DUBNICA NAD VÁHOM. V posledných rokoch slúžil ruský Tupolev, odstavený pred letiskom v Piešťanoch, už iba ako orientačný bod.
Chátrajúci vrak v poslednom období nikto nevyužíval, pôvodný zámer - reštaurácia na palube, už nebol v novom miléniu tak podnikateľsky zaujímavý ako na prelome 80. a 90. rokov.
Pred niekoľkými rokmi, keď sa letisku dlhodobo nepodarilo nájsť žiadneho nového nájomcu, sa rozhodlo, že lietadlo predá. Prebehlo riadne verejné konanie a jeho cenu vyrátali na základe zisku zo zošrotovania plus cena fungujúceho gastronomického zariadenia vo vnútri. Nakoniec ho predali za dvestotisíc slovenských korún. Tupoleva kúpil istý podnikateľ z Maďarska. Keď však zistil, aká náročná a drahá by bola jeho preprava, viac sa neozval.
Problémy s lietadlom
Veľké problémy s lietadlom nastali v roku 2008. „V Piešťanoch bolo stretnutie prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky. Bezpečnostné opatrenia boli veľmi striktné, ochranka prezidentov sa zaujímala, kto je vlastníkom lietadla,“ ozrejmila Drahomíra Moretová, hovorkyňa piešťanskej radnice. Obávali sa vraj teroristického útoku, respektíve toho, že do opusteného lietadla by mohol niekto umiestniť nálože.
Nadšenci z aeroklubu
O vrak lietadla TU- 134 sa v posledných rokoch začali zaujímať nadšenci z občianskeho združenia Aeroklub Dubnica nad Váhom z letiska v Slavnici.
Dopátrať sa k majiteľovi nebolo vôbec jednoduché. „Všetko to trvalo viac než rok, kým sme sa s ním vôbec skontaktovali. Prvé rokovania dokonca prebehli cez prostredníka žijúceho v Kanade.
V tomto smere nám veľkou mierou pomohli vedúci predstavitelia mesta Piešťany,“ popisuje Robert Slosiar, vedúci letovej prevádzky Aeroklub Dubnica nad Váhom. To, za akú sumu vrak presne kúpili, komentovať nechce. „Na lietadlo sa vyzbierali nadšenci nášho aeroklubu z vlastných peňazí. Skladali sme sa aj na demontáž. Náročný transport sme zvládli cez sponzorov,“ dodáva Slosiar.
Podľa jeho slov, členom aeroklubu ide hlavne o záchranu technickej legendy určitého obdobia. „Je to totálne stratová záležitosť, ktorú pochopia iba ľudia, ktorí to nerobia pre peniaze, ale pre ďalšie generácie,“ vysvetľuje.
František Varga, riaditeľ letiska v Piešťanoch, vyjadril na jednej strane smútok nad odchodom symbolu, na strane druhej to privítal. „Ak zoberiem do úvahy fakt, v akom stave sa lietadlo nachádzalo, som rád, že skončí práve takto,“ konštatuje Varga.
Chcú to stihnúť do septembra
Lietadlo už nebude nikdy slúžiť ako objekt komerčného využitia. S prípravami na prevoz, respektíve s rozoberaním TU-134, začali ešte koncom apríla. Lietadlo je už v Slavnici, jeho prevoz trval štyri dni. Oveľa dlhšie trvá, kým ho nadšenci z aeroklubu dajú do pôvodnej podoby. „Zatiaľ sme zoškrabali poškodenú farbu a opäť ho nastriekali do pôvodných farieb, s akým priletelo do Piešťan v roku 1989. Chceme ho zmontovať, aby počas osláv 65. výročia vzniku aeroklubu už bolo zreparované. Obnoviť chceme aj interiér, v prvom rade kokpit, potom aj priestor pre cestujúcich,“ objasňuje Slosiar s tým, že lietadlo bude slúžiť ako výstavný exponát zbierky.
Zbierku lietadiel otvoria v septembri
Nadšenci z Dubnice od roku 2000 odkúpili a zrenovovali tri vojenské a civilné lietadlá, ktoré boli odsúdené na zánik. Išlo o stíhacie lietadlo Mig-15, dopravné lietadlo Lisunov Li-2 - osobné lietadlo prezidenta Gottwalda, obidve z Novej Dubnice a vojenské dopravné lietadlo Iliushin - Avia Il-14 z Aeroklubu Trenčín. „V zbierke máme aj tri požičané stíhačky, ktoré sme tiež renovovali, upravili a skompletizovali,“ spresňuje Slosiar.
Aeroklub v tomto roku oslavuje 65. výročie svojho vzniku a pri tejto príležitosti chcú slávnostne otvoriť zbierku zrenovovaných historických lietadiel pre verejnosť 8. septembra spoločne s leteckým dňom na letisku v Slavnici.
Autor: vž