Sobota, 10. apríl, 2021 | Meniny má IgorKrížovkyKrížovky

Poslanci schválili zmenu územného plánu

Poslanci považskobystrického zastupiteľstva odsúhlasili tretiu zmenu územného plánu. Dokument je však živý materiál, mesto spracováva ďalšie žiadosti, ktorých sú tri stovky a vyžadujú ďalšiu zmenu.

Mesto dostalo deväť pripomienok týkajúcich sa garáži medzi školou a Domanižankou.Mesto dostalo deväť pripomienok týkajúcich sa garáži medzi školou a Domanižankou. (Zdroj: VIERA ŽALUDKOVÁ)

POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tretia zmena územného plánu vzišla z podnetu piatich iniciátorov, právnických osôb pôsobiacich na území mesta a obstaranie zmien plne hradili. Zmeny sa týkali ôsmich lokalít, a to predovšetkým zmien výškových regulatívov alebo funkčného využitia územia. Bližšie sa na zasadnutí zastupiteľstva hovorilo hlavne o zmene v Šebešťanovej, ktorá umožňuje rozšírenie priemyselného parku a vytvorenie nových pracovných miest.

Úrad pripravuje aj štvrtú zmenu územného plánu, aby vyhovel ďalšiemu množstvu požiadaviek, ktoré na úrad prichádzajú už od roku 2009.

Skryť Vypnúť reklamu

Šebešťanová a rozvoj firmy

V jednej časti územia v Šebešťanovej, ktoré rieši tretia zmena územného plánu, je zámer nadstavovať už existujúce budovy o dve nadzemné podlažia. „Výrobu a prevádzku ani nie, ale administratívne budovy,“ hovorí Daniela Šešová, odborne spôsobilá osoba na spracovanie územného plánu.

Druhá lokalita bola rezervovaná v územnom pláne ako priemyselný park vo výhľade po roku 2020. „Zmenami a doplnkami sa mení výškový regulatív z možnosti budovať dve nadzemné podlažia na štyri nadzemné podlažia. Tiež bude môcť iniciátor, ktorý financoval podstatnú časť zmien a doplnkov územného plánu číslo 3, po nadobudnutí ich platnosti v podstate už stavať, vybavovať si územné rozhodnutie, stavebné povolenie a môže rozšíriť výrobu. V tejto časti bol aj návrh nového dopravného riešenia ypsilonovej križovatky vo výhľade, ktorá by sa mala riešiť stykovou križovatkou, čo je v návrhu po roku 2020. Investor v priebehu spracovania zmien a doplnkov rokoval s vlastníkmi o možnosti odkúpenia pozemkov. Priestor medzi dvoma komunikáciami by mohol byť určený ako zázemie pre priemyselný park. To znamená napríklad pre statickú dopravu. Toto bola jediná lokalita v zmenách číslo tri, na ktorú sme potrebovali predbežný súhlas na odňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Nebol s tým však absolútne žiaden problém, myslím že je to prínos pre mesto, ak sa bude ďalej lokalita rozvíjať. Rozšíriť by sa mala už jestvujúca priemyselná výroba v tejto lokalite a hovorilo sa o vytvorení 150 nových pracovných miest,“ informuje bližšie Šešová.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomienky a zapracovanie

V rámci pripomienkového konania k doplnkom číslo tri mali spracovatelia 94 účastníkov, čo boli orgány štátnej správy a dotknuté právnické a fyzické osoby, o ktorých zhruba vedeli, že v území sú. „Osobitne sme ich požiadali, aby nám dali v stanovenej lehote stanoviská a pozvali sme ich aj na verejné prerokovanie,“ hovorí Šešová.

Verejnosť mohla tiež dávať pripomienky. „Deväť pripomienok od jedenástich obyvateľov sídliska Lány sa týkalo radových garáží medzi Domanižankou a základnou školou na Lánoch. Kolónia garáží je v územnom pláne v textovej časti spomenutá ako územie, kde sa výhľadovo uvažuje s likvidáciou. V grafickej časti je toto zaznačené vyslovene ako výhľad na zeleň. To nás momentálne k ničomu nezaväzuje. Keby to bola priamo izolačná alebo sprievodná zeleň komunikácií, ak by ktokoľvek chcel s garážou niečo robiť, v podstate okrem udržiavacích prác by sme mu nemohli povoliť nič. V pláne je to ale teraz definované tak, že ich to k ničomu nezaväzuje a ani nás to v ničom neobmedzuje,“ vysvetľuje Šešová.

Skryť Vypnúť reklamu

Garáže a ďalšie zmeny

Šešová dodáva, že ľudia dávali pripomienku, týkajúcu sa garáží, už k tvorbe územného plánu, avšak v termíne, keď už bol tesne pred schválením a dávali ju aj pri zmenách a doplnkoch číslo dva a teraz pri trojke opäť. „Tretie zmeny v poradí sa však netýkali tohto územia. Osobitne preto požiadali, aby sa toto riešilo v doplnkoch číslo štyri,“ vysvetľuje Šešová.

