BOLEŠOV. Hoci občania po verejnom stretnutí a prerokovaní zámeru postavenia cesty ku skládke Luštek na začiatku obce podali asi 81 pripomienok, cesta by sa mala stavať.
Rozhodnutie môžu napadnúť iba súdnou cestou. Či sa tak stane, nevie ani starosta obce.
Rozdelená obec
Výstavba cesty rozdelila obec na dva tábory. Jeden argumentuje tým, že cesta znamená pre obec prach, nebezpečenstvo na ceste, hluk a zápach. Druhý tvrdí, že toto už v obci je a cesta by mala byť pre Bolešov najmä ekonomickým prínosom.
Odporcovia cesty spísali petíciu. Jej organizátori dúfali, že výstavbe cesty ku skládke zabránia. Podobný problém sa opakoval takmer po troch rokoch, keď občania s vývozom odpadu cez Bolešov nesúhlasili a cestu zablokovali. Väčšinou sú proti vybudovaniu komunikácie, ktorá má spojiť skládku s hlavnou cestou. Nepáči sa im, že na skládku, ktorá leží v katastri Dubnice nad Váhom, sa bude voziť odpad cez ich obec.
Územné rozhodnutie
Výstavba prístupovej komunikácie získala územné rozhodnutie. Jej vybudovanie bolo jednou z podmienok na vydanie stavebného povolenia na rozšírenie celej skládky.
Problém s vývozom odpadu cez Bolešov je obohratá pesnička. Ľudia tvrdia, že skládka je od Dubnice nad Váhom ďaleko, no vozenie odpadu si „odnesú“ oni, a peniaze ostanú Dubnici. Problematiku s vývozom odpadu na skládky, ktoré ležia v inom katastri, ako sa na ne vozí, odprezentoval na regionálnej rade ZMOS-u Trenčianskeho kraja starosta Bolešova Martin Rác, ktorý chce nielen časť poplatkov od prevádzkovateľa za uloženie, ale aj zmenu zákona, ktorý by to umožňoval.
Krajský úrad vo svojom stanovisku potvrdil predchádzajúce stanovisko obce.
Ako budú reagovať ľudia, netuší
Starosta Bolešova Martin Rác tvrdí, že nevie, ako budú ľudia reagovať. „Naozaj to netuším, hoci som sa ich už pýtal. Môže sa stať, že vec dajú na súd, čo je ich jediná možnosť. Vyjadrili sa neurčito, takže naozaj neviem, či rozhodnutie krajského úradu napadnú,“ povedal Rác.
Očakával to
Po rekultivácii skládky by sa jej kapacita mohla rozšíriť o 700 až 800-tis. kubíkov odpadu. Podľa primátora Dubnice nad Váhom Jozefa Gašparíka by mohli opäť otvoriť už budúci rok. „Pokiaľ všetko pôjde podľa plánov, malo by sa tak stať. Luštek by nebol problém iba Dubnice nad Váhom, ktorá má vlastnú skládku, Lieskovec. Obce by museli doplácať vývoz aj o osemdesiat kilometrov navyše. My sme trvali na tom, že Bolešov obťažovať nebudeme. Na skládku sa dá ísť aj cez nový nadjazd. Nechceli sme však, aby sme vyvážali odpad cez sídliská, kde žije tisíctristo ľudí,“ skonštatoval primátor.
Stavebné povolenie vydajú
Spoločnosť Stredné Považie, a.s., už odkúpila pozemky pod budúcou cestou, ktorej výstavbu by mala aj financovať. „Súčasťou rozhodnutia je aj vypracovanie dopravnej štúdie, ktoré riešil obecný úrad aj s dopravným inšpektorátom. „Boli tu rôzne polemiky a pripomienky, napríklad kvôli odbočovacím pruhom a podobne. Čakám, kedy donesú na úrad projektovú dokumentáciu, ktorá sa momentálne dorába a budú žiadať o vydanie stavebného povolenia. Viem, že firma dala vypracovať aj geologický prieskum,“ dodal Rác.