evýchovy.
NIMNICA. Po likvidácii kláštorov počas Akcie K v roku 1950 komunistický režim izoloval stovky mladých rehoľníkov od kňazov s cieľom ľahšie ich ateisticky preškoliť bez vplyvu predstavených, aby zanechali kňazské a rehoľné povolanie. Mladých rehoľníkov vyviezli do kláštora v Kostolnej a po absolvovaní preškoľovacích kurzov ich poslali na nútené práce na stavbu Priehrady mládeže. Ubytovaní boli v drevených barakoch a stanoch a napriek absencii kňazov si udržali svoju vieru, rehoľné povolanie i spoločné modlitby. Boli medzi nimi saleziáni, verbisti, jezuiti, vincentíni, františkáni, kapucíni, tešitelia a členovia ďalších rehoľných spoločenstiev.
Po prepustení z nútených prác rehoľníkov povolali do Pomocných technických práporov (PTP) a "nepreškolených" do preškoľovacieho tábora v Pezinku. Niektorí z nich sa pokúsili utiecť do zahraničia a tí, ktorým sa to podarilo, tam dokončili teologické štúdiá. Iní študovali a boli vysvätení tajne, pričom viacerých z nich uväznili. Bol medzi nimi napríklad vincentín Ján Havlík, ktorého proces blahorečenia v súčasnosti prebieha. Tí, ktorým sa útek podaril, robili dobré meno Slovensku v zahraničí v misionárskej, pedagogickej, spisovateľskej či vedeckej činnosti aj v iných odboroch.
Odhalenie pamätníka sa uskutoční v utorok 20. augusta v Kúpeľoch Nimnica. Program sa začne o 15.00 h svätou omšou v kaplnke kúpeľov a jej hlavným celebrantom bude žilinský biskup Mons. Tomáš Galis. Nasledovať bude odhalenie a požehnanie pamätníka pri kríži a svedectvá rehoľníkov, ktorí stavali Priehradu mládeže.
Informácie poskytli Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) a Konfederácia politických väzňov Slovenska.