Marikovské folklórne slávnosti začali písať tretiu desiatku vo svojej histórii. A úspešne. Dvadsiaty prvý ročník patrí účasťou medzi najpočetnejšie.
HORNÁ MARIKOVÁ. Tradičné folklórne slávnosti opäť prilákali množstvo ľudí. Pripravené boli nielen vystúpenia súborov, ale aj množstvo sprievodných podujatí. Návštevníci mohli obdivovať nielen šikovnosť ľudových remeselníkov, ale si aj pochutnať na tradičných jedlách.
Krst prvého CD
Súčasťou slávností bol aj krst prvého CD folklórnej skupiny Žrnovanka. Krstným otcom sa stal starosta Miroslav Hamar. „Ako som sľúbil, venujem skupine päť litrov domáceho, a to takého, aby malo riadnu retiazku,“ podával s úsmevom vedúcej skupiny päťlitrový demižónik a naň zavesil riadnu retiazku.
Na CD sú najmä trávnice, ktoré sú pre marikovskú dolinu typické. Podnet na jeho nahranie vznikol vlani, keď sa dozvedeli, že prvý zvukový záznam marikovských trávnic vznikol okolo roku 1910. „Vôbec sme o tom nevedeli. Dozvedeli sme sa to až vlani, keď nás navštívili pracovníčky jedného českého múzea a pustili nám nahrávky piesní, ktoré urobil skladateľ Leoš Janáček,“ spomína si starosta. Niektoré z nich vraj ani nepoznali. Jednak preto, že nahrávka už nebola kvalitná a jednak preto, že piesne upadli do zabudnutia. Pri identifikácii pomohla dlhoročná členka súboru pani Sivanincová. „Chvíľu počúvala, a potom začala spievať. Dnes už ju má Žrnovanka zaradenú aj do repertoáru. A práve vtedy vznikla myšlienka vydať CD k stému výročiu prvého zvukového záznamu našich piesní. Som veľmi rád, že skupine sa to podarilo,“ doplnil Hamar. Ako ďalej povedal, teší ho, že v skupine pribúdajú mladí ľudia, čo je podľa neho aj výsledkom systematickej práce s mládežou v Žrnovančeku.
Ľudí lákal folklór i remeselníci
Program, ktorí organizátori – obec a Považské osvetové stredisko, pripravili, prilákal veľa ľudí. Ponuka bola skutočne bohatá. V amfiteátri sa postupne predstavovali folklórne skupiny z okolia, samozrejme, i domáca Žrnovanka, priestor dostali aj väčšie folklórne súbory, Váh z Púchova, Brezovej pod Bradlom a Bratislavy. Na výber bolo i sprievodných podujatí. Na svoje si prišli aj deti, pre ktoré boli pripravené kolotoče či skákacie hrady. Mnohých prilákali aj ľudoví remeselníci, medzi nimi nechýbali ani domáci.
„Na slávnosti chodíme každý rok. Láka nás folklór i ručné práce. Môžem povedať, že sú z roka na rok lepšie a lepšie,“ povedala Jarmila Baljaková.
Páčilo sa aj Ivete Pospíšilovej z Považskej Bystrice. „Sme tu prvýkrát, je to celkom fajn,“ ohodnotila podujatie.
Tradičné jedlá chutili
Mnoho ľudí sa pristavilo pri stánkoch, kde ponúkali tradičné jedlá. Pripravili ich členovia folklórnych skupín. „Ponúkame slaninové posúchy a jablkové rožteky,“ informuje Mária Bančíková zo Žrnovanka. Pečenie jej trvalo pol dňa. „Pri rožtekoch mi pomáhala Julka Hehejíková,“ odvetila na otázku, kedy stihla napiecť.
O kúsok ďalej ponúkali členky Limbory prečínske špeciality. „Máme oškvarkové pagáčiky, moravské koláčiky, zemiakové a kapustové posúšiky,“ prezrádza Terézia Čierniková. „Najskôr sme si povedali, že budeme piecť z desiatich kíl múky, nakoniec to bolo z dvanástich,“ doplnila ju ďalšia.
Prázdno nebolo ani pri stánku Podžiaranu z Papradna. Za pultom stáli chlapi. „My sme to piekli. Ponúkame všetko – sladké, slané, kyslé, horké, z každého druhu,“ ponúkali. „Určite je záujem aj o naše dobroty. Ako prvá sa minula krúpna baba, ktorá je, dá sa povedať, papradnianskym kremešom,“ smiali sa. Vážne už dodali, že výrobky upiekli manželky a členky Podžiaranu. Tradíciu folklórnych slávností chcú založiť aj u nich. Ako povedala vedúca skupiny Lenka Jandušíková, prvý ročník festivalu V srdci Javorníkvo sa konal tesne pred Jánom.
Úroveň chcú udržať
Tretia desiatka slávností má za sebou prvý ročník. Ako starosta povedal, myšlienku, že by zvoľnili tempo, si ani nepripúšťali.
„Hoci dnes je organizácia takéhoto podujatia veľmi náročná, chceme latku udržať. Komplikuje nám to aj kríza, ktorá zasiahla samosprávy i podnikateľov. Ešte pri vzniku slávností zastupiteľstvo prijalo dohodu, že slávnosti áno, ale bez toho, aby zaťažovali rozpočet. Tak sa snažíme zháňať pomoc od sponzorov, za čo sme im veľmi vďační. Teší nás, že ľudia majú slávnosti radi a navštevujú ich v hojnom počte. Je to určite aj preto, že každý rok sa snažíme priniesť nejakú novinku. Teraz to bola napríklad hudobná skupina PiňaKoláda. Určite niečo nové pripravíme aj na budúci rok,“ dodal starosta.