstvo energie. „Vďaka rodičom sa nám to darí. Aj preto udržiavame u našich detí ľudové tradície,“ skonštatovala
„Trému mám vždy! Nezáleží na tom, či sme niekde po prvý raz, ako teraz v Púchove,“ zasmiala sa Barbora Švachová z FS Klobúčan z Valašských Klobúkov.
Postupne sa po nástupe Javorníka a Záriečanky predstavili Klobúčan, DFS Hájiček s choreografiou Žabácky tanec či FS Váh s ľudovou hudbou Ivana Sadloňa a FSK Záriečanka s Folklórnymi inšpiráciami. V programe ukázali, ako tancovali a spievali ich starí otcovia a ako s týmto dedičstvom narába choreograf.
Folkloristi zo Slovenskej Ľupče sa snažia vychovávať mladých ľudí k úcte k tradíciám. Dôkazom toho bol FS Partizán zo Slovenskej Lupče, ktorý sa zo skromného kolektívu postupne rozrástol na pomerne veľké spoločenstvo folkloristov a začlenil sa medzi popredné umelecké telesá v Slovenskej republike. Záver obstaral Folklórny súbor Trenčan, ktorý patrí medzi najstaršie folklórne súbory na Slovensku. Zameriava sa na uchovávanie a spracovávanie folklórneho materiálu trenčianskeho regiónu. Ten, kto program nestihol, má možnosť vidieť domáce FS 20. septembra v otváracom programe Kultúrno-výchovného centra v Púchove.