MESTEČKO. Podujatie bolo venované 1150. výročiu príchodu Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Na prípravu tohto ojedinelého projektu sa podujal Viliam Ján Gruska. Oslovil všetkých, ktorí sa venujú ľudovému spevu či už jednotlivo, alebo v rôznych zoskupeniach, súboroch, združeniach, aby v stanovený deň 20. júla 2013 o 12. h na vybraných vrchoch, pahorkoch, historicky významných miestach nielen dejín, ale aj prítomnosti, zaznel mohutný spev.
Jeho výzva oslovila aj ľudí z nášho regiónu. Účasť spevákov Púchovskej doliny pripravovala predstaviteľka neziskovej organizácie Naša dolina Ľudmila Činčurová z Mestečka za výdatnej pomoci svojej matky. Oslovila zoskupenia i jednotlivcov – ľudí milujúcich slovenskú pieseň – a zároveň vybrala azda to najvhodnejšie miesto konania POSOLSTVA. Stala sa ním lokalita pod názvom „Mestecká skala“, akési kamenné koloseum, nad ktorým sa týči dvojramenný kríž.
Signál na začatie slávnostných spevov dali zvony evanjelického chrámu Božieho v Záriečí a po ich zmĺknutí zazneli prvé tóny a slová najznámejšej modlitby Otče náš... v staroslovienčine, v podaní mužského spevokolu Ev. a.v. cirkevného zboru v Záriečí. Excelentné podanie tejto modlitby dalo signál k prezentácii viac ako hodinového spevu. Odrazu začalo spievať 35 spevákov s husľovým sprievodom Andrejky Kučíkovej s predspevom Štefana Chovanca zo Záriečia a samostatným spevom členov folklórnej skupiny Konopa z Dohnian. Symbolicky sa niesli počas celého Posolstva slová básne Konštantína Filozofa Proglas s úvodným „Evanjeliu svätému som predslovom...“ v podaní Evy Hriadeľovej. Na záver zazneli velebné tóny piesne Mnohoja lit, blahaja lit... Mnoho rokov, šťastných rokov, nech sám náš Pán daruje Vám..., čím sa skončilo oficiálne spievanie a nastal čas na prezentáciu miestnych ľudových piesní.
Slnko pripekalo, ale príjemný vetrík ovlažoval rozpálený a horúci priestor pred Mesteckou skalou. Ľudia vytvárali menšie skupinky, debatovali, smiali sa a mali radosť zo spevu. Podujatie tak splnilo svoj účel - dalo signál k pestovaniu vzájomnej lásky a spolupatričnosti.
Na Slovensku i v zahraničí sa tohto projektu zúčastnilo 92 zoskupení na 52 miestach, pričom prvým ohnivkom v tejto reťazi bolo zoskupenie v evanjelickom Chráme sv. Lukáša v Toronte v Kanade už ráno o 6. h miestneho času v závislosti od časového posunu. V regióne sa okrem Púchovskej doliny zapojili aj spevácka skupina Nimničanka na Holíši pri priehrade a Studnica na Vršatci.
Autor: E. Hriadeľová