DUBNICA NAD VÁHOM. Zuzanu Smatanovú verejnosť pozná najmä ako talentovanú speváčku a textárku. Mladá umelkyňa sa však rada vo voľnom čase venuje aj výtvarnému umeniu.
Otec bol najlepším učiteľom
„Maľovaniu sa venujem v podstate už odmalička. Ako prváčku na základnej škole ma rodičia prihlásili na výtvarný krúžok, ale po roku som odišla. Vedela som, že otec bude pre mňa tým najlepším učiteľom,“ spomína Smatanová, ktorej otcom bol maliar Ivan Smatana.
Portrétnej tvorbe sa začala venovať na strednej škole. „Nakreslila som snáď všetky moje spolužiačky,“ prezradila. Práve ukážku portrétov môžu vidieť návštevníci dubnickej výstavy. „Na portrétoch som pracovala približne tri mesiace. Môžete vidieť štrnásť tvárí známych ľudí z umeleckej brandže, s ktorými som niekedy spolupracovala a sú mi blízki. Vzhľadom na ich pracovnú vyťaženosť nebolo možné, aby mi pózovali osobne, a tak som portréty kreslila z fotografií, ktoré mi poslali. Napríklad taký Mišo Hudák, chcel asi vyzerať mladšie, lebo mi poslal fotografiu, na ktorej má asi o desať rokov menej,“ smeje sa mladá speváčka.
Na výstave si návštevníci mohli pozrieť aj pätnásty portrét, na ktorom je zobrazená podoba Zuzaninho zosnulého otca. „Otec bol pre mňa vzorom. On ma priviedol k maľovaniu a ja na neho s láskou spomínam. Ten jeho obraz je taká pocta. Za to, že vo mne celý čas nejakým spôsobom pestoval umenie. Otec sa mi z takého toho osobného hľadiska kreslil najťažšie, pretože som sa mu pozerala nonstop do tváre,“ vyznala sa speváčka.
Pomoc detským pacientom
S myšlienkou nakresliť portréty svojich priateľov sa Zuzka Smatanová pohrávala už dávno. Priznala však, že predtým nebol čas na realizáciu nápadu. Keď sa konečne pustila do kreslenia, maľovala často až do neskorej noci. Výsledok však stojí za to. „Poznám každý detail ich tváre. Každá je niečím špecifická a zaujímavá,“ opisuje umelkyňa.
Speváčka a maliarka ukázala okrem svojho ďalšieho talentu aj veľkú ľudskosť a empatiu. Rozhodla sa spojiť svoju vášeň pre výtvarné umenie spolu s pomocou malým pacientom. „Portréty som dala do dražby a som rada, že výťažok z akcie poputuje na konto Detského kardiocentra - Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave,“ povedala vo svojom príhovore počas vernisáže.
Láska k folklóru na plátne
Spoločne so Zuzkou Smatanovou vystavoval v priestoroch Dubnického kaštieľa aj František Mucha, legenda slovenského folklóru.
Člen skupiny Bratia Muchovci nezaprel v sebe lásku k folklóru a na dielach, ktoré si môžu Dubničania pozrieť na výstave, sú zobrazení mladí aj starší folkloristi v pestrofarebných krojoch.
Všestranný umelec vie hrať na niekoľkých hudobných nástrojoch. Aj do Dubnice pricestoval s jedným z nich. Návštevníkom výstavy zahral na akordeóne a dokonca si aj zaspieval.
„Som veľmi rád, že môžem vystavovať v tak krásnych priestoroch. Teším sa aj z toho, že spolu so mnou vystavuje Zuzka Smatanová, ktorá je skutočne veľmi talentovaná,“ pochválil svoju spoluvystavovateľku František Mucha. Jeho obrazy zachytávajú krásu slovenského ľudového umenia. Cesta F. Muchu k vlastnej výtvarnej tvorbe bola však kľukatá a zložitá. No prešli roky a uznávaný muzikant a spevák sa stihol vyprofilovať aj výtvarne. Jeho olejomaľby sú do detailov prepracované a je na nich neustále čo objavovať.
„Budem rád, pokiaľ sa moje portréty budú ľuďom páčiť. Maľujem pre radosť a verím, že je to na tých obrazoch aj vidieť,“ uzavrel František Mucha.
Autor: Stanislava Červená