POVAŽSKÁ BYSTRICA. O ocenenie v niekoľkých kategóriách sa mohli opäť uchádzať študenti stredných a umeleckých škôl v Považskej Bystrici, ktorí vynikajú v oblasti techniky, prírodných vied, výtvarného, tanečného a hudobného umenia, či športu. Víťaz kategórie získal hotovosť 500 eur a umelecké dielo z dielne Svetozára Ilavského.
Podporujú mladé talenty
Vyhlásenia výsledkov sa zúčastnili zástupcovia firiem, poslanci NR SR a predstavitelia komunálnej sféry. V mene nadácie privítal všetkých zúčastnených Viktor Kvaššay, ktorý vyjadril potešenie nad priebehom súťaže i nad samotnou myšlienkou. „Nepoznám mesto, v ktorom by takýto projekt na podporu mladých talentov fungoval. Všetci si uvedomujeme, že hodnota, ktorú môžu títo mladí ľudia priniesť regiónu, krajine i celému svetu, je naozaj veľká. Teší nás, že troškou do mlyna v rozvoji ich talentu môžeme prispieť aj my,“ skonštatoval Kvaššay. Zdôraznil, že za úspechmi žiakov je v nemalej miere aj práca pedagógov, za čo im patrí veľká vďaka.
Nadácia obdržala spolu 31 projektov jednotlivcov a kolektívov z ôsmich stredných a umeleckých škôl mesta Považská Bystrica. Porote pripadla neľahká úloha - rozhodovať o ich úspešnosti.
Kategória veda a technika
Držiteľom ocenenia Mladý talent v kategórii veda a technika sa stal Maroš Huličiak z Gymnázia v Považskej Bystrici. Gymnazista Maroš sa už viac ako 4 roky venuje pozorovaniam a výskumom v biologickej oblasti. Ocenenia nezbiera len na slovenských celoštátnych biologických olympiadách. Z jeho najväčších úspechov je 3. miesto v celosvetovej súťaži environmentálnych projektov INEPO 2012, ktoré si priniesol z tureckého Istanbulu, či za víťazstvo v súťaži Scienta Pro Futuro projekt slovenských elektrární za výnimočný environmentálny projekt s postupom na Genius olympiada 2013 v New Yorku.
Svoj talent bude ďalej rozvíjať na prírorodovedeckej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, kde bude študovať odbor molekulárna a bunková biológia. Ocenenie prevzal jeho otec, nakoľko sa Maroš v čase odovzdávania cien nachádzal na olympiáde v New Yorku.
Z úspešného projektu reálna firma
Michal Hanajík spolu s bratom Matejom sú absolventmi SPŠ, odbor technicko-informačné služby. Do súťaže sa prihlásili s podnikateľským projektom, ktorého výsledkom bolo založenie firmy E-shop, s. r.o., v ktorej vidia možnosti internetového obchodovania.
Zámer vznikol na základe úspešnej práce v SOŠ, kde sa umiestnili v krajskom kole na druhom mieste s postupom na celoslovenské kolo. Bratia tento druh podnikania realizujú aj na reálnom trhu. Pre oboch je ocenenie odplatou za snahu, ktorú pri projekte vynaložili. Ďalšie kroky mladých informatikov povedú na Masarykovu univerzitu, kde sa zamerajú na odbor komunikácia a siete.
Zlatí basketbalisti
Ďalšou hodnotenou kategóriou bol šport. Ocenenie si aj tento rok vyslúžili basketbalisti Obchodnej akadémie v Považskej Bystrici. Pod vedením trénera Židziaka si minulý rok na celoštátnej olympiáde stredných škôl v Trnave vybojovali zlaté medaily. Tie však pre nich neboli ničím výnimočným, kedže zlatí boli študenti už piatykrát. Ocenenie prevzal kapitán tímu Vladímír Michálek.
Brány do sveta umenia má otvorené
V kategórii výtvarné umenie hodnotila porota výtvarníkov, fotografov, grafikov i rezbára. Ako najvýraznejší talent sa prejavila Laura Pecíková. Laura je umelecká duša, ktorá na svojom blogu prezentuje fotografie spolu s textami. Je šéfredaktorkou gymnaziálneho časopisu Rozhľad, ktorý sa v tomto roku hrdí ocenením Zlaté Šturovo pero. Vo svojom voľnom čase navštevuje ZUS IWK a rada šije klobúky. Zo všetkých záľub jej však najviac učarila fotografia. Učí ju pokore a vďaka objektívu rada ukazuje krásu aj ostatným.
Pre Lauru je ocenenie Mladý talent veľkou výzvou do života. „Teší ma, že dennodenne sa stretávam s ľuďmi, ktorým sa páči môj blog. Neustále pracujem na jeho zdokonaľovaní, čo ma profesionálne posúva dopredu. Objektom záujmu sú u mňa predovšetkým ľudia. Portréty a momentky, ktoré robím počas cestovania. V momentkách vidím ľuďom až do duše. Ak nevedia o tom, že ich fotím, prezradia, akí v skutočnosti sú,“ hovorí Laura, ktorá chce v budúcnosti pracovať ako redaktorka v prestížnych časopisoch.
Vydanie CD sa stane onedlho realitou
V kategórii hudobno-tanečné umenie získal ocenenie acapellový zbor Aca-people. Zbor pôsobí pod vedením Márie Papšovej Martinkovej v základnej umeleckej škole v Považskej Bystrici. Spracúva známe populárne a komorné renesančné skladby bez hudobných nástrojov. Prezentuje sa na rôznych kultúrnych podujatiach v meste Považská Bystrica. V budúcnosti by sa radi prezentovali aj vytvorením vlastného CD.
„Ocenenie je pre nás veľkou výzvou,“ tvrdí vedúca súboru. „Posunulo nás to viac k vydaniu CD, na ktoré sme repertoárom pripravení. Tu, v regióne, nás už ľudia poznajú, radi by sme však prenikli aj mimo región,“ tvrdí Mária.
Dodáva, že láska k hudbe a súboru je taká silná, že aj študenti si vyberajú vysoké školy tak, aby mohli dochádzať na skúšky. „Základom je túžba, a tá sa zhmotní do samostatného výsledku aj napriek týmto vysokoškolským cestám, ktoré reálne hrozia,“ dodáva Mária Papšová Martinková.