VRCHTEPLÁ. Expedícia sa začala v piatok 9. augusta, trvala do soboty 18. augusta.
Viac ako pol stovky astronomických nadšencov z Českej a Slovenskej republiky sledovalo meteorické roje a iné nebeské telesá. Zišli sa aj vo Vrchteplej.
Najviac z nedele na pondelok
Ako povedal predseda Astronomického krúžku Juraja Bardyho v Plevníku - Drienovom a jeden z organizátorov expedície Marián Mičúch, meteorický roj Perzeidy je veľmi známy a jeden z najlepšie pozorovateľných meteorických rojov. „Tento rok spadalo maximum hustoty roja na noc z 11. na 12. augusta. Roj je v činnosti asi 20 dní, predchádzajúca noc bola krásna, na pozorovanie ideálna. Povedať dnes, koľko meteorov sme zachytili, je zatiaľ predčasné, presný počet budeme vedieť až po vyhodnotení,“ povedal Mičúch s tým, že okrem pozorovania meteorov sa venujú fotografovaniu a vizuálnemu pozorovaniu objektov cez väčšie ďalekohľady.
Otvorení sú aj pre verejnosť
Zhoda viacerých priaznivých okolností prilákala tento rok na Expedíciu Perzeidy aj profesionálnych astronómov z hvezdárne vo Vsetíne, Valašského Meziříčí a Hlohovca.
Víkendové maximum meteorického roja si počas víkendu nenechalo ujsť asi 40 astronómov. „Tábor je otvorený aj pre laickú verejnosť, 24 hodín denne majú službu traja členovia klubu, ktorí sa venujú aj laikom, čo prišli do Vrchteplej len zo zvedavosti,“ doplnil Mičúch.
Chodí každý rok
Pražák Jakub Černý jazdí do Vrchteplej od roku 2006, zaujímajú ho najmä kométy a meteorický roj Perzeidy. Astronómii sa amatérsky venuje viac ako 16 rokov, okrajovo spolupracuje s fyzikálnym ústavom, je to predovšetkým jeho koníček.
„I keď aj u nás, v Českej republike, sa organizujú podobné astronomické tábory, expedície zamerané špeciálne na Perzeidy sú zriedkavé. Do Vrchteplej chodím preto, že sa tu každoročne schádzajú najlepší pozorovatelia, akých poznám, takže Vrchteplá má u mňa jasný prím,“ povedal Černý.
Čo sú Perzeidy?
Perzeidy sú meteorický roj, ktorý zdanlivo vychádza zo súhvezdia Perzeus. Samotný meteor je teliesko, ktoré na svojej dráhe zanechala vplyvom Slnka kométa. Ide o malé čiastočky veľkosti od pieskového zrnka po asi polovicu nechta. Po tom, ako Zem pretne ich dráhu, dostanú sa do jej gravitačného poľa. Svetelný efekt v podobe padajúcich hviezd spôsobuje horenie týchto malých teliesok v atmosfére, kde sa pohybujú rýchlosťou až 60 kilometrov za sekundu.
Sprievodnými podujatiami expedície sú prednášky s astronomickou i neastronomickou tematikou. Účastníci si vypočuli prednášky s protidrogovou tematikou od príslušníkov polície či o zdravej výžive v podaní pracovníčok úradu verejného zdravotníctva.