Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Na Považí ožil trabantový ošiaľ

Vyznavači a majitelia trabantov si dali celoslovenský zraz pom dvanástykrát neďaleko Pružiny v Priedhorí. Ošiaľom trabantovej éry ožili aj cesty a parkoviská v okolí Považskej Bystrice a Púchova

Rodinný výlet absolvovali Lučkovci na trabante viackrát.Rodinný výlet absolvovali Lučkovci na trabante viackrát. (Zdroj: AUTOR)

.

Trabant, známy tiež pod skratkou BMV, teda bakelitové motorové vozidlo, preslávil tzv. dvojtaktný motor, ktorý pri jazde vydáva typický, nezabudnuteľný „prdkavý“ zvuk. Zaplavoval cesty hlavne v bývalej NDR, Maďarsku, dosť ich však jazdilo za „socíku“ aj u nás.

Dnes už sú majiteľmi týchto áut hlavne nadšenci. Na Slovensku sa usporadúvajú každý rok celoslovenské zrazy majiteľov týchto áut. Dvanásty ročník bol v regióne Považia.

Vyhral „teplákový dedko"

V rámci spanilej jazdy z Priedhoria do Považskej Bystrice, Púchova a späť do Pružiny, kde mali účastníci ubytovanie, bolo aj niekoľko zastávok. Prvá väčšia bola pred hotelom Manín v Považskej Bystrici. Na Nosickej priehrade mali vybavený aj prejazd cez priehradný múr a gro programu bolo na hlavnom parkovisku v Púchove. „Tu boli aj súťaže a rôzne zaujímavé aktivity,“ hovorí Vladimír Kozoň z organizačného tímu.

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že na podujatí mali 72 registrovaných trabantistov, ako si medzi sebou milovníci týchto áut familiárne hovoria. Bola opäť pripravená aj anketa. „Rozdali sa anketové lístky a ľudia hlasovali, ktoré auto je najtuningovejšie, naj retro, v najpôvodnejšom stave, a podobne. Z hlasujúcich sme vylosovali troch účastníkov ankety, ktorí dostali vecné ceny,“ hovorí Kozoň o jednej z akcií. Vyhodnotenie naj áut bolo potom v Priedhorí.

Na parkovisku v Púchove však mohli návštevníci vidieť aj jazdu zručnosti – slalom na trabante, ťahanie za lanom či výmenu kolesa, žiarovky a tiež bola pripravená súťaž o naj retro posádku. „Vyhral jeden pán z Banskej Bystrice, prezývku má Sibino. Na civilné meno si nespomeniem, poznáme sa väčšinou podľa prezývok. Išiel na trabante ako invalid. V klasických teplákoch z obdobia sedemdesiatych rokov, v okuliaroch a o paličke,“ s úsmevom na perách prezradil Kozoň.

SkryťVypnúť reklamu

Najmladší trabantista mal rok

Nechýbali ani súťaže pre deti. Napríklad, kto sa s loptičkou najlepšie trafí do otvoreného kufra trabanta, kto najrýchlejšie prelezie z jednej strany auta na druhú, či nakreslí najkrajšieho trabanta, a podobne. Aj deti dostali odmeny, autíčko trabantíka a sladkosti.

Najmladším účastníkom podujatia bolo ročné bábo a najstarší účastník mal 70 rokov. „Teší ma, že rodičia, trabantisti, vedú k záľube deti už od mala. Začína nám pomaly nastupovať tretia generácia. Vždy, keď sa narodí niekomu z nás potomok, je to veľká radosť. Teraz čaká jedna rodinka dokonca dvojičky,“ dotkol sa aj demografie, čo sa týka trabantistov, Kozoň.

Má aj papalášske autíčko

Vlado Kozoň nedá na trabanty dopustiť. Je majiteľom piatich áut tejto značky. „Som aj vlastníkom kabrioletu, ktorý sa vyrábal pre východonemeckú armádu a tiež pre vtedajších „papalášov“,“ hovorí Kozoň. Ide o vzácny kúsok, takýto typ vozidla používal údajne aj Erich Honecker, najvyšší politický predstaviteľ bývalej NDR, teda socialistickej nemeckej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Slabosť pre trabanty má Vlado už od osemnástky. „Práve tento typ vozidla bol prvým autom, ktoré som mal. Dostal som ho od strýka, keď som mal osemnásť rokov. Vždy, keď som mal aj iné auto, popri tom som mal odvtedy aj trabantíka. Aktívne sa ich zbieraniu a opravám venujem možno desať rokov,“ dodáva Kozoň, i keď je to podľa neho záľuba časovo aj finančne dosť náročná. Autá si však opravuje sám. „Keby som to mal dať robiť niekomu, to by asi nešlo,“ hovorí.

Super fešák z Púchova medzi trabantmi

Počas prehliadky v Púchove sme však stretli aj majiteľov, ktorí si svojho miláčika predsa len dali opraviť a dolaďovali už len detaily. Obdivovaný divákmi bol mimoriadne napríklad jeden zelený trabantík. Po jeho prehliadke s úsmevom viacerí konštatovali, že v takomto prevedení si aj zaslúži titul BMW. Nie však v prenesenom význame s bakelitovým vozidlom. Auto bolo totiž minimálne nádhernou pastvou pre oči. Kamarát majiteľa ešte ťukal na kufor a upozornil na zvukové vybavenie. Žartom dodal, že keď muzike poriadne „vytne“, zabije dve muchy jednou ranou. „Keď to pustí, je to úžasná sila. Jednak zábavička a tlak z reprákov normálne tlačí auto dopredu,“ smial sa.

Keď sme spýtali majiteľa, Jozefa Bellu z Púchova, či je to tak, tvrdil že kamaráti toho narozprávajú. Muzičku však na ukážku pustil a reprodukcia bola naozaj super. Koniec-koncov však všetko na tomto autíčku. Palubná doska auta, pedále, motor, poťahy, všetko bolo vo vnútri nablýskané, nádherné. Ladené do oranžova, vyzdobené kvetmi. A množstvo vtipných detailov. Človek mal hneď dobrú náladu. „Trabant mi robili v Čechách, sedem rokov. Tam sa to dá skôr opraviť, nájdete viac možností. Ja som na ňom odrobil asi dva mesiace,“ prezradil Jozef. „Niečo si dal spraviť a s niečím sa synovia pohrali. Sú na to traja, tak majú na to čas. Ja som sa len pozeral, ako pracujú. Veď treba kontrolovať mladých, nie? Keď sa mi niečo nepozdávalo, museli to prerobiť. To nemôže byť len tak hala-bala. Ak by to mala byť nejaká haraburda, netreba ju ukazovať svetu,“ žartoval na adresu svojich synov Jozefov otec.

Prešli na Považie cez hory a doliny

Pri autách však nejde len o krásu, ale aj spoľahlivosť. A u trabantov sa narozprávalo v súvislosti s týmto veľa vtipných historiek. Daniel Snopko však nedá na svoje vozidielko dopustiť. „Išli sme s naším autíčkom na zraz cez hory, cez doly a viezlo nás ukážkovo. To je už druhé, čo mám. Prvé mi postavilo dom. Všetko som na ňom povozil. Tak som ho využil, že už sa nedalo opraviť. Musel som si ho vynahradiť druhým,“ hovorí Daniel, ktorý prišiel na Považie cez kopce

Priateľka sa len pousmiala, keď sme sa pýtali na komfort cestovania. „Čo, veď keď celkom otvorí okno, má aj klímu,“ zaprotestoval Daniel.

Dobrodružná pánska jazda

Majiteľ jedného z trabantov, ktorý bol bohato nabalený, prezradil, že rovno zo stretnutia sa vydávajú na dobrodružnú cestu. „Odtiaľto ideme na našom trabante na výlet do Rumunska. Je to pánska jazda, ja, syn a ešte jeden kolega. Ak všetko dobre prejde, z Rumunska pôjdeme do Bulharska a potom odtiaľ domov,“ prezradil Miroslav Farkaš z Martina. Keď sme sa pýtali, či je preto tak bohato nabalený, lebo na streche mal množstvo kufrov, košík a tiež hus, tá však bola gumová, zasmial sa. „Nie, to je len pre imidž na zraz. Ešte sa zastavíme v Martine, aby sme ten náklad vyložili. To by nás brzdilo. Ale takto nejako sa kedysi chodilo,“ usmial sa. Dodal, že v prípade pánskej jazdy stačia dvoje nohavice a zopár tričiek.

Na trabanta nedá ani Miro dopustiť. „Mal som už jedného, ale keď som sa oženil, predal som ho. To bola veľká chyba. Túžil som si ho ešte kúpiť. Podarilo sa mi to pred štyrmi rokmi, Potom som ho dával do poriadku a dnes sme tu,“ zhodnotil Miro.

Rodinka chodí pravidelne

Na zraz prišli aj celé rodinky. „Sme z Kútov. Aj naše deti majú z jazdy radosť. Na zraze nie som prvýkrát, pozrite si nálepky tu na okne a počítajte,“ upozornil Lukáš Lučko, ktorý prišiel s manželkou Gabrielou a dvoma malými synmi. Alexander a Matyas pomáhajú tatinovi jeho autíčko aj opravovať.

Narodeninový darček

Ako narodeninový darček si kúpil trabant Jozef Capák z Beluše. „Bolo to na osemnáste narodeniny. Mnoho vecí som musel na ňom porobiť. Dával som ho dohromady asi rok. Potom som začal chodiť po zrazoch,“ prezradil Jožo, že inak svojho štvorkolesového obľúbenca veľmi nezaťažuje. „Dávam si naň pozor. Na divoké jazdy je to vzácnosť. Kamarátov pustím za volant tiež len na parkovisku,“ skonštatoval Jozef, ktorý nám pri odchode zamával pred nosom nemckou zástavou.

Ľudia si mohli pozrieť na zraze naozaj trabanty v tých najrozličnejších úpravách a farbách. Napríklad na výpravy pre safari, pre dlhšie výletíky s veľkým spacím priestorom na streche, ako africa corps, kabriolety, v disko úprave, dokonca aj mimozemšťanské vozidielko a podobne.

Reakcie divákov

Jazda a podujatie zaujalo všetkých. „Idem s nákupom, ponáhľam sa a odrazu som zbadal kolónu týchto áut. Nedalo mi, aby som sa na ulici nezastavil. Oživilo mi to cestu, aj spomienky. Nádherné autíčka prechádzali cez Púchov. Som rád, že sem prišli. Pamätám si ešte časy, keď ich jazdilo po cestách veľa. Ľudia na nich chodili aj na dovolenky do zahraničia, najčastejšie k Balatonu. Históriu, aj tú motoristickú, treba zachovávať,“ povedal Miroslav Kršiak.

„Ten kvetinkový trabant je nádherný. A kam teraz idú? Chceme si pozrieť všetky autá. Sú perfektné,“ dozvedeli sme sa od Karolíny Behrovej, ktorá spolu s partiou detí sledovala spanilú jazdu na jednej z križovatiek v Púchove.

„Páčia sa mi tie autá. Ale my chodíme na dovolenky s rodičmi radšej našou octáviou. Toto by nám možno po tristo metroch asi skapalo,“ zhodnotil odborným okom Martinko Šenviský. Na zraz prišiel aj s rodičmi až z Diviackej Novej Vsi. „Zavolal nás kamarát, ktorý sem išiel s trabantom. Urobili sme si výlet. Pamätáme si ešte éru, keď chodili trabanty po našich cestách. Páčia sa nám,“ prezradil otec Stano.

Nabudúce

Na budúci rok bude zraz trabantov inde. Vlada Kozoňa nahovárali, aby sa aj o rok na to dal. On však hovorí, že potrebuje oddych. Uvažuje však aj o iných podujatiach tu v regióne, ktoré by nejako korešpondovali s históriou automobilizmu na Slovensku či v bývalom Československu.

Najčítanejšie na My Považská

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 621
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 512
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 598
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 681
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 368
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 131
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 833
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 711

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 2. Štefan Vidlár: Hodová story
 3. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 5. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 7. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 8. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 408
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 229
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 354
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 188
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 613
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 785
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 508
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 197
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Považská Bystrica a Púchov - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Považská

Spoločnosť OKAY je už viac ako štvrťstoročie významným predajcom elektra a nábytku.


16 h

Poznáme výhercov veľkej záhradkárskej súťaže.


8. aug

V úvodnom kole oblastných futbalových súťaží sa v premiére medzi oblastnou elitou neroztriasli kolená futbalistom Praznova. V Podmaníne exceloval trojgólový Peter Gardian. Zaujímavé duely sa hrali aj na ďalších ihriskách. Prekvapenie víkendu sa udialo v Lysej pod Makytou.


7. aug
Plevník (v žltom) inkasoval v Zemianskych Kostoľanoch päťkrát.

V prvom kole nového ročníka futbalových súťaží sa odohrali zaujímavé zápasy. Nepríjemný začiatok v Beluši, kde musel ísť von brankár a jeden hráč skončil v nemocnici, výprask Brvnišťa a Plevníka či Udiča s nováčikovským elánom, toto všetko sa odohralo na ihriskách považskobystrického regiónu.


7. aug

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Lukáš sa zo stanovačky nevrátil, zomrel po páde zo skaly.


20 h

39-ročný muž je nezvestný od včerajšieho rána.


(tn) 18 h

Bariéru medzi autami a posedením na okraji cesty bude tvoriť mobilná zeleň.


13 h

O post župana zabojuje Jaroslav Baška, Peter Máťoš a Anton Kysel.


8. aug

Blogy SME

 1. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 2. Štefan Vidlár: Hodová story
 3. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 5. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 6. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 7. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 8. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 408
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 229
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 354
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 188
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 613
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 785
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 508
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 197
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu