PÚCHOV. Návrh o príspevkoch bol prerokovaný v príslušnej komisii a mestskej rade, nik k nemu nepodal žiadne pripomienky. Doplnkom sa nahradili niektoré body VZN, ktoré prijali poslanci minulý rok.
Niektoré vychádzali zo zmien zákona o pedagogických zamestnancoch či zo zmeny a doplnení školského zákona.
Dôvody
Uvedené zmeny sa dotkli ustanovení, ktoré určovali pre jednotlivé školy a školské zariadenia v samosprávnej pôsobnosti mesta hornú hranicu na stanovenie výšky poplatku v jeho zariadeniach. Výšku príspevkov v školách a školských zariadeniach podľa príslušných ustanovení školského zákona určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením. Uvedená novela umožnila zriaďovateľom zariadení školského stravovania určiť aj výšku príspevku na čiastočnú úhradu režijných nákladov.
„Dôvodom zvyšovania poplatkov v MŠ, v CVČ a stanovenie príspevku na režijné náklady v zariadení školského stravovania je nárast cien energií, nutnosť opráv budov jednotlivých škôl a školských zariadení a nutnosť modernizácie vybavenia zaradení školského stravovania,“ povedala Irena Kováčiková
Zmeny
V jednotlivých bodoch dodatku je napríklad určenie príspevku v materskej škole, kde zriaďovateľ navrhuje zvýšiť poplatok z trinásť na pätnásť euro. „Návrh sme prerokovali so štatutármi, ktorí so zmenou súhlasili,“ dodala Kováčiková.
V dodatku sa vypustil článok, ktorý sa týkal stredísk záujmovej činnosti, ktoré boli novelou zákona zrušené a premenované na centrá voľného času.
Príspevok na stravovanie v školských jedálňach sa nezvyšuje, no zákon umožňuje mestu vyberať režijné náklady. „Preto účtujeme čiastku na úhradu režijných nákladov, desať centov na každý deň, v ktorom stravník odobral minimálne jedno hlavné jedlo. Rodičov to vyjde asi dve eurá mesačne. Tieto finančné prostriedky budú vyhradené na vybavenie jedální, ktoré máme vo väčšej miere zastaralé,“ skonštatovala Kováčiková.
Zníženie alebo odpustenie príspevku
Môžu oň požiadať rodiny, ktoré sú v hmotnej núdzi. Tým môže mesto príspevok znížiť alebo odpustiť. Musia však o to požiadať.
Doplatia to rodičia
V dodatku je aj príspevok pre centrum voľného času (CVČ). Ten by sa mal zvýšiť z dva a pol eura na tri u detí, u dospelých z 2,80 o sedemdesiat centov.
„Je tu zahrnutý aj mnohokrát spomenutý problém. Každá obec dostáva od štátu príspevok podľa miesta trvalého bydliska, aj keď v ňom nie je CVČ. Snažili sme sa formou dohody získať od obcí tieto príspevky. S niektorými sme dohody uzavreli, sú však aj také, s ktorými sme sa nedohodli, napriek tomu, že deti z týchto obcí do CVČ chodia. Navrhujeme preto, aby tak urobili rodičia,“ hovorila o probléme poslankyňa.
Dodala, že priemerné ročné náklady na dieťa v CVČ sú približne dvesto eur. Podľa VZN mesta prispieva na činnosť rodič sumou 65,14 eura. Ak nebude mať mesto s obcou uzavretú zmluvu, bude rozdiel vymáhať od rodičov.