PÚCHOV. V predošlých dvoch rokoch podporil Mikroregión Púchov fungovanie pohotovosti pre deti. Samosprávy prispievali percentuálne podľa počtu obyvateľov. Platili zvýšené členské príspevky združeniu. Išlo o sumu 8 400 eur ročne, ktorú poukazoval mikroregión na fungovanie pohotovosti na základe zmluvy s prevádzkovateľom pohotovosti.
Lekárska služba slúži obyvateľom mesta Púchov a obcí púchovského regiónu. Na májovom valnom zhromaždení mikroregiónu v Dolných Kočkovciach už príspevok neodsúhlasila väčšina zástupcov samospráv. Odzneli niektoré výhrady k fungovaniu pohotovosti a tiež, že samosprávy takto suplujú povinnosti štátu. Toto rozhodnutie zástupcovia samospráv koncom júna prehodnocovali.
Návrh z rady v Beluši
Zastupujúci predseda mikroregiónu Ján Prekop, starosta Beluše, zaradil prehodnotenie neodsúhlasenia príspevku na rokovanie valného zhromaždenia s tým, že na rade mikroregiónu v Beluši bola požiadavka, aby sa opätovne tento bod zaradil. „Pán primátor Púchova na tom trval. Rada to akceptovala, ale ja dávam návrh, aby sa nepokračovalo v takejto činnosti,“ povedal Prekop.
Čo keď lekárka peniaze nezoženie?
Primátor Marián Michalec na valnom zhromaždení v Púchove tvrdil, že podpora pohotovosti by mala byť jedným z bodov, ktoré musia riešiť samosprávy spoločne. „Náš mikroregión má možno štyri alebo tri veci, do ktorých môže naozaj reálne zasiahnuť. Toto je jedna z tém, ktorá je z tých troch alebo štyroch spoločná. Mňa mrzí, že tento bod je len o tom, že pani doktorka, ktorá prevádzkuje pohotovosť, si nepožiadala o príspevok. Ona si nepožiadala, to je samozrejmé, lebo mala vedomosť, že to dostáva predĺžené len na rok. Otázka ale stojí, či je alebo nie je schopná tie peniaze zohnať a keď ich nezoženie, čo sa stane,“ upozornil Michalec.
Potreba zachovania
Potvrdil oprávnenú pripomienku starostov, že problém by mal riešiť štát a vláda a tvrdil, že všetky, ako išli za sebou, na zdravotníctvo kašľali. „Ja sa nechcem, a hovorím teraz za Púchov, vyhovárať na vládu a nič preto neurobiť. Musíme niečo urobiť, ak vieme, aké kroky budú nasledovať. A to minimum je na tej báze ako doteraz prispieť. Nehovorím o pohotovosti pre dospelých, ale pre deti,“ povedal Michalec.
Zdôraznil ešte, že pohotovosť je potrebné v Púchove zachovať, lebo každá matka chorého dieťaťa potrebuje rýchly prvý kontakt, aby lekár posúdil, čo s dieťaťom a či ho treba prípadne poslať do nemocnice v okolí. „Chcel som vás poprosiť, aby ste prehodnotili svoj postoj a prihováram sa za to, aby sme takým istým spôsobom ako doteraz detskú pohotovosť podporili. Už nikdy si nič nebudem musieť vyčítať viac, ako to, že sa nejakému decku niečo stane,“ povedal Michalec.
Výhrada k zodpovednosti
Na tvrdenia Michalca zareagoval okamžite a ostro starosta Lazov pod Makytou Ján Mičic. „Ostro proti tomu protestujem, ako si to postavil, že kto sa ako bude na to pozerať a že kto je zodpovedný. Prosím ťa, nerob mňa alebo niekoho iného zodpovedným za to, že sa niektorému dieťaťu niečo stane, pretože niekto niečo nezabezpečil. To jednoducho takto nefunguje a nie je,“ ohradil sa Mičic.
Michalec vysvetlil, že nikoho nechce robiť zodpovedným. „Len sa nesnažme všetko postaviť na racionálnu rovinu. Takto život nefunguje. Nás to stojí mizivú účasť, ale tie mamy majú s deťmi kde ísť,“ tvrdil Michalec.
Ján Prekop pripomenul, že sa dá prispievať určitým spôsobom aj cez zníženie sadzieb daní pre prevádzkovateľa Zdravia, kde sídli aj detská pohotovosť, ktoré sa takmer raz tak zvýšili. Zdôraznil tiež, že žiaden zástupca samosprávy detskú pohotovosť neruší. Michalec však tvrdil, že neposkytnutím príspevku k tomu môže dôjsť.
Príspevok, ordinačné hodiny a dane
Výhrady k poskytnutiu príspevku mal aj starosta Lednice Milan Barka. „Na základe toho príspevku, ktorý zaplatíme na pohotovosť, sa potom predĺžia ordinačné hodiny alebo to máme ozaj na zaplatenie daní, ktoré si im ty, pán primátor, navýšil? My keby sme takto na dedinách navýšili dane, tak by sme boli na domoch bez oblokov a nevyšli by sme ani na ulicu,“ tvrdil Barka.
Michalec zareagoval, že táto vec sem nepatrí, lebo zvýšenie je vecou poslancov. Nakoniec sa výmena názorov zvrtla na diskusiu o tom, ako sa podporovalo fungovanie Zdravia a krachu spoločnosti.
Zachovanie a podpora podnikateľov
Za zachovanie podpory pre pohotovosť bol starosta Dolných Kočkoviec Peter Regina. „Myslím si, že by mala byť zachovaná činnosť pohotovosti. Treba však osloviť aj podnikateľov, aby prispeli. Nie však na činnosť, ale na zabezpečenia materiálno-technického zabezpečenia,“ navrhol a dodal, že bude pri opätovnom návrhu na poskytnutie podpory za.
Návrh na uznesenie s podmienkou
Po diskusiách nakoniec vystúpil s návrhom Ján Mičic. „V prípade, že by prešlo financovanie pohotovosti, mám návrh na uznesenie, že mikroregión schvaľuje poskytnutie finančnej výpomoci pre detskú pohotovosť za podmienky, že prevádzkovateľ zdokladuje, že zabezpečil finančnú výpomoc v rovnakej výške zo súkromného a v rovnakej výške tiež zo štátneho sektoru,“ navrhol Mičic.
Aké je vlastne financovanie a zmena návrhu
Po Mičicovom návrhu sa rozprúdila diskusia o systéme financovaní pohotovosti, ktorú ozrejmili predstaviteľom samospráv starosta Dohnian Milan Panáček a primátor Púchova Marián Michalec. Z nej vyplynulo, že zo štátneho sektora by bolo ťažké získať zo strany prevádzkovateľa pohotovosti nejaké financie.
Návrh Mičica sa nakoniec upravil. Mikroregión Púchov schválil poskytnutie výpomoci za oblasť samosprávy za podmienky, že prevádzkovateľ detskej pohotovosti zdokladuje, že zabezpečil finančnú výpomoc v rovnakej výške zo súkromného sektora. O návrhu Mičica sa však hlasovalo až po tom, čo starostovia najprv hlasovali za potvrdenie rozhodnutia o neposkytnutí príspevku z mája. Za neposkytnutie ich bolo 5, proti takémuto rozhodnutiu 8 a 1 starosta sa zdržal.
Diskutovalo sa však okrem iného aj o tom, či je v súlade s legislatívou, ktorá upravuje hospodárenie samospráv, že mikroregión dáva príspevok na fungovanie detskej pohotovosti či o povinnosti zverejniť zmluvu podpísanú s lekárkou.