úbor. To nie je rozprávka, ale realita posledných rokov v Plevníku – Drienovom.
Detský folklórny súbor Dúbravček vznikol v roku 1999. „Počas materskej dovolenky vo mne skrsla myšlienka pokračovať a predať mladým tradície. Založili sme v základnej škole krúžok ľudových tancov, z ktorého neskôr vzišiel súbor. Ten sa začal postupne rozrastať. Pribudli deti, súťaže a vystúpenia. Hlavnú zásluhu na tom, že Dúbravček funguje a čo všetko dokázal, má, samo- zrejme, osoba, ktorá svojim „folklórnym deťom“, takto ich ona sama nazýva, venuje naozaj všetok svoj voľný čas.
Hovoríme o zakladateľke a vedúcej Janke Muráňovej.
Ako vraj vznikol Dúbravček
Nedá sa nevrátiť k vzniku súboru, ktorý Janka vylíčila takto: „V piatok akýsi anjelik - mudrlant, povedal Pánbožkovi: „Bože, otec nebeský, tu v raji už nemáme koho učiť tancovať. Videl som tam dole, pod jednou skalou, ktorej hovoria Slovenská brána, takých furtákov, čo by si za spev a tanec dali aj koleno vŕtať. Nože ich poďme naučiť tancovať!“ A bolo to dobré, lebo tak na Zemi vznikol folklór. A v sobotu spolu s Pánbožkom tancovali pri Váhu anjelici. Tancovali od rána až do tmavého večera. A pretože už bola tma, ktorýsi z tých čilejkárov povedal: „Založme si vatru hore na Dúbravke!“ A bolo to dobré, pretože tak vznikla vatra na kopci Dúbravka a neskôr detský folklórny súbor Dúbravček – súbor krásnych a veselých detí!“
Dúbravček na regionálnej prehliadke v Považskej Bystrici.
Život ide ďalej
V súbore je sedemdesiatpäť folkloristov od troch do tridsatich rokov. „Bolo by komické nechať dospelým označenie detský folklórny súbor (DFS). Preto sme sa rozhodli ponechať označenie pre deti do štrnásť až pätnásť rokov a ostatní vytvorili klasický folklórny súbor (FS) Dúbravček. Bolo to na II. folklórnom plese v Plevníku Drienovom 2. februára 2013, čiže s patričnými oficialitami,“ okomentuje zmeny Janka.
Vlastná hudba Dúbravienka
K folklórnym tancom patrí určite aj folklórna hudba. Tú získal Dúbravček potom, ako stihol predminulý rok nahrať počas horúčav CD s vianočnými piesňami a pokrstiť ho. Krsty boli vtedy dva. Druhý mala folklórna hudba Dúbravienka.
„Impulzom pre CD bol Janko Chupek. Je to úžasný človek, ktorý nám veľmi pomohol, a vlastne nás aj na tento čin naštartoval. Naša hudba sa začala tvoriť v auguste, keď boli vonku tridsaťstupňové horúčavy. Nahrávali vtedy v kraťasoch a žabkách Tichú noc. Už vtedy som vedela, že Janko Chupek bude vedúcim našej novovzniknutej ľudovej hudby Dúbravienky,“ povedala Janka.
Aj dnes si stojí za svojimi slovami, a vie, že urobila dobre.
Pred krstom sa predstavili protagonisti, ktorí sa podieľali na jeho nahrávaní.
Druhé CD
Na novom nosiči môžu poslucháči počuť klasický výber detských piesní. S hudbou i bez. Janka tvrdí, že je to typické detské CD, ničím nenadsadené.
„Nahrávali sme vo vlastnom štúdiu, ktoré sa nám podarilo získať vďaka veľmi dobrému priateľovi Ľubomírovi Kľúčikovi. Netreba ale opomenúť, že vďaka patrí aj starostovi obce Jánovi Michalcovi a všetkým poslancom, ktorí nám darovali vlastnú miestnosť, kde môžeme toto všetko realizovať. Nesmieme zabudnúť ani na známych či dobrých ľudí. Bol to Jankov nápad. Získané priestory sme upravili, zabezpečili techniku. Štúdio je neveľké, ale naše! Mastering a konečnú úpravu CD robil Janko Chupek. Sme naň hrdí,“ povie Muráňová.
Pokiaľ sa nahrával prvý nosič na Makove tri dni, mladší brat sa rodil dlhšie. Všetci si užili v štúdiu veľa zábavy. Nahrávanie trvalo od februára do konca apríla, na viac etáp. Vidieť malé deti so slúchadlami na ušiach, ako po prvý raz spievajú na mikrofón, by nebolo nič zvláštne, keby: „To je ale dlina!,“ tvrdilo štvorročné dievčatko. Akáže drina a s čím? „No nahlávanie s týmto smiešnym na ušiach!“ povie dievčinka bez problémov.
Na vystúpenie si pripravili deti z Dúbravčeku aj pásmo z Moravy.
Krstilo sa počas festivalu
Krst CD bol sprievodným programom na festivale moravskej hudby a tanca Morava – krásna zem, ktorý pripravili v Plevníku – Drienovom. V areáli telovýchovnej jednoty nečakala na návštevníkov iba hudba. „Boli to najmä tradičné moravské špeciality, ako frgále, klobásy, moravské koláče či víno. Postupne sa predstavili ľudový spevák a zabávač Franta Uher, detský folklórny súbor Malá Rusava a cimbálová muzika Rusava. Okrem hostí z Moravy vystúpili DFS a FS Dúbravček, ľudová hudba Dúbravienka, dychové hudby Považská Veselka a Hoľazňanka a skupina Notečka,“ hovorila o festivale Janka.
Jeho súčasťou bolo predvádzanie dravcov, spevácka súťaž Moravský slávik a aj očakávané uvedenie do života nového CD DFS Dúbravček – Ej leto, leto, ktorého krstnými rodičmi sa stali folkloristi z Malej Rusavy.
Detský folklórny súbor z malej Rusavy.
Pomoc Martinke
V súbore je viacero súrodencov. V Dúbravčeku sú zvyknutí držať spolu. „Jednou z našich aktivít je pomoc rodinám našich detí. Emka a Peťko majú päťročnú sestričku Martinku. Je handicapovaná. Nechodí, nerozpráva. Pomôcť jej môže iba kúpeľná liečba v Piešťanoch. Kde na ňu však vziať, keď mama je na materskej dovolenke a o sociálnej pomoci tohto štátu nechcem radšej hovoriť! Pravidelné pobyty raz za rok sú drahé, a tak rodina, aby ušetrila, cestuje každý deň z Plevníka-Drienového do Piešťan. Martinka potrebuje dvadsaťštyrihodinovú opateru. Chceme rodine pomôcť, a tak sme sa rozhodli založiť fond Martinka,“ povie o starostiach rodiny vedúca súboru.
Malá Martinka. Folkloristi jej chcú pomôcť.
Fond založila Janka s Evkou Kremeňovou, a po polročnej byrokratickej vojne sa zdalo, že majú vyhraté. „Zákony dovoľujú príspevok dvoch percent až po roku fungovania. My chceme pomôcť čím skôr a chceme zbierať finančné prostriedky pre ťažko choré dievčatko na účet 3024601058/tatrabanka už teraz. Prispejeme aj my, pripravíme akciu na pomoc Martinke. Chceme, aby sme boli tí, ktorí jej pomôžu, aby liečba pokračovala bez prestávky a podarilo sa jej vylepšiť zdravie čo najviac,“ povie Janka Muráňová.