Dodáva, že tie už úrad pripravuje. „Žiadosti sme však zaevidovali. Pozvali sme ich na mestský úrad na prerokovanie a vysvetlili sme im, z akého dôvodu nie je možné akceptovať ich pripomienku. Teší ma ale, ako si ľudia vo zvýšenej miere všímajú, že sa územný plán rieši a vážim si u pripomienkovateľov, že reagujú. Pozvali sme osobitne aj výbory mestských častí a jediný, kto reagoval, bol Rozkvet,“ hovorí Šešová.

Upozornila, že územný plán je dôležitý dokument. „Akoby rodný list mesta, ktorým sa nalinkuje životný štýl a bude ho musieť mesto dodržiavať. Je to však živý dokument, ktorý sa dá meniť podľa podmienok.“

Zmena z ornej pôdy na stavebné pozemky

Nasledujúcu, štvrtú zmenu bude musieť robiť úrad ako veľkú aktualizáciu. V rozpočte mesta je vyčlenených 30-tisíc eur a viac to asi nebude ani v ďalšom roku. Ak sa tak stane, zmeny a doplnky sa budú musieť presúvať do ďalšieho obdobia. „Máme už žiadosti od tristo obyvateľov, samotných žiadostí je viac ako 233 a prišli ešte ďalšie, takže sa možno dostaneme tiež na tri stovky,“ spresňuje Šešová.

Žiadosti sa najčastejšie týkajú zmeny funkčného využitia z ornej pôdy na stavebné pozemky. Väčšinou ide o individuálne pozemky ľudí, ktorí chcú stavať alebo stavať pre potomkov. Zmenou by sa zhodnotili pozemky, a tým sa mení aj kúpna cena nehnuteľností.

Čo sa bude robiť?

K štvrtej zmene územného plánu má úrad vyhodnocovaciu tabuľku žiadostí, kedy ktorá prišla, čoho sa to týka a pripojená je aj grafická identifikácia. „Niektoré sa opakujú od roku 2009 aj trikrát. Je prínosom, že sa ľudia zaujímajú o zmenu územia. Pripomienkovanie je už v podstate uzatvorené. Z balíka žiadostí však bude pri odbornom posudzovaní určite časť vylúčená, a tak vznikne voľný priestor pričleniť iné žiadosti. Všetko sa bude posudzovať individuálne, a keby išlo o pripomienky v rámci uceleného bloku, bolo by aj od nás neekonomické, keby sme žiadosť vylúčili,“ vysvetľuje Šešová.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 2. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 3. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 4. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 6. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 7. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 8. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov?
 9. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen?
 10. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou
 1. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 2. Ranný rituál plný zdravia pre celú rodinu
 3. Koľko ovocia by ste mali denne zjesť? Máme odpoveď
 4. Wüstenrot poisťovňa dosiahla čistý zisk 1,8 milióna eur
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Skúšanie a monitorovanie technických systémov na FVT
 7. Prekonalo Vaše dieťa COVID-19?
 8. Za 16 rokov pomohli Prešovskému kraju získať milióny eur
 9. Slovník investora 04: Kto môže investovať
 10. Na čo si dať pozor pri zateplení fasády
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 28 616
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 779
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 22 361
 4. Úspech predali Američanom. Ako sa zrodil slovenský 3D sen? 19 989
 5. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 14 039
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 13 351
 7. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 12 909
 8. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 9 050
 9. Najprv eštebák, potom oligarcha. Aká bola Širokého éra? 6 456
 10. Platí zákaz cestovania. BUBO pozýva do Ománu 6 388
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Ospravedlňujeme sa za dočasnú nedostupnosť archívnych diskusií. Náš diskusný systém vylepšujeme do novej podoby a všetky diskusné vlákna budú dostupné v priebehu nasledujúcich dní.

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Na ľade je to tvrdý chlapík, v súkromí ale veľký pohoďák. MARTIN NEMČÍK (28) vyšiel z považskobystrickej hokejovej liahne. Teraz oblieka dres košických oceliarov.

3 h

Obom mužom policajti zadržali vodičské preukazy.

22 h

Naďalej platí podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka, ktorý je vo veku druhého stupňa základnej školy alebo vyššie.

8. apr
Testovanie na koronavírus (ilustračné foto)

V Nemocnici s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici je aktuálne hospitalizovaných 103 pacientov s ochorením COVID-19. Za posledné dva týždne ich počet klesol o 30.

7. apr

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Rodina z Hnúšte prežíva ďalší čierny deň. V utorok 6. apríla vyhasol v Nemecku život 21-ročnej Eugénie. Jej sestričku Martinku pochovali pred šiestimi rokmi. Tiež po havárii.

8. apr

Dôvodom je výstavba nového parkoviska pre papierenský závod Mondi SCP.

9. apr

Bobrovecká dolina je poslednou turisticky navštevovanou dolinou v liptovskej časti Tatier, kde sa za parkovanie neplatí.

9. apr

Nariadenie nahradia novým, kedy?

8. apr

Už ste čítali?