PÚCHOV. Obce Púchovskej doliny vytvorili samostatné združenie. Zatiaľ zostávajú aj členmi Združenia obcí mikroregiónu Púchov, situácia sa však môže zmeniť. Len nedávno odsúhlasili na zasadnutí zastupiteľstva výstup zo združenia belušskí poslanci, čo starosta obce musel rešpektovať a Beluša tak už nie je členom Združenia obcí mikroregiónu Púchov.
Starosta hovorí o viacerých dôvodoch
O zámere obcí Púchovskej doliny informoval Milan Panáček, starosta Dohnian. „Bude onedlho založené registráciou, teda zápisom do registra, aby som bol presný. Združovať bude sedem obcí Púchovskej doliny.“ Ide o obce Dohňany, Lazy pod Makytou, Lúky, Lysá pod Makytou, Mestečko, Záriečie a Vydrná.
Dôvodov bolo podľa starostu Dohnian viac. „Nemám chuť tráviť čas zasadnutia spôsobom, ako to bolo doteraz. Navyše si myslím, že sedem obcí bude trošku akčnejších ako dvadsať jeden. A sú aj niektoré špecifické problémy tu na doline, tak z toho dôvodu sme založili toto združenie obcí a koniec-koncov sme to už dlhšie plánovali a posledné udalosti zo zasadnutí mikroregiónu to len urýchlili,“ hovorí Panáček.
V poslednom období sa na zasadnutiach združenia iskrilo hlavne v súvislosti s výmenou názorov medzi starostom Dohnian a primátorom Púchova, objavila sa aj kritika práce združenia, jeho fungovania a riešilo sa viacero problémov, ktoré súvisia s mikroregiónom, Regionálnou rozvojovou agentúrou a zabezpečovaním projektov pre rozvoj obcí.
Spoločné projekty
Miroslav Hajský, starosta Mestečka si sľubuje od vytvorenia nového združenia viac možností pre zabezpečovanie projektov v rámci cezhraničnej spolupráce slovenských obcí s Českom.
„Robíme cezhraničnú spoluprácu Hornolidečko a Púchovská dolina. Z českej strany už takýto mikroregión založený majú a aj slovenská strana, teda obce Púchovskej doliny, už robili množstvo projektov. Vždy to však išlo len cez jednu zo slovenských obcí, prevažne obec Dohňany a my sme boli len partneri projektu. Teraz môžeme byť partneri ako mikroregión Púchovskej doliny. Rozhodovanie aj administratívne úkony v súvislosti s týmto, všetko je jednoduchšie,“ hovorí Hajský.
Je tu veľa vecí, ktoré majú obce Púchovskej doliny veľmi podobné a tieto ich spájajú, riešiť ich spoločne je výhodné.
„O vytvorení nášho mikroregiónu v Púchovskej doline sme uvažovali ešte v čase, keď sa neobjavovali žiadne trecie plochy v rámci širšieho združenia obcí púchovského mikroregiónu,“ tvrdí Hajský. Dodal, že spolupráca siedmich obcí pre spoločné problémy bola prvotným dôvodom. „Situácie v širšom púchovskom mikroregióne urýchlilo trochu rozhodovanie, ale papiere boli pripravené už asi pred rokom a pol, stanovy aj zakladacie dokumenty. Tlačí nás momentálne problém zvozu komunálneho odpadu,“ vysvetľuje Hajský. Spoločne by tiež obce radi riešili neskôr káblovú televíziu, internet či cyklotrasy v rámci Púchovskej doliny. Pripomenul, že nemenej dôležité sú aj projekty cezhraničnej spolupráce v oblasti kultúry.
Ako to bude s členstvom v oboch?
Potrebu riešiť čo najrýchlejšie v rámci Púchovskej doliny problém zvozu odpadu spomenul pri dôvodoch na vytvorenie mikroregiónu siedmich obcí aj starosta Lysej pod Makytou Pavol Gábik. „Napríklad len taký kukavoz je veľmi drahý a neoplatí sa pre jednu obec, výhodnejšie je podanie spoločného projektu,“ vysvetľuje Gábik. Dodáva, že riešiť treba aj spoločný zberný dvor pre dolinu.
Na otázku, či sedem obcí Púchovskej doliny zotrvá v širšom zoskupení obcí púchovského regiónu Gábik vysvetľuje: „Informoval som aj svoje obecné zastupiteľstvo o situácii, ktoré nastala. Pýtali sa ma, čo nám prinieslo členstvo v Združení obcí mikroregiónu Púchov alebo Regionálnej rozvojovej agentúry a reagoval som, že obci to nič neprinieslo. Nechali rozhodnutie na mňa a keď bude väčšina obcí Púchovskej doliny za vystúpenie, tak vystúpiť.“
V súvislosti s účasťou na najbližšom zasadnutí Združenia obcí mikroregiónu Púchov a zotrvaní siedmich obcí v tomto združení sa Milan Panáček jednoznačne nevyjadril. „Prichádzajú do úvahy len dve varianty. Buď tam zostaneme alebo vystúpime,“ hovorí Panáček.
História širšieho združenia
Združenie obcí mikroregiónu Púchov vzniklo dobrovoľným zlúčením obcí za účelom riešenia spoločných problémov a hľadania spoločných ciest rozvoja ako občianske združenie v roku 2001.
Tvorilo ho 20 obcí púchovského regiónu a mesto Púchov.