POVAŽSKÁ BYSTRICA. Tretia zmena územného plánu vzišla z podnetu piatich iniciátorov, právnických osôb pôsobiacich na území mesta a obstaranie zmien plne hradili. Zmeny sa týkali ôsmich lokalít, a to predovšetkým zmien výškových regulatívov alebo funkčného využitia územia. Bližšie sa na zasadnutí zastupiteľstva hovorilo hlavne o zmene v Šebešťanovej, ktorá umožňuje rozšírenie priemyselného parku a vytvorenie nových pracovných miest.
Úrad pripravuje aj štvrtú zmenu územného plánu, aby vyhovel ďalšiemu množstvu požiadaviek, ktoré na úrad prichádzajú už od roku 2009.
Šebešťanová a rozvoj firmy
V jednej časti územia v Šebešťanovej, ktoré rieši tretia zmena územného plánu, je zámer nadstavovať už existujúce budovy o dve nadzemné podlažia. „Výrobu a prevádzku ani nie, ale administratívne budovy,“ hovorí Daniela Šešová, odborne spôsobilá osoba na spracovanie územného plánu.
Druhá lokalita bola rezervovaná v územnom pláne ako priemyselný park vo výhľade po roku 2020. „Zmenami a doplnkami sa mení výškový regulatív z možnosti budovať dve nadzemné podlažia na štyri nadzemné podlažia. Tiež bude môcť iniciátor, ktorý financoval podstatnú časť zmien a doplnkov územného plánu číslo 3, po nadobudnutí ich platnosti v podstate už stavať, vybavovať si územné rozhodnutie, stavebné povolenie a môže rozšíriť výrobu. V tejto časti bol aj návrh nového dopravného riešenia ypsilonovej križovatky vo výhľade, ktorá by sa mala riešiť stykovou križovatkou, čo je v návrhu po roku 2020. Investor v priebehu spracovania zmien a doplnkov rokoval s vlastníkmi o možnosti odkúpenia pozemkov. Priestor medzi dvoma komunikáciami by mohol byť určený ako zázemie pre priemyselný park. To znamená napríklad pre statickú dopravu. Toto bola jediná lokalita v zmenách číslo tri, na ktorú sme potrebovali predbežný súhlas na odňatie pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Nebol s tým však absolútne žiaden problém, myslím že je to prínos pre mesto, ak sa bude ďalej lokalita rozvíjať. Rozšíriť by sa mala už jestvujúca priemyselná výroba v tejto lokalite a hovorilo sa o vytvorení 150 nových pracovných miest,“ informuje bližšie Šešová.
Pripomienky a zapracovanie
V rámci pripomienkového konania k doplnkom číslo tri mali spracovatelia 94 účastníkov, čo boli orgány štátnej správy a dotknuté právnické a fyzické osoby, o ktorých zhruba vedeli, že v území sú. „Osobitne sme ich požiadali, aby nám dali v stanovenej lehote stanoviská a pozvali sme ich aj na verejné prerokovanie,“ hovorí Šešová.
Verejnosť mohla tiež dávať pripomienky. „Deväť pripomienok od jedenástich obyvateľov sídliska Lány sa týkalo radových garáží medzi Domanižankou a základnou školou na Lánoch. Kolónia garáží je v územnom pláne v textovej časti spomenutá ako územie, kde sa výhľadovo uvažuje s likvidáciou. V grafickej časti je toto zaznačené vyslovene ako výhľad na zeleň. To nás momentálne k ničomu nezaväzuje. Keby to bola priamo izolačná alebo sprievodná zeleň komunikácií, ak by ktokoľvek chcel s garážou niečo robiť, v podstate okrem udržiavacích prác by sme mu nemohli povoliť nič. V pláne je to ale teraz definované tak, že ich to k ničomu nezaväzuje a ani nás to v ničom neobmedzuje,“ vysvetľuje Šešová.
Garáže a ďalšie zmeny
Šešová dodáva, že ľudia dávali pripomienku, týkajúcu sa garáží, už k tvorbe územného plánu, avšak v termíne, keď už bol tesne pred schválením a dávali ju aj pri zmenách a doplnkoch číslo dva a teraz pri trojke opäť. „Tretie zmeny v poradí sa však netýkali tohto územia. Osobitne preto požiadali, aby sa toto riešilo v doplnkoch číslo štyri,“ vysvetľuje Šešová.
Dodáva, že tie už úrad pripravuje. „Žiadosti sme však zaevidovali. Pozvali sme ich na mestský úrad na prerokovanie a vysvetlili sme im, z akého dôvodu nie je možné akceptovať ich pripomienku. Teší ma ale, ako si ľudia vo zvýšenej miere všímajú, že sa územný plán rieši a vážim si u pripomienkovateľov, že reagujú. Pozvali sme osobitne aj výbory mestských častí a jediný, kto reagoval, bol Rozkvet,“ hovorí Šešová.
Upozornila, že územný plán je dôležitý dokument. „Akoby rodný list mesta, ktorým sa nalinkuje životný štýl a bude ho musieť mesto dodržiavať. Je to však živý dokument, ktorý sa dá meniť podľa podmienok.“
Zmena z ornej pôdy na stavebné pozemky
Nasledujúcu, štvrtú zmenu bude musieť robiť úrad ako veľkú aktualizáciu. V rozpočte mesta je vyčlenených 30-tisíc eur a viac to asi nebude ani v ďalšom roku. Ak sa tak stane, zmeny a doplnky sa budú musieť presúvať do ďalšieho obdobia. „Máme už žiadosti od tristo obyvateľov, samotných žiadostí je viac ako 233 a prišli ešte ďalšie, takže sa možno dostaneme tiež na tri stovky,“ spresňuje Šešová.
Žiadosti sa najčastejšie týkajú zmeny funkčného využitia z ornej pôdy na stavebné pozemky. Väčšinou ide o individuálne pozemky ľudí, ktorí chcú stavať alebo stavať pre potomkov. Zmenou by sa zhodnotili pozemky, a tým sa mení aj kúpna cena nehnuteľností.
Čo sa bude robiť?
K štvrtej zmene územného plánu má úrad vyhodnocovaciu tabuľku žiadostí, kedy ktorá prišla, čoho sa to týka a pripojená je aj grafická identifikácia. „Niektoré sa opakujú od roku 2009 aj trikrát. Je prínosom, že sa ľudia zaujímajú o zmenu územia. Pripomienkovanie je už v podstate uzatvorené. Z balíka žiadostí však bude pri odbornom posudzovaní určite časť vylúčená, a tak vznikne voľný priestor pričleniť iné žiadosti. Všetko sa bude posudzovať individuálne, a keby išlo o pripomienky v rámci uceleného bloku, bolo by aj od nás neekonomické, keby sme žiadosť vylúčili,“ vysvetľuje Šešová